Týden pod Ještědem: pomluvy, konspirace a fake news na státního zástupce neplatí

Nikoliv Andrej Babiš, ale liberecký hejtman Martin Půta vnesl do veřejného prostoru mediální zkratky o kampani, spiknutí a ublížený etos, kdy se z jasného politického viníka dělá oběť. A to dávno před Babišovým Čapím hnízdem. Na často až fanatické příznivce to možná zabírá, na orgány činné v trestním řízení nikoliv. Zaplať Bůh.

Pět let natvrdo a na sedm let zákaz činnosti. Takový je trest, který navrhl žalobce pro hejtmana Martina Půtu v kauze kostela Máří Magdalény. To, zda má státní zástupce pravdu a Půta skutečně přijal úplatek, což naznačují pečlivé záznamy manažerů Metrostavu, o tom ještě rozhodně soud.

Že ale zneužíval svého postavení a svěřené moci, pletichařil a intrikařil, za zády svých kolegů dohadoval s Metrostavem, jak a co má být, je dnes nad slunce jasné. Vidět to neumí jen ten, kdo to vidět nechce. Navíc nešlo o žádný normální projekt, ale o od začátku evidentní tunel na evropské dotace.

Proč tunel? Firma, jejíž majetek (kostel svaté Máří Magdalény) se zhodnocoval a záměrně ukrývala své vlastníky, jednali za ní ovšem lidé z místní ODS. Projekt od společnosti „Geotermální energie pro občany“ (GEPO) byl od začátku okatě účelový a bizarní. A hlavně: v roce 2012 byl jednatel GEPO odsouzen za korupci, když se úplatkem snažil získat jiné veřejné prostředky na ten samý kostel.

A takovému projektu nejslušnější a nejtransparentnější hejtman v galaxii potají na benzínových pumpách a ve skyboxech hokejových arén pomáhal. Respektive pomáhal Metrostavu, který nebyl ani žadatelem o dotace, ale zhotovitelem stavby a vše měl od začátku v rukou. Pomáhal mu zachránit stavební akci, kde se státnímu zástupci i policii velice přesvědčivě podařilo rozkrýt síť bílých koňů a falešných faktur, které měly projekt předražit 24 milionů korun.

Jaká byla reakce hejtmana Půty, když to prasklo a policie ho za jeho pletichy s Metrostavem obvinila? Místo, aby se k tomu postavil jako skutečně slušný člověk a demokratický politik a rezignoval na svou funkci (minimálně do doby, než bude očištěn), začal kolem sebe šířit lži, pomluvy a pokradmu ukazovat na ty, kteří za to údajně mohou.

Najít si viníky svého vlastního selhání, za zády pomlouvat a špinit, přidat k tomu kapku konspirace a uplakané ublíženosti, to je v Čechách zaručený recept na úspěch. Proto dnes až sektářští Půtovi přívrženci mají jasno, jak to na svatého Martina hodili, že za to může jeho politická konkurence, potažmo dokonce i náš web, který se osobně hejtman neštítil pomocí svých pomluv do svého průšvihu zatáhnout. Ostatně, že se za hejtmana bije i mediální (a skutečný) kanál Syneru a jeho soudružka šéfredaktorka kovaná službou pro KSČ za minulého režimu a dnes pro místní syndikát, je dost vypovídající samo o sobě.

Připomeňme zároveň, že hejtman Půta za celých pět let (!), co svoje nařčení, pomluvy i vyložené lži potichu, ale sveřepě rozsévá, nepřinesl ani jeden, ale ani jediný sebemenší důkaz, že by na těchto spikleneckých teoriích mohlo být aspoň zrnko pravdy. Moc dobře ale ví, že důležitější než pravda je usilovný marketing a na ten si z veřejných peněz nechává schvalovat 15 milionů ročně. Takhle nějak se rodí totalitní myšlení, sektářský fanatismus a kult osobnosti.

Navzdory tomu kauza kostela sv. Máří Magdalény je poměrně jasná. Ostatně dva z obžalovaných se už přiznali. Jeden k úplatkům a k tomu, že výběrové řízení bylo cinklé pro Metrostav, druhý k tomu, že dělal bílého koně a fakturoval fiktivní práce, aby stavbu prodražil. Státnímu zástupci tak vlastně nezbývá nic jiného než konat, jak koná a požadovat příslušné tresty. To mu přikazuje zákon.

Zákon ovšem neplatí pro morálku a proto dál máme v Liberci obžalovaného hejtmana, který se evidentně smočil v dotačním tunelu, kde chtěl pomoci vytáhnout dvě desítky milionů pro stavební firmu, která má z ostudy kabát i jinde. Místo vlastní odpovědnosti rozšiřuje pomluvy a fake news.

Martin Půta vstupoval před téměř osmi lety do hejtmanského úřadu s tím, že zdejší politiku udělá slušnou a transparentní. Že ji očistí. Jediné, co se mu povedlo, že ji dokázal stáhnout až ke dnu.

Subscribe
Upozornit na
63 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou