Liberec přijde zcela zbytečně o dotaci 150 milionů

Vedení Libereckého kraje oznámilo, že nepodá žádost o dotaci na výstavbu parkovacího domu u autobusového nádraží v Liberci. Tím padá projekt, který připravil bývalý náměstek primátora Jan Korytář (Změna) v rámci strategie IPRÚ, a na který již byly vyčleněny peníze z fondů EU.

Nové vedení města v čele s primátorem Zámečníkem (Starostové) předalo po volbách v roce 2018 celý projekt vedení kraje (Starostové). Údajně z toho důvodu, že město nemá peníze na kofinancování, a že by byla dotace nižší o peníze, které by se vybraly na parkovném za dobu 20-ti let po zahájení provozu. Kraj nijak nepospíchal s přepracováním projektu a až pozdě si uvědomil, že o dotaci nestihne požádat.

Parkovací dům měl sloužit Liberečanům či dojíždějícím během týdne. O víkendech a prázdninách pak hlavně návštěvníkům města, kteří chtějí navštívit centrum nebo třeba ZOO. Strategická poloha u sjezdu z průtahu a hned vedle hlavní tramvajové linky k tomu přímo vybízela.

„Je to již několikátý projekt, který mohl zlepšit život v Liberci, ale Starostové ho stopli, i když měl být financován z dotace, nikoli z rozpočtu města. Zatímco Změna připravila prakticky z ničeho několik desítek dotačních projektů, které do rozpočtu přinesly již stovky milionů Kč, Starostové v tomto ohledu zatím nic nepředvedli,“ říká bývalý náměstek Korytář.

Projekt parkovacího domu pro cca 400 míst měl být jednou z hlavních součástí systému řešení parkování ve městě. Navíc mohl městu přinášet dlouhodobě peníze z vybraného parkovného (snižování dotace o vybrané parkovné je mýtus).

Dle původního projektu, který vypracoval arch. Stolín, měla vyrůst u autobusového nádraží jedna moderní budova s odpovídajícím zázemím pro cestující i řidiče autobusů, 400 parkovacími místy, vyhlídkovou plošinou a integrovanými autobusovými zastávkami.

Projekt se od počátku potýkal s mnoha překážkami, kdy se bývalý primátor Batthyány (exANO) pokoušel zabránit koupi pozemků na autobusovém nádraží, nebo když odbor územního plánování na radnici v rozporu s usnesením  zastupitelstva nepřipravil potřebnou změnu územního plánu, resp. vydal zamítavé stanovisko k projektu v rozporu se zákonem. Postup úředníků radnice za nezákonný později označil i krajský úřad.  

„Starostové už rok vládnou Libereckému kraji i Liberci a měli nejlepší možnost upravit si projekt autobusového nádraží s parkovacím domem podle svého přání. Neudělali nic a až teď z kraje neochotně prosáklo, že chtějí žádat o dotaci pouze na odbavovací halu autobusového nádraží. Parkovací dům se prý nestihne. Není žádný důvod, proč by se měla stihnout jedna část projektu a druhá ne, stačilo chtít a věnovat se tomu,“ říká Josef Šedlbauer.

„Zrušením velkého projektu parkovacího domu se tak opět dostáváme do situace, kdy v minulém programovém období Liberec nevyčerpal z programu IPRM téměř půl miliardy dotací, které pro něj byly připravené. Tehdy i dnes tyto peníze Liberec přitom potřebuje na zanedbanou infrastrukturu. Tehdy i dnes byli Starostové ve vedení města,“ uzavírá Šedlbauer.

Tisková zpráva Změny pro Liberecký kraj

Subscribe
Upozornit na
44 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oblastní galerie Liberec připravila pro všechny kultury a umění milovné návštěvníky svěží jarní program. Nově zde bude vystavovat česká malířka Ivana Lomová nebo rakouský
Provoz nové nájemní agentury, která majitelům bytů nabídne bezpečný pronájem nemovitosti a zájemcům o bydlení zase férové podmínky na trhu, spouští od poloviny února
Liberecké kino Varšava se ve středu 21. února stane další zastávkou přehlídky finálových filmů Ceny diváků LUX Evropského parlamentu. Přehlídka přináší promítání soutěžních filmů
Ve středu 14.2.2024 byl strážník Městské policie Liberec prap. Josef Konývka oceněn za mimořádný zásah, při kterém byly zachráněny lidské životy. Medaili Hasičského záchranného