Liberecká univerzita boduje. Díky ní se vyrábí téměř milion protivirových filtrů denně

Filtry do roušek budou zase dostupnější. Týmu vědců z Technické univerzity se podařilo najít výrobce, který vyrábí filtrační materiál po stovkách tisíc kusů denně. Účinnost v zachycování viru má nad 80 procent a jsou dostupné veřejnosti.

Za poslední dva týdny se Technická univerzita v Liberci (TUL) stačila domluvit s novým výrobcem filtračního materiálu. Stala se jím firma Obrokov z Jižní Moravy.  Během několika dnů společným úsilím zvládli vyladit jeho technologii tak, aby výsledné filtry nabízely úroveň ochrany proti viru srovnatelnou s respirátory FFP1.

Jednatel firmy, Dušan Zvěřina se rychle rozhodl, že ukončí běžící zakázky do zahraničí a uvolní tak výrobní kapacitu, aby mohla jeho firma produkovat materiál až na 5 milionů filtrů týdně. Distribuce se následně ujal Martin Hausenblas a jeho firma Adler, kteří v rekordně krátké době zvládli připravit nový e-shop.

„Jeden z filtrů do roušek vyjde na 1 až 2 koruny, takže je to skutečně dostupná záležitost. Končí tak doba, kdy se různí politici budou fotit u předávání ochranných pomůcek a roušek vybraným žadatelům. Ochrana zdraví přece nemůže být na příděl, dostupné filtrační materiály vrací lidem v České republice důstojnost a svobodu,“ uvedl k tomu Josef Šedlbauer z Technické univerzity, jedna z vůdčích osobností týmu, který se do boje s koronavirem pustil.

Zástupci univerzity jsou potěšeni velikou podporou, která se jim dostává od veřejnosti. V souvislosti s tím se rozhodli vyhlásit veřejnou sbírku, která by pomohla práci za větší dostupnost ochranných materiálů. Peníze mohou zájemci posílat na oficiálně zřízený transparentní účet sbírky: 292 949 700/0300.

„Přispět mohou všichni, kdo chtějí podpořit produkci filtračních materiálů i samotných ochranných pomůcek pro zdravotníky, kterou jsme spustili na Technické univerzitě v Liberci,“ říká kvestor TUL Vladimír Stach a zároveň upozorňuje, že: „Zasláním prostředků na tento účet, přispěvatelé dávají souhlas s tím, že jméno a částku zveřejníme. Je to podmínka zřízení veřejné sbírky.“

Pro ty, kdo chtějí zůstat pro veřejnost v anonymitě, připadá v úvahu forma daru, ke kterému se sepisuje standardní darovací smlouva.

Foto: Český rozhlas Liberec

 

 

Subscribe
Upozornit na
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
AKTUALIZACE. Liberecký soudce Pavel Pachner neschválil dohodu o vině a trestu mezi státním zástupcem a společností Metrostav, která je hlavním obžalovaným v případu tunelování
Dnes začalo v Liberci, po roce a půl, další líčení v korupční kauze, která se týká zneužívání evropských dotací a kde je obžalován i
Samotná koaliční smlouva mezi zástupci STAN/Starostů pro Liberecký kraj a vládní koalice SPOLU bude sice podepsána až 16. října, ale již dnes zástupci obou
Hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu zastupuje jeden z nejznámějších advokátů České republiky Tomáš Gřivna. Hejtman si ale jeho služby neplatí ze svých zdrojů. Téměř