Svědkyně tvrdí, že úředníci věděli o pochybnosti restitucí, které kmotrům z ODS přinesly stamiliony

Tento týden padlo u soudu v Praze důležité svědectví, které poodhalilo, jakým způsobem se chtěli političtí podnikatelé z ODS – pražští kmotři Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička a liberecký majitel Syneru Petr Syrovátko dostat ke státnímu majetku za miliardy korun. Svědkyně u soudu řekla, že úředníci Pozemkového fondu v době, kdy mu šéfoval liberecký Radim Zika, věděli, že vydávají pozemky neoprávněně.

Kmotři z ODS ani někdejší krajský náměstek za tuto stranu a pozdější šéf Pozemkového fondu Radim Zika ovšem u soudu nestojí. Souzeni jsou pouze tři úředníci, kteří stáli u pochybných restitucí. Ti od začátku tvrdí, že jsou nevinní a že pokud k nějakému pochybení došlo, jednalo se o chybu a nikoliv o úmysl.

Tento týden ale před soudem vypovídala žena, která jejich obhajobu zásadně nabourala. Její svědectví může přispět k tomu, že někdo z trojice obžalovaných úředníků – jde o bývalou ředitelku pozemkového úřadu Evu Benešovou, dalšího bývalého ředitele Petra Chmelíka a referenta Jana Horáka – dostane trest.

Majitelka realitní kanceláře Dagmar Hlasová při svědeckém výslechu u soudu popsala, jak dva z obžalovaných úředníků předem varovala, že se chystají vydat některé pozemky lidem, kteří na ně nemají nárok. A dokonce jim to doložila příslušnými dokumenty.

Hlasová u soudu vypověděla, že se s úředníky setkala v kanceláři ředitelky Benešové, že na vadné restituce upozorňovala, ale že Benešovou s Horákem nepřesvědčila. Jako první přinesly zprávu Seznam zprávy.

V případu jde o příběh chobotnice z prostředí ODS, která měla stát připravit o stovky milionů. Skupina podnikavců napojených na ODS skupovala restituční nároky, za které, dle státního žalobce pro stát nevýhodně, žádaly jiný majetek. Obžaloby česká republika tak přišla o majetek v hodnotě 1,4 miliardy.

Příběh, který Náš Liberec a CNI popsaly již před pěti lety, začíná u prvorepublikového pražského velkostatkáře Julia Bečváře a jeho rodiny. Té byl po Únoru 1948 vyvlastněn její rozsáhlý nemovitý majetek v okolí tehdejší Prahy a na těchto pozemcích byla později vybudována sídliště.

Kauza pak má pokračování za současného režimu, kdy političtí podnikatelé jako tzv. pražští kmotři Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička spolu s majitelem liberecké společnosti Syner Petrem Syrovátkem a jeho bratrancem a bývalým politikem liberecké ODS Jaroslavem Mejstříkem založili firmu Bečvářova a.s., která skupovala restituční nároky po dědicích zmíněného velkostatkáře a náhradou žádala po státu kompenzace.

K tomu se jim hodila pozice šéfa Pozemkového fondu, kterou v té době zastával jiný občanský demokrat z Liberce, někdejší krajský náměstek Radim Zika. Zika před deseti lety patřil k hlavním tvářím místní ODS a s Mejstříkem má letité přátelské vazby.

Tato skupina kolem politických podnikatelů Janouška, Hrdličky a Syrovátka vyplatila restituentům několik desítek milionů korun, sama si ale na restitučních nárocích přišla k majetku zhruba 1,5 miliardy ze státního rozpočtu.

Letos Náš Liberec ve spolupráci s investigativním pořadem České televize Reportéři ČT upozornil na další případ restitučních nároků, ze kterých bohatli příslušníci Mejstříkovy rodiny a které měly kořeny v údajných restitucích po prvorepublikovém agro baronu Bečvářovi.

Jedná se o původně louky v Lukášově a na prosečském hřebeni, které byly na základě dnes restitučních nároků po Júliu Bečvářovi (ale i jiných skutečných restituentech) vydány bývalému řediteli liberecké společnosti na svoz odpadů ASA a Mestříkovu tchánovi Petru Grofovi.

Podstatná část luk ve vlastnictví Petra Grofa změnilo jablonecká radnice, kde vládla koalice v čele s ODS, v roce 2016 na stavební parcely. Petr Grof si tak přišel na necelých 20 tisíc metrů stavebních parcel v pěkné a žádané lokalitě. Do restitučních nároků investoval jednotky až desítky tisíc korun a část pozemků od státu ještě za zhruba půl milionů přikoupil.

Investice se ale vyplatila. Díky přeměně pozemků na stavební od jablonecké radnice pod taktovkou ODS, získal majetek v hodnotě desítek milionů. Na reportáž se můžete podívat ZDE

 

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
33 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Reakce koaličních stran Starostů, ANO a Pirátů na nebývalou krizi důvěryhodnosti je ubohá. Bez jakékoliv sebereflexe vykládají aktuální korupční jako selhání jednotlivců. Opomíjejí ovšem