Náplavka u Nisy nebude, pro kraj to není priorita

Před dvěma lety to byl předvolební hit následně vítězných Starostů pro Liberecký kraj. Město s pomocí kraje mělo vybudovat v dolním centru náplavku se sestupem k řece Nise, novou lávku a vůbec upravené okolí úřadu kraje. Od státu ale přijde méně peněz, tak jde projekt k ledu.

Je to už liberecký evergreen, úpravu dolního centra a okolí Nisy slibovala voličům liberecká ODS před deseti lety, před posledními volbami to byli Starostové pro Liberecký kraj, kteří v roce 2018 také volby s převahou vyhráli.

„Starostové nyní mohou společně s vedením Libereckého kraje udělat další kroky v dlouhodobě připravovaném projektu revitalizace okolí budovy krajského úřadu. Ten přinese Liberečanům mimo jiné i novou lávku přes Lužickou Nisu a úpravu nábřežní zdi řeky včetně očekávané náplavky, která umožní sestup k řece.“, sliboval před dvěma lety před volbami současný primátor Jaroslav Zámečník ze Starostů pro Liberecký kraj.

Celkově mělo být upraveno kolem 20 000 m2 zpevněných a parkových ploch a zároveň s tím měl být vystavěn parkovací dům. Na městských pozemcích se tak měla kapacita parkování v centru bezmála o 35 nových parkovacích stání. V plánu byly dvě nové lávky, které by zvýšili prostupnost území i nové dětské hřiště. Prostor měl doplnit kompletně nový městský mobiliář a nové veřejné osvětlení. Součástí změn se měly stát i nové zastávky tramvaje.

Mělo jít o velkorysý projekt, který veřejnosti představovala i před rokem vzniklá Kancelář architektury města.  „Uskutečnění uceleného projektu Liberecké náplavky podpoří vznik celoměstsky významného veřejného prostoru, který reaguje na už započaté práce Greenet, a pomůže tak vytvořit a doplnit urbanistickou koncepci prostupujících zelených pásů městem a budovanou mezinárodní cyklostezku Odra–Nisa.,“ , říkal ještě před Vánoci městský architekt Jiří Janďourek.

Jenomže po koronavirové krizi je vše jinak, kraj dostane od státu méně peněz a veřejný prostor v Liberci není pro hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj) prioritou. Propad příjmů od státu přišel až s pandemiií, do té doby si vedení kraje na státní kasu dle vlastních slov nemohlo stěžovat.

První tři měsíce tohoto roku byly pro Liberecký kraj z hlediska daňových příjmů nadprůměrné. Ve srovnání s prvním čtvrtletí 2019 kraj dostal o téměř 40 milionů korun více. Po vyhlášení nouzového stavu a zavedení mimořádných vládních opatření však přišel rychlý pokles. V dubnu došlo k propadu oproti roku 2019 o 25 milionů korun. V květnu se částka vyšplhala na 90 milionů korun.

 S projektem náplavky a úpravy okolí kraje  se tedy nepočítá. Ačkoliv další stavební investice, včetně kontroverzního podnikatelského inkubátoru, který se prodražuje o desítky milionů korun, poběží, náplavka nebude. „Jedinou investicí, kterou kraj zastaví, je úprava okolí sídla Libereckého kraje. Ta nám v tuto chvíli přijde zbytná,“ uzavřela Půtova náměstkyně pro investice  Jitka Volfová. 

Subscribe
Upozornit na
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.