Týden pod Ještědem: nekritické oslavy polistopadového vývoje začínají

V Liberci začaly oslavy 17. listopadu. Máme se na co těšit. Ti nejprofláklejší a s nejumazanějšíma rukama od nepravostí současného režimu budou účtovat s režimem starým, třicet let mrtvým. Jednoduchý způsob, jak se zviditelnit a zároveň zakrýt svoje levárny. Ale během týdne jsme se dočkali i dobrých zpráv, zejména, co se plánování rozvoje města týče.

Bude to dost nesnesitelné. Zvlášť v kulisách krajského města, které vždy a ještě více s maloměstskou půvabností vykreslí každou společenskou absurditu i pokrytectví. V Liberci organizují oslavy kolem Listopadu lidé z místní ODS, což je příznačné. Nikdo jim nechce brát řemeslný um a dobré know-how, o tom žádná. Jde o jinou věc.

Tato strana zde vládla suverénně první dvě desetiletí a zrovna Liberec by mohl sloužit jako učebnicový příklad toho, jak se neoliberální cesta k demokracii velice rychle stočila od vlády jedné strany k  vládě jedné firmy, respektive „podnikatelského“ zásvětí. A tohle na oslavách určitě nezazní, byť je z resortu platí náměstek, který se do politiky vyšvihl svou prací o korupci v Liberci a místním syndikátu, kterému se pak tak ochotně za hezky placené místo dal služeb.

Už teď je v médiích plno skutečných postav Listopadu i postaviček, které si tím, že se v oněch dnech (anebo často těsně po nich) ukázaly před kamerami, zajistily další kariéru na právě uplynulých 30 let. Nehledě na to, že tito pánové a dámy velice rychle chytly manýry, které by se od nich normalizační papaláši mohli učit. Vedle nich politici, pro které jsou oslavy šancí, jak se zviditelnit a teatrálními patetickými výstupy zakrýt své vlastní hříchy. Z korupce obžalovaný hejtman budiž příkladem.

Je to škoda, protože Listopad 89 si připomenutí zaslouží. Česká společnost se dočkala politické volnosti a parlamentní demokracie, což bude zdůrazňováno, ale svobodu, kterou chtěly davy na náměstích, v pravém smyslu nepřinesla. Naopak: za Listopadem se do české společnosti vplížila spoustu negativních vlivů, jako je bída, extrémně nízké platy, korupce a klientelismus, sociální nejistota, nekritický pohled a diskurz na současný režim a z toho pramenící nahnědlé politické tendence, které znovu demokracii a politickou svobodu přímo ohrožují.

Ale Listopad přinesl i dobré věci. Vedle klasické zastupitelské demokracie i možnost občanské participace na správě věcí veřejných. Tento týden se to projevilo například tím, že rada města odsouhlasila „zelenější a lidštější“ podobu Nové Pastýřské, se kterou přišel hlavní architekt města. Ten čerpal nejen ze zkušeností na Západ od nás, ale i podnětů občanů, se kterými projekt diskutoval.

Je to dobře. Původní návrh na protnutí Nové Pastýřské a Tržního náměstí de facto dálnicí se čtyřmetrovými protihlukovými stěnami byl skutečně šílenost. Takové řešení patří tak možná při výjezdu z města nebo do průmyslové zóny, ale ne do centra stotisícové metropole. Takže jedno velké plus pro městského architekta, ale i radu města.

Pokud se jim povede podobný postup i v případě libereckého „Papíráku“, kde Syner hyzdí svými neudržovanými pozemky centrum již dvě dekády let, klobouk dolů. I zde je šance, že vyroste historicky citlivá a přitom živelná a moderní čtvrť a ne žádné aroganci a touho po zisku křičící věžáky, jak zmíněná firma ještě na jaře tohoto roku plánovala. Ale ještě je brzo předvídat…

foto: Milan Drahoňovský

Subscribe
Upozornit na
38 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.