nášLiberec

Search

Levná ubytovna žádný úplatek nebyl, tvrdil u soudu obžalovaný Robert Dušek

Krajský soud v Liberci dnes rozplétal kauzu zneužívání evropských dotací pro zámeček v Chrastavě a údajné úplatky pro politiky s tím spojené. Dnes u soudu vypovídala řada svědků, včetně někdejších špiček liberecké sociální demokracie nebo podnikatele Jana Imlaufa. Všichni jakoukoliv inu odmítají.

Státní zástupce Petr Hořín předkládá soudu žalobu, která popisuje údajnou trestnou činnost při dotačních akcích placených z evropských fondů, a to na zámeček a termální lázně v Chrastavě, hotel Praha a libereckou Výšinu. Žalobce má za to, že všechny projekty spojené s podnikatelem Janem Imlaufem provázela korupce.

Podle státního zástupce měli politici z ČSSD Robert Dušek (tehdejší krajský šéf a europoslanec) a Martin Sepp (někdejší náměstek hejtmana a člen Regionální rady ROP Severovýchod, která o dotacích rozhodovala) zajistit pro podnikatele Jana Imlaufa dotace ve výši mnoha desítek milionů na chrastavský zámeček nebo na hotel Praha v Jablonci. Jako úplatek pak měli požadovat zhruba deset procent částky.

Jan Imlauf samotný pak měl ale podvádět Evropskou unii, když jím ovládané firmy byly zároveň zadavatelem staveb a jeho společnost Imstav pak dodavatelem, což je v rozporu s dotačními pravidly. Podle žaloby pak docházelo i k podvodné fakturaci, kdy ve spolupráci s ostatními obžalovanými byly propláceny evropské miliony za neprovedenou práci.

U soudu vypovídal Robert Dušek, který zde vysvětloval, jak například přišel k ubytovně od Jana Imlaufa, o čemž v minulosti jako první informoval náš web. „Přišel za mnou dlouholetý známý Petr Skála, že má nabídku na koupi pracovní agentury H personal, která měla přes 400 klientů a smlouvy s fabrikami. Skála ale na nákup neměl peníze a já ano, jako europoslanec jsem měl slušný příjem, tak jsme se dohodli, že až přestanu být europoslancem, budeme v tomto podnikání pokračovat,“ tvrdil u soudu Dušek, který přednesl obhajobu a odmítl odpovídat státnímu zástupci i soudci.

Když už jsme tu agenturu provozovali, tak Skála přišel, že má možnost kopuit od Imlaufa ubytovnu. A to nám přišlo jako dobré, mít vlastní prostory, kde by ti dělníci mohli bydlet. Nicméně s Imlaufem jsme neměli dobré vztahy, tak jsme se dohodli, že ty nemovitosti na sebe koupí Skála a má kamarádka Simona Lepešková,“ vysvětloval Dušek krkolomný způsob, jakým se stal majitelem ubytovny Mydlák na libereckém Františkově.

Policie má za to, že se jednalo o část úplatku pro Duška, jelikož Imlauf, který dotace z ROP Severovýchod dotace na chrastavský zámeček dostal, neměl na vyplacení přibližně 8 milionů korun peníze. Policie argumentuje nízkou pořizovací cenou, která činí zhruba 1,3 milionu korun a to neodpovídá znaleckým posudkům.

„Je to nesmysl, ta částka, kterou policie uvádí, navíc jsem za nemovitosti zaplatil 4 miliony korun, že tam má být těch 1,3 milionu, to chtěl sám Imlauf, asi kvůli dani,“ reagoval Dušek. „Jednalo se o ubytovnu udělanou ze starých stavebních buněk, která jednak byla zatížena desítkami milionů dluhů od Imlaufa a jednak nebyla zkolaudovaná. Zkolaudovat se nám ji povedlo až téměř dva a půl roku od toho prodeje. Myslím, že kdyby policie uvedla  všechny tyto fakta každému realitnímu makléři, dostala by zcela jinou částku,“ argumentoval před soudem bývalý šéf ČSSD.

Duškovu verzi potvrdili i další obžalovaní. Sám Jan Imaluf uvedl: „ Já jsem měl podezření, že je za tím Robert Dušek a výslovně jsem se Skály ptal, jestli a no a kdyby řekl, že jo, tak mu nic neprodám. Myslel jsem, že to je pro nějakou tu Lepeškovou,“. Imlauf také uvedl, že již tam tehdy měl ubytované dělníky, ale budova skutečně nebyla zkolaudovaná a proto byl rád, že se jí zbavil.

Lepešková zase uvedla, že Robert Dušek je její starý známý a bývalý manžel její kamarádky. „Poprosili mě o to, myslela jsem si, že nechce, aby se vědělo, že on jako tehdy europoslanec nechce, aby byl spojovaný s takovým druhé podnikání,“, uvedla u soudu Simona Lepešková, která je žalovaná z legalizace a napomáhání trestné činnosti.

Lepešková i Skála nicméně dostali podle policie a státního zástupce za tyto své služby peníze. „Ano, Robert mi půjčil asi sto tisíc, ale to s tím nesouviselo, také jsem mu je vrátila bankovním převodem a částečně jeho ženě osobně,“ vysvětlovala svou verzi u soudu Lepešková. Podle Duška dal zase Skálovi 200 tisíc na provoz a investice do ubytovny.

Státní zástupce nicméně v žalobě uvádí, že se Dušek později pokoušel ubytovnu prodat za 9,5 milionu korun. „To byla čistě iniciativa pana Maršíka, že ji nabízel k prodeji, k tomu já jsem žádný pokyn nedával,“ uvedl ve své obhajobě bývalý europoslanec.

Zajímavá je i osoba libereckého sociálně demokratického funkcionáře Petra Skály, který Lepeškovou v obchodu s Janem Imlaufem zastupoval a dnes je rovněž obžalovaný. Petr Skála byl v roce 1993 odsouzen k devíti letům vězení, když jako příznivec neonacistického hnutí kopancem do hlavy napadl v metru tehdy devatenáctiletého Filipa Venclíka. Ten posléze na zranění způsobená Skálou zemřel.

Skála se stal později členem ČSSD. V roce 2014 pro změnu figuroval Skála jako zamýšlená oběť plánované vraždy. Profesionálního vraha k odstranění Skály si měl najmout jeho obchodní partner Lukáš Havlíček. Ten byl již odsouzen a u soudu tvrdil, že měl ze svého partnera strach a že mu Skála tuneloval zmíněnou firmu H personal.

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali