nášLiberec

Search

Liberecký kraj dostal 7 milionů pokutu od Antimonopolního úřadu, hejtman mluví o účelovém rozhodnutí

Libereckému kraji se dlouhodobě nedaří zvládat autobusovou dopravu. Aktuálně dostal od Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 7 milionů koruna za to, jak postupoval při výběru dopravce na Českolipsku. Podle hejtmana Martina Půty je Liberecký kraj připraven bránit svá stanoviska u soudu a sám hejtman obviňuje ÚOHS z účelového jednání.

Sedm milionů pokuty vyměřil ÚOHS Libereckému kraji za to, že zadal bez řádného výběrového řízení zakázku na dopravní autobusovou obslužnost na Českolipsku společnosti ČSAD Česká Lípa. Podle antimonopolního úřadu kraj postupoval vysloveně nezákonně, když zakázku zadal na přímo.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nám zcela nesmyslně a dlouhodobě blokuje náš plán vytvořit vnitřního dopravce. Dopravce, u kterého bychom měli plnou kontrolu nad tím, kolik co stojí a kolik a za co utrácíme z veřejných peněz. Tím, že nám úřad zakázal v roce 2017 nákup akcií, tedy i akcií společnosti ČSAD Česká Lípa, nás přivedl do situace, za kterou nás nyní trestá,“ řekl hejtman Martin Půta.

Podle hejtmana Martina Půty jde o těžko pochopitelné obstrukce, které mají zabránit Libereckému kraji, aby si vytvořil vlastního dopravce a rozhodování úřadu označuje za účelové. „V čí prospěch ÚOHS prospěch pracuje, nechám na zralé úvaze každého, kdo se veřejné dopravě dlouhodobě věnuje a myslím, že se zde dají vypozorovat věci, které nedají označit úplně za náhodu“, uvedl hejtman Martin Půta na tiskové konferenci.

Hejtman Půta je poslední tři roky ve sporu se společností BusLine. Ta do značné míry ovládla autobusovou dopravu v Libereckém kraji, kde jí pomohly i kontakty na politiky, včetně Půtových Starostů. Bývalý náměstek hejtmana Půty pro dopravu Vladimír Mastník je například obviněn protikorupční policií právě v kauze týkající se BusLine. Zásadní zlom přišel zhruba před třemi lety, kdy mezi hejtmanem a manažery BusLine panuje otevřené nepřátelství.

Počet cestujících na Českolipsku, kde jezdí ČSAD Česká Lípa je 2,9 mil. za rok, společnost BusLine převeze 5,4 mil. cestujících za rok a společnost ČSAD Liberec 2,8 mil. osob za rok. Objem obsloužených kilometrů na Českolipsku je 3,927 mil. km za rok. Nákladová cena dopravního výkonu společnosti ČSAD Česká Lípa se zahrnutím infrastrukturních nákladů činí 38,36 Kč/km, BusLine a.s. 39,92 Kč/km a společnost ČSAD Liberec 40,39 Kč/km.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali