Policie navrhla obžalovat Peltu a další v kauze sportovních dotací

Vyšetřování v případě údajné korupce kolem sportovních dotací je ze strany policie ukončeno. Ta navrhla státnímu zástupci žalobu pěti fyzických osob a dvou osob právnických. Svoje tvrzení opírá z velké části o odposlechy, zejména mezi bývalým šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou a někdejší náměstkyní ministryně školství.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zatkli Miroslava Peltu 3. května 2017. Podle dosud známých informací jsou spolu se státním zástupcem přesvědčeni, že měl pod kontrolou celý chod dotačního řízení na ministerstvu. Kvůli projektům sice měly zasedat hodnotící komise, ale vše mělo proběhnout jen na oko. Ve skutečnosti o výsledcích bylo rozhodnuto dopředu, jak si přál Miroslav Pelta.

Tyto takzvané investiční dotace jsou směřovány jednotlivý sportovním organizacím. Pelta měl, dle detektivů, rozhodovat, která a kdo kolik dostane podle svého nebo zájmu třetích osob. Scházel se kvůli tomu se svou údajnou milenkou, Simonou Kratochvílovou, náměstkyní mistryně školství, v pronajatém bytě v centru Prahy. Jedním z momentů jeho rozhodování například bylo, aby byl opětovně zvolen do funkce předsedy Fotbalové asociace ČR nebo jak si naklonit vlivné osoby, zejména politiky a podnikatele.

Šéf fotbalové asociace Pelta a náměstkyně údajně domlouvat například na tom, jak rozdělit takzvané investiční dotace pro rok 2017 v celkové výši 454 milionů korun. A to ještě předtím, než vůbec zasedla expertní komise ministerstva školství, která o nich rozhoduje.  Zástupci protikorupční policie například tvrdí, že Peltovi se povedlo navýšit dotace do sportu z 553 milionů na 562 v roce 2016.

Z navyšování dotací skrze Kratochvílovou měl mít Pelta i osobní prospěch. Dělo se tak na příkladu fotbalového klubu v Hodoníně,pro nějž měl Pelta sehnat podporu. Firma Moravské naftové doly podporuje FK Jablonec, který patří Peltovi, ale nezávisle na tom i fotbalový Hodonín, kde těží naftu. Pelta to dobře věděl a takto naléhal na Kratochvílovou, aby hodonínský klub získal fotbalovou dotaci  a do odposlechů přímo tvrdil, že je to kvůli podpoře jeho vlastního jabloneckého týmu, který je zase zpětně firmou Moravské naftové doly sponzorován.

Jak náš web upozornil v minulosti, i v Liberci se často firmy, které získávaly kontroverzní zakázky stávaly sponzory Peltova fotbalového Jablonce, ale například i hokejových Bílých tygrů Liberec, které zase patří majitelům firmy Syner. Jednalo se tak například u libereckého dopravního podniku a Peltovým sponzorem byla i společnost BusLine, o které se mluví v souvislosti s aktuálním korupčním skandálem v dopravním podniku.

V síti policie před rokem skončili ale více aktérů. Dohromady to byli: Simona Kratochvílová (tehdejší náměstkyně ministryně MŠMT pro řízení sekce sportu a mládeže), již zmíněný Miroslav Pelta (tehdejší předseda Fotbalové asociace České republiky, v návaznosti na svůj skandál rezignoval), Zdeněk Bříza (tehdejší vedoucí odboru sportu MŠMT), Miroslav Jansta (stále aktivní působící předseda České unie sportu (ČUS))

Policisté tyto aktéry obvinili z těchto trestných činů: spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Během následujících týdnů se řady obviněných rozrostly o jména jako Jan Boháč (generální sekretář ČUS) nebo samotný FAČR.  Dotační kauza se nevyhnula ani zástupcům z Magistrátu hlavního města Prahy Soně Fáberové a Karlovi Březinovi (ČSSD). V současné době se čeká na proběhnutí prvního stání u soudu.

Pelta má ale dlouholetý vliv i na rozdělování sportovních dotací v Libereckém kraji. Spolu s majitelem Syner a hokejového klubu Bílí tygři Petrem Syrovátkem a majitele fotbalového Slovanu Ludvíkem Karlem byli v roce 2016 lobovat za navýšení dotací pro svoje kluby u příslušných krajských i městských politiků.

Jak první zjistil náš web, následně těm to politikům Pelta platil luxusní VIP zájezdy do zahraničí. Mezi přistiženými politiky byl například krajský náměstek Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj), Vladimír Mastník (Starostové pro Liberecký kraj) nebo náměstkyně Lenka Kadlecová (ČSSD) a další politici z ODS a ANO. Jak upozornil náš web, Pelta měl i výrazný vliv na veřejné zakázky v libereckém dopravním podniku, kde byl dlouhé roky členem dozorčí rady.

V návaznosti na „Peltovu“ korupční kauzu na ministerstvu příkladně rezignovala z postu tehdejší ministryně Kateřina Valachová z ČSSD. Naproti tomu žádný z usvědčených krajských náměstků se v roce 2016 k rezignaci neodhodlal, naopak zastání našli u hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj), který se sám odmítá vzdát funkce, ač je již obžalován v jiné korupční kauze, kde měl dle státního žalobce nezákonně za úplatek pomáhat Metrostavu získat desítky milionů dotací.

Subscribe
Upozornit na
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.