Týden pod Ještědem: trestní oznámení, návrat staré party v Jablonci a Turów

Doma není nikdo prorokem, ale každá voda jednou steče dolů. To platí i aktuálním dění v libereckém dopravním podniku. V sousedním Jablonci ale celé zemi zase ukázali, že stará parta se tak snadno nevzdává. Kraj se pustil do boje proti polskému drancování společné přírody, ale není od věci ptát se, proč de facto až dnes.

Vedení libereckého dopravního podniku podává trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci neuvěřitelné smlouvy a jejích dodatků na výstavbu a provoz plničky CNG (stlačeného zemního plynu) pro autobusy. Chtělo by se zvolat. Konečně a třikrát hurá!

Jenomže vše, jak jsme na tom pod Ještědem zvyklí, má svou pachuť. Náš web například na tuto smlouvu upozorňoval již před lety, kdy ji tehdejší zástupci dopravního podniku a politici místní ČSSD a Starostů pro Liberecký kraj podepisovali. Jasně jsme ukazovali na to, že jde o nevýhodnou smlouvu, ze které těží soukromý partner a nikoliv veřejný dopravní podnik.

Místo argumentace nebo nedej bože zamyšlením se nad tímto podnětem, jsme se dočkali osočování z politikaření, ataků i urážek, že jsme tajná policie, StB a podobně. Vynikali v tom zejména, patřičným moralizujícím akcentem, Starostové v čele s hejtmanem, kteří mají, jak se ukazuje, v korupčních kauzách kolem liberecké a krajské dopravy, sami nejvíc másla na hlavě.

Ne, nejde o naši uraženou ješitnost nebo škodolibost, kdy můžeme říci: my jsme to říkali, ale jde o něco jiného. Kdyby tehdy politici poslouchali a sami nepolitikařili, nemusely podobné smlouvy ke škodě dopravního podniku roky běžet a dokonce se k nim podepisovat další, nehorázné dodatky. Jenomže potrefené husy, jak víme, kejhají nejhlasitěji…

V Jablonci vymetli Piráty a Společně pro Jablonec, kteří se rok snažili o to, aby město, kterému se za vlád ODS začalo díky místním klientelistickým a korupčním sítím přezdívat Peltystán, začalo fungovat jinak. Nezačne. My z Liberce víme, nakolik jsou takové vazby silné a že každý nováček, který je zkusí zpřetrhat, dostane po čuni a musí poroučet.

Ostatně způsob, jak se za dveřmi na radnici dohodli staří šíbři a političtí matadoři z ODS, ANO a Starostů je dost výmluvný. Stejně jako jméno nového jabloneckého primátora, za kterého se tyto jablonecké sítě v devadesátých a nultých letech začaly spřádat a sílit. Pro Jablonec nyní jednoznačně platí: „Back to the 90s!“

V Polsku i na české straně proběhlo jednání k rozšiřujícímu se dolu Turów. Ač se současné vedení kraje tváří, jak bojuje jako lev za zájmy lidí, kteří za českou hranicí strádají kvůli hrabivosti polských kapitalistů, skutečnost je trošku jiná.

Je samozřejmě dobře za každou věc, která se proti dolu udělá, ale nelze nevidět, že za veškeré roky svého fungování (tedy ne jen současné krajské koalice) kraj ostudně zaspal. Turów a kořistnická bezohledná těžba uhlí i jeho následné pálení je obrovský problém celá desetiletí a Liberecký kraj funguje už bezmála 20 let.

Tohle je přesně ten moment, kdy kraj má na takové věci upozorňovat, protože centrální vláda nemusí na těžce zkoušené Frýdlantsko odhlédnout. Klidně z toho dělat i problém národní, jelikož to opravdu celospolečenský problém je. A to se nestalo.

Ze současného mediálního boje Libereckého kraje proti Turówu – v době, kdy už je vlastně o rozšíření rozhodnuto – nelze nemít pocit, že je to jen kvůli nadcházejím volbám, podobně jako byl Turów tématem při těch minulých. Pak se zase klidně spalo, fotilo se s dětičkami, babičkami a místními hasiči. Formálně se možná připomínkovala EIA (Vyhodnocení vlivů na životní prostředí), ale jak poznamenal jeden liberecký politik v aktuální diskuzi kolem Turówa: Kdyby EIA mohla něco změnit, dávno by ji zakázali.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Náš Liberec v týdnu informoval, že kdysi oblíbená restaurace v areálu LVT na dnešní Masarykově třídě půjde k zemi. Její osud, stejně tak jako
Pod Ještědem žijeme už od devadesátých let jako v pohádce. Ne, ne že bychom se tu měli tak krásně a spokojeně. Nebo, že by
Je to už trochu upachtěné téma. Ale spor o sběrný dvůr byl první výrazný rozpor mezi stranami (tehdy) nové koalice. Jenže to psal rok
Pokud by v Liberci existovala politická satira (a náznaky tu byly, bohužel však zanikly), neuživila by se. Politická reprezentace by jí utloukla vlastní (ne)prací.