Policie ukončila vyšetřování údajné korupce v Lánech, kde figuruje liberecký Syner

Policie ukončila vyšetřování případu Lesní správy Lány. České televizi to potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Nyní se čeká na sdělení žaloby ze strany státního zástupce. Kauza se týká zakázky na opravu svahu u nádrže Klíčava a v kauze figuruje známá liberecká společnost Syner.

Před dvěma lety v létě policie zatkla tři lidi, mezi nimi i ředitele organizace Lesní správa Lány Miloše Baláka, který má blízko k Vratislavu Mynářovi, kancléři prezidenta Miloše Zemana. Zatčení jsou podezřelí ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, a z dalších trestných činů, které se týkají tendrů organizace.

Tendr, který policisté v Lánech vyšetřovali, by se měl týkat obnovy břehů v okolí Lán a zalesnění svahů. Obě zakázky by státní kasu vyšly zhruba na 270 milionů korun. U první zakázky se díky dodatkům zakázka vyšplhala o třetinu výše, z původních šedesáti na zhruba osmdesát milionů korun.

Zakázku získaly firmy Syner a kladenská Energie stavební a Báňská. Zakázka měla být dle policie zmanipulovaná již ve v přípravě výběrového řízení. Například u druhé etapy, kde zvítězil liberecký Syner se zmíněnou firmou z Kladna se nabídnuté ceny konkurentů  lišily minimálně. Pět firem nabídlo práce za cenu od 191 do 198 milionů.

Policie má za to, že u celé zakázky byly uměle navyšovány práce, které byly dle expertů – například i z Ministerstva životního prostředí – úplně zbytečné a jejich cíl byl pak navýšit objem zakázky. Podrobně o tom informovala na začátku loňského roku Mladá Fronta Dnes.

Lesní správa Lány se podle svého webu stará o téměř 5800 hektarů pozemků, které patří České republice. Drtivou většinu tvoří lesy, součástí je také známá Lánská obora. Téměř celá obhospodařovaná plocha se nachází v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Liberecká společnost Syner působí na trhu již od roku 1991 a více než stavbami se proslavila svým napojením na politickou scénu či kontroverzními zakázkami. V dobách vlád ODS v Liberci byla rozhodujícím příjemcem dotací a svůj vliv si ponechává i dnes, byť se politická garnitura obměnila. Stojí za řadou kritizovaných zakázek jako například stavba liberecké arény, která tvoří podstatnou součást městského dluhu.

s využitím zdrojů red

 

Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal společnost Bazén Liberec, která patří městu, pokutou 140 tisíc korun za kontroverzní zakázku na nákup technologií těsně
AKTUALIZACE. Liberecký soudce Pavel Pachner neschválil dohodu o vině a trestu mezi státním zástupcem a společností Metrostav, která je hlavním obžalovaným v případu tunelování
Dnes začalo v Liberci, po roce a půl, další líčení v korupční kauze, která se týká zneužívání evropských dotací a kde je obžalován i
Samotná koaliční smlouva mezi zástupci STAN/Starostů pro Liberecký kraj a vládní koalice SPOLU bude sice podepsána až 16. října, ale již dnes zástupci obou