Úřad otevřený občanům

Současná čerstvá zkušenost z jednání na liberecké radnici na stavebním úřadu.

Chce-li občan jednat s konkrétním úředníkem, tak to přímo nelze. Úředníci  jsou    nepřístupně zavřeni ve svých kancelářích. Nedej bože, aby od nich občan něco chtěl, aby je rušil dotazy.

Je nutné nejprve zajít na informace, kde úřednice v podstatě nic konkrétního neví, ale ochotně se vyptávají proč, nač a k čemu potřebuje konkrétní úřednici, jejíž místopisnou způsobilost si nejprve musí občan sám zjistit. Posléze telefonem přivolají žádanou kolegyni.

Konečně přichází povolaná úřednice, která zcela bez ostychu odmítá podat jakékoli informace.  Od toho tu přeci není. O informaci se žádá hezky písemně a podle zákona 106 Sb.

Tolik, co se týká občana. O něco zajímavější je situace zastupitele města. Toto jsem na stavebním úřadu zažila dne 10. 6. 2019 na vlastní kůži.

Na jednání zastupitelů dne 30. 5. 2019 byl z programu stažen bod. Č. 24 – Plánovací smlouva – Vybudování povrchu na stávající účelové komunikaci na p. č. 3110 – Zborovská rokle.

Jelikož konkrétní bližší informace k tomuto bodu mi scházely, zašla jsem na odbor hlavního architekta. Byli vlídní a poslali mne na liberecký stavební úřad. Po absolvování tanečků popsaných výše, jsem přivolanou úřednicí byla striktně odmítnuta.

Když se zastupitel připravuje na jednání zastupitelstva, je jeho povinností, pokud potřebuje více informací k projednávaným bodům, si je zajistit prostřednictvím úředníků. Ne se ptát až na jednání zastupitelstva, což zbytečně protahuje a narušuje plynulost.

Informace, které se vztahují k pravomocem zastupitelstva obce, případně k zastupitelstvu výjimečně svěřené působnosti přenesené, musejí být zastupiteli poskytnuty v zásadě vždy bez omezení. Komplexní znalost těchto informací je totiž faktickou podmínkou, aby se zastupitel mohl účinně podílet na konkrétním rozhodování zastupitelstva.

Jsem přesvědčena, že většina libereckých zastupitelů šla do politiky s vědomím, že budou sloužit občanům, že budou prosazovat většinové zájmy obyvatel Liberce, že budou svoji funkci vykonávat svědomitě a profesionálně na základě dostatečných informací.

Zastupitel je povinen zajistit dostatečnou odbornost svého rozhodování.

Nemůže připustit, aby byl šikanován, podotýkám některými, úředníky!

Marie Pavlová, zastupitelka ze Změnu pro Liberec

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
79 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nechci na Ještědu nové sjezdovky, kvůli kterým by padlo 7× víc lesa než na Novou skalku. Tohle kácení ale bezohledně prosazuje provozovatel areálu, společnost
Náměstek Jiří Šolc (ANO) a primátor Zámečník (Starostové) v aktuální zprávě straší obyvatele Liberce černými scénáři kvůli zdražujícím se cenám energie. Vedení města odhaduje,
Na tiskové konferenci libereckých radních dne 17. 8. zazněly informace o několika nových plánech a záměrech. Jelikož se toto volební období chýlí ke konci,
Opozice zvedla staronové téma vlastní městské developersko/inženýrské společnosti a tak se tedy sluší na toto výsostně politické téma reagovat a vést polemiku. Myslím si,