Radnice by ráda od Syneru získala pozemky kolem Papíráku

Vedení města chystá směnu pozemků se společností Syner group. Radnice by ráda získala pozemky v okolí tzv. Papírového a Tržního náměstí výměnou za třikrát větší plochy na plánovém novém sídlišti u Kunratické.

Vedení města by rádo získalo pozemky od Syner group v dlouho zanedbávané lokalitě okolo Papírové ulice, pro kterou se vžil název Papírové náměstí. Firma se o pozemky nestará a jsou ostudou centra Liberce. Na jaře sice Syner group představil svůj plán na vybudování bytové výstavby v lokalitě s dvěma obřími věžáky, ale tato vize nebyla pozitivně přijata odbornou ani laickou veřejností.

„Jedná se o jedno z nejcennějších historických území města a v našem programovém prohlášení máme jeho revitalizaci.“, uvedl na včerejší tiskové konferenci primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). „Naším cílem je dosáhnout toho, abychom byli majoritními vlastníky v lokalitě, což nám umožní lépe určovat její podobu,“ dodal primátor.

Podle hlavního městského architekta Jiřího Janďourka se jedná o výjimečné, byť dlouho zanedbávané území. „Rádi bychom na celou lokalitu vypsali architektonickou soutěž, podle které se pak bude řídit výstavba. Naše představa je o drobnější zástavbě, která by reflektovala zdejší genius loci a oživila městské centrum,“ přiblížil plán města Janďourek.

Město by mělo získat zhruba 7 tisíc metrů pozemků od Syner group výměnou za cca 20 tisíc metrů na Kunratické, kde se plánuje výstavba nového sídliště s osmi sty byty. Firma by tak dostala volnější ruku v projektu, který za město dohodlo bývalé vedení města v čele s někdejším náměstkem pro rozvoj Janem Korytářem (Změna pro Liberec).

V odsouhlaseném projektu na Kunratické by město mělo třetinu a počítalo se zde se vznikem sociálních bytů s cenově dostupným bydlením. Ty by po odsouhlasení zamýšlené směny na Kunratické nevznikly. „My ale plánujeme výstavbu sociálního bydlení, zhruba 150 bytů v Rochlici, poblíž bývalé střední školy Hergessel,“ uvedl primátor Zámečník. „Na Papírovém náměstí pak vznikne v městském držení zhruba stejný počet bytů, který by město mělo na Kunratické,“ doplnil ho hlavní architekt Janďourek.

Nové sídliště na Kunratické původně počítalo s dostatkem zeleně, školkou a dalšími prvky, které by měly bydlení zde udělat příjemnější. Je otázka, nakolik by je Syner group realizovala. „Tyto podmínky pro investora jsou součástí územní studie, takže tam vzniknout musí,“ odpovídal na dotazy novinářů městský architekt Janďourek.

Otázku budoucí podoby papírového náměstí může zkomplikovat předvolební rozhodnutí rady města z roku 2018, kdy tehdejší primátor Tibor Batthyány (zvolen a vyloučen z ANO) spolu ke Starostům přeběhlým náměstkem za Změnu Ivanem Langrem prohlasovali povolení obřího monobloku, který zde má vybudovat španělský investor.

Původně zde měla být drobnější zástavba, se kterou přišla s architektem Jiřím Židem bývalá náměstkyně za Změnu Karolína Hrbková, nicméně předvolební lobbing primátora Batthyányho vrátil do hry obří monolit. „Se Španěly ještě budeme jednat, ta zamýšlená výstavba má stát částečně na městských pozemcích, proto myslím, že máme určité páky, jak podobu toho bloku ovlivnit,“ zmínil v této souvislosti primátor Zámečník.

Dalšími pozemky, které by radnice dále od Syner group získala je rovněž dlouhodobě neudržovaná plocha na rohu Šamánkovy ulice a Tržního náměstí. „Tyto pozemky potřebujeme kvůli plánované trase tramvaje, která je zakreslena v novém územním plánu a má právě tudy vést,“ vysvětli Jaroslav Zámečník.

Subscribe
Upozornit na
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj
Přesně před půl stoletím, tedy 21. září 1973, se slavnostně otevřel hotel s vysílačem na Ještědu, fenomenální stavba, která se stala symbolem Liberce i
Náš Liberec nedávno informoval, že liberecká radnice se chystá zvýšit daň z nemovitostí pro velké firmy, jelikož jejich areály zatěžují více městskou infrastrukturu. Mezi
Až 360 milionů korun. O tolik mohl být Liberec za posledních dvanáct let bohatší, kdyby zvedl daň z nemovitosti velkým firmám, které také nejvíce