Projektant na bazén v Liberci: zavádějící primátorova argumentace i varovný příklad z Boleslavi

Od minulého týdne je jasné, že projektantem na přestavbu zdejšího plaveckého bazénu bude hradecký ateliér A 11. Podle primátora Jaroslava Zámečníka má zkušenosti například z Mladé Boleslavi a z jiných měst. Jenže zrovna v Boleslavi bazén, který stavěl Syner, stál město nakonec o 10 milionů více a i v ostatních městech je situace poněkud složitější.

Výběrová komise, která měla za úkol vybrat projektanta na rekonstrukci bazénu v Liberci, se scházela nezvykle dlouho, zhruba půl roku. „Mělo to svůj důvod. Ta vítězná částka byla nezvykle nízká, bylo to 6,7 milionů korun. To bylo výrazně pod částkou, kterou my jsme očekávali a plánovali a byla dokonce čtvrtinová v porovnání s druhou nabídkou, kterou jsme obdrželi,“ řekl na tiskové konferenci ekonomický náměstek libereckého primátora Zbyněk Karban (ANO).

Výběrová komise se sešla šestkrát, jelikož panovaly obavy a pochybnosti o tak nízké ceně. Dokonce byl vypracován odborný posudek, který měl potvrdit, zda je cena nabízená ateliérem reálná. Potvrdil. I tak ale bude zaplacen supervizor, který má na práci ateliéru dohlížet.

Nejen v opozici, ale podle informací webu Náš Liberec, i uvnitř koalice panují obavy, aby se nejednalo o záměrně podseknutou nabídku ze strany projektanta, která se pak městu vrátí o to více na konečných nákladech projektu. Ostatně, jak informoval i náš web, své pochybnosti nad výběrovým řízením na projektanta pro rekonstrukci bazénu vyjádřil přímo i opoziční zastupitel Jaromír Baxa Z LOL – Liberec otevřený lidem.

Vybraného Ateliéru 11 se ale zastal primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). „Vybrali jsme firmu, která má zkušenosti, jak tady čtu z kvalifikačních kritérií, například se stavbou bazénu v Mladé Bolestavi, kde projektovali krytý městský bazén za 250 milionů, Svitavy – městský bazén za 196 milionů nebo bazén v Nymburce za 248 milionů korun. To znamená, že se jedná o firmu, která má s tímto zkušenosti.“  uvedl primátor Jaroslav Zámečník.

Jenomže primátorova argumentace je poněkud zavádějící.  Ateliér 11 má sice za sebou realizaci krytého městského bazénu v Mladé Boleslavi, ale nelze říci, že by tato byla bez problémů. Zakázku na stavbu bazénu získala liberecká stavební společnost Syner a cena měla být zhruba 248 milionů korun. Cena ale nakonec byla o deset milionů vyšší.

Jako důvod byla uváděna zejména skutečnost, že bazén v Mladé Boleslavi, který se stavěl v místním parku, narazil na skálu, s čímž projekt nepočítal. Syneru navíc byly odpuštěny i penále za protažení termínu stavby. Obojí tehdy kritizovala opozice v Mladé Boleslavi a pozastavovala se nad tím i místní média.

Konečné náklady byl 258 milionů korun. Penále za zpoždění stavby konkrétně oficiálně vyčísleno nebylo, protože k jeho odpuštění vedly objektivní důvody, radní tedy odhlasovali odpuštění i na základě – mimo jiné – doporučení stavebního dozoru atd. (Šlo především o skalnaté podloží lesoparku, na jehož okraji se bazén nachází, ale také o dodatečné rozhodnutí využívat odpadní teplo z vody, což si vyžádalo jiné technologie atd.),“  sdělila pro Náš Liberec mluvčí mladoboleslavské radnice Šárka Charousková.

Zcela jiná, než by se mohlo zdát z vyjádření libereckého primátora, je i například v Nymburce, který Jaroslav Zámečník zmiňuje. Zde sice Ateliér 11 v minulém období rekonstrukci tamního bazénu projektoval, ale stavba se nerealizovala. „V minulém volebním období byla odsouhlasena rekonstrukce starého bazénu v centru města, ale nová koalice vzešlá z voleb projekt odmítla a rozhodla se stavět tzv. na zelené louce, kousek za městským zimním stadionem. Proto o nějakém projektu nemůže být v Nymburku ani řeč,“ vysvětlil pro náš web šéfredaktor Nymburského deníku Miroslav Jilemnický.

Složitější historii má i plavecký bazén ve Svitavech. I zde v minulém volebním období rekonstrukci bazénu za necelých 200 milionů projektoval hradecký Ateliér 11, ale projekt byl minulým zastupitelstvem odmítnut jako pro město příliš nákladný. „Nicméně po volbách se město k projektu vrátilo, byť s některými úpravami a stále je zde projektantem Ateliér 11. Nyní budeme vypisovat výběrové řízení na dodavatele,“ uvedl na dotaz naší redakce mluvčí svitavské radnice Jiří Johanides.

Se stavbou ale nesouhlasí místní opozice z Nezávislých a Pirátů, která varuje před tím, že pro sedmnáctitisícové Svitavy se může jednat o nebezpečný závazek na desetiletí dopředu. „Nám vadí jednak, že nebyla provedena studie proveditelnosti, která by řekla, zda město provoz bazénu utáhne a nestane se pro něj ekonomickou koulí na noze, ale také to, že v prosinci si koalice odhlasovala de facto bianco šek na projekt, který má spoustu změn a nikdo dnes neví, jak nakonec bude celý stadion vypadat,“ vyjádřil na dotaz webu Náš Liberec své obavy svitavský zastupitel za Piráty Vojtěch Fadrný.

foto: aquainfo.cz

Subscribe
Upozornit na
29 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci vznikne historicky nejdražší podchod v dějinách města, ale zřejmě i České republiky a dost možná i Evropy. Nový, několik metrů dlouhý, podchod,
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní