Ode dneška se v Liberci bude vyrábět sto tisíc nano filtrů do roušek denně

K výzvě Roušky s filtrem pro všechny se připojily dvě významné výrobní firmy v regionu a Liberecký kraj. Výsledkem je 100 000 vyrobených nano filtrů za den, které se mohou vkládat do roušek a ochrání tak jejich nositele před koronavirem.

Výzvu Roušky s filtrem pro všechny iniciovala v posledních dnech Technická univerzita Liberec v čele s týmem vědců, kteří vyvinuli účinnou látku ošetřenou nanotechnologií, která je téměř stoprocentně schopná zachytit virus a ochránit tak lidské zdraví, vyslyšely výzvy Elmarco a Drylock CZ.

K naší výzvě ROUŠKY S FILTREM PRO VŠECHNY se připojily firmy Elmarco Sro a Drylock CZOd zítřka se tak bude v Libereckém kraji vyrábět 100 tisíc kusů filtrů denně, což je velký krok vpřed. K tomu, aby byl náš cíl naplněn, je ale potřeba ještě jednu nulu přidat. Proto jsem se včera obrátil na vládu ČR s žádostí, aby se aktivně zapojila.“, uvedl k situaci Josef Šedlbauer, jeden z vědců, který stojí v čele vývoje filtrů do roušek.

K výzvě se připojil i Liberecký kraj. Hejtman Martin Půta informoval již v předchozích dnech, že kraj intenzivně jedná s firmou Elmarco, která v Liberci vyrábí stroje pro nanotechnologii a která by mohla s masivnější výrobou pomoci. Nakonec se připojila i společnost Drylock CZ z Hrádku nad Nsiou, která zase vyrábí pleny.

Nejprve obdrží zásoby nových nano filtrů zdravotnická zařízení, potom další složky Integrovaného záchranného systému. Liberecký kraj je chce dodávat záchranářům nejen v Libereckém kraji, ale i v celé zemi.

„S firmou Elmarco, která vyrábí stroje na produkci nanomateriálu, jsme jednali už od minulého týdne o tom, jak z manufakturní výroby, která se odehrávala díky výzkumníkům na Technické univerzitě v Liberci, vytvořit skutečný produkt, který se bude vyrábět v desetitisícových sériích. Mezi dalšími firmami, které nám v tomto úsilí pomáhají, je třeba zmínit také společnost Drylock  z Hrádku nad Nisou,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Iniciátoři výzvy si od akce slibují, že by mohla pomoci větší samostatnosti v zásobovíní tímto strategickým materiálem nejen Libereckého kraje, ale i celé České republiky. „Být závislý na totalitní zemi na druhé straně planety je nesmysl, když naši ochranu můžeme – mnohem levněji – zajistit sami.“, uvedl Josef Šedlbauer z TUL.

Podobně vidí i situaci Liberecký kraj, který zatím vývoj nano filtrů hradí ze svého krizového rozpočtu. „V krizovém fondu máme po mimořádném jednání krajského zastupitelstva 26 milionů korun. Zatím se nákladově pohybujeme ve statisících, nejvýš jednotkách milionů korun. Úspora oproti dovážení respirátorů by v příštích týdnech mohla ušetřit stovky milionů korun,“ poznamenal Půta.

Hejtman věří, že výroba zůstane v Čechách dál zachována. „Je to důležité proto, abychom se někdy v budoucnu v době obdobné krize neocitli v situaci, kdy ve vlastní zemi nemáme tyto důležité výrobní kapacity. Navíc v zemi, kde se nanomateriál vyvinul a která umí potřebné stroje pro produkci ochranných pomůcek vyrobit,“ uzavřel Půta.

Subscribe
Upozornit na
84 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberec má nové obrázky, jak by mohla vypadat budoucí lanovka na Ještěd. K dispozici jsou dvě varianty. Celý designový návrh stál městskou kasu 2,4
Veřejné zakázky a opravy komunikací v Liberci jsou jako špatný vtip. Rekonstrukce ulic V úvoze a Voroněžská začaly v červnu, v červenci měly být
Liberec bude mít příští rok nebývale vysoký schodkový rozpočet. Vedení města počítá s výdaji zhruba 4,7 miliardy korun, nicméně příjmy mají být pouze
Zastupitelé Libereckého kraje tento týden schválili smlouvu za 28 milionu se společností ČEZ, které má zajistit připojení plánované FVE v Ralsku do sítě i