nášLiberec

Search

Liberec dal za pravdu kritikům, přestal sekat trávu

Vedení města dalo za pravdu kritikům, kteří již na jaře upozorňovali na to, že se stále se stupňujícím suchem není vhodné sekat plochy městské zeleně způsobem, kterým se to dělalo v minulosti. Sekání trávy je ve městě výrazně omezeno do odvolání.

„Na základě přetrvávajícího sucha, omezilo do odvolání statutární město Liberec seče trvalých travních porostů na pozemcích, které jsou ve vlastnictví města.“, zní oficiální prohlášení k problematice ze strany liberecké radnice.

Náměstek Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj) již v dubnu čelil kritice, že technické služby sečou již tehdy sotva rašící trávu. „Je nesmysl sekat trávu v dubnu, jen co začne růst. V Liberci vlastně ani ještě pořádně růst nezačala. Všude jsou spíš smetánky, lidově pampelišky. Takové počínání pokládám za extrém. Navíc v době, kdy je přímo hrozivé sucho. Nejen že hmyz ztrácí potravu, ale takové sekání ještě víc vysušuje město,“ upozorňoval na stránkách liberecké MF Dnes entomolog Severočeského muzea v Liberci Pavel Vonička.

Jiří Šolc tehdy připustil ,že kvůli suchu musí přístup přehodnotí. „Pokud vím, kolegové ze správy zeleně chtěli letos začít se sekáním dřív, protože v minulých letech je lidé kritizovali za to, že naopak začali pozdě. Potom tráva přerostla a lidé si stěžovali, že to jsou alergeny,“ řekl tehdy na stránkách stejného deníku náměstek primátora pro technickou správu města a informační technologie Jiří Šolc.

Nicméně sekání trávy, která je i letos extrémně suchá a strunové sekačky ji doslova vyrvávají ze země, pokračovalo až do dnešních dní. Upozornila na to například Šolcova předchůdkyně Karolína Hrbková, bývalá náměstkyně za Změnu pro Liberec.

„V Liberci se zase seče, až se za sekačkami práší… Všechny trávníky jsou nakrátko a rezavé. A to nám náměstek na výboru pro rozvoj a životní prostředí sliboval, že se seče omezí, když budou sucha. Asi zase technické služby moc brečely, že tím přijdou o peníze,“ postěžovala si Hrbková.

Město nakonec uznalo, že situace s nedostatkem vláhy je vážná a rozhodlo se, snad nyní opravdu skutečně, sekání trávy v době sucha omezit. „Ačkoli nám smluvní partner zvedl výšku sečí ze tří na 5 cm, půdní profil je tak vysušený, že se akorát zvyšuje prašnost a ještě více by se odhalil povrch půdy s kořínky travin, které mohou rychleji odumírat. Navíc nízko sečený trávník ztrácí schopnost zadržovat vodu a řídký porost nezadrží sluneční paprsky, které půdu dále vysušují. Pokud necháme trávu přirozeně růst, je větší šance zasáknutí vody do půdy a zmenší se i její odpar.“, stojí v prohlášení radnice.

 

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali
Společnost SYNER GROUP (Syner) podala prostřednictvím svého právního zástupce trestní oznámení ve věci údajného nezákonného úniku informací v kauze, kde je obviněn jeden z majitelů Syneru,