Lídrem ČSSD do krajských voleb bude Josef Jadrný

Jak informoval Náš Liberec již na podzim, lídrem pro letošní krajské volby se v našem regionu stane Josef Jadrný, starosta Janova dolu v Podještědí. Jadrný je veřejnosti znám jako dlouholetý politik Změny a Zelených, v minulém období byl náměstkem pro životní prostředí na kraji. Na kandidátce ČSSD se objeví i další starostové z obcí Libereckého kraje.

Josef Jadrný byl v letech 2010-2014 zastupitelem města Liberce za Změnu pro Liberec. Za Změnu pro Liberecký kraj se dostal v roce 2012 do krajského zastupitelstva a stal se za ní náměstkem hejtmana pro životní prostředí. Poté, co hejtman Martin Půta byl obviněn policií ve své korupční aféře se ale přidal na jeho stranu, souhlasil i s odvoláním z funkce Zuzany Kocumové, které Půta dohodl proto, že se se jí nelíbilo zadání dopravní zakázky v němž spatřovala účelové zadání pro společnost BusLine. Po volbách 2016 ale hejtman Půta s Josefem Jadrným nepočítal.

Pro Jadrného, který mezitím opustil Zelené a vstoupil do ČSSD, tento týden na krajské konferenci strany hlasovalo 30 z 41 přítomných členů. Sám ke své kandidatuře uvedl „V současné složité, a z běžné situace vykolejené době, je víc než kdy jindy nutné přijímat politická rozhodnutí, která ovlivní chod státu, krajů a obcí, ale hlavně našich občanů na dlouhou dobu dopředu. Sociální demokracie, jako tradiční zastánce těch slabších nebo oslabených ve společnosti, má právo tato rozhodnutí ovlivňovat.  Pevně věřím, že pocit jistoty a bezpečí, který do veřejného prostoru přinášíme voliči ocení a dovolí nám, abychom je v krajském zastupitelstvu reprezentovali.“

Dvojkou na kandidátce sociálních demokratů je známý lékař liberecké nemocnice, urolog, ale i někdejší člen libereckého zastupitelstva, současný krajský zastupitel, předseda Výboru zdravotnictví Libereckého kraje Jan Mečl. „„Stále jsem přesvědčen, že bez sociální demokracie, což znamená autentické levice a zároveň tradiční politické strany, to v naší zemi nemůže fungovat dobře. Věřím, že se k nám voliči zase vrátí. Naši ministři ve vládě Jan Hamáček, Jana Maláčová  a další ukázali, že umíme zvládnout  krizovou situaci při pandemii, profesionálně a bez emocí. To bude země a náš kraj moc potřebovat v dalším období,“, uvedl Mečl ke své kandidatuře v podzimních volbách.

ČSSD ale sází na nové tváře z prostředí, které by jí mělo být blízké, byť si ho nechala v posledních letech politicky „vyluxovat“ zejména hnutím ANO. Trojkou do krajských voleb je tak vedoucí výroby David Rašín, ale na kandidátce se objeví i zdravotní sestra Eva Štěpánková. Za stranu kandidují i komunální politici jako Jaroslav Křupala, starosta obce Vrchovany nebo zastupitel Osečné Jiří Hauzer.

Stejně jako v celostátním měřítku, ČSSD zažila obrovský voličský propad. V letech 2008 až 2012 v Libereckém kraji vládla, v roce 2012 ale propadla a získala jen sedm mandátů z 45. Před čtyřmi lety byl zisk ještě nižší – tehdy pro sociální demokraty hlasovalo jen 8,04 procenta voličů a získali pouze čtyři mandáty. Přesto je ČSSD součástí vládnoucí koalice a tehdejší lídr Pavel Svoboda je poslední čtyři roky náměstkem hejtmana pro sociální věci, nicméně ve funkci není příliš vidět a je podobně jako ostatní náměstci zastíněn samotným hejtmanem Půtou.

Fiasko utrpěla ČSSD i při posledních komunálních volbách v roce 2018. V Liberci měla vyloženě špatnou kampaň, ze které si utahovala média po celé zemi. Tomu odpovídal i výsledek, když kdysi poměrně silná strana získala pouhá dvě procenta voličů a zcela vypadla ze zastupitelstva.

Subscribe
Upozornit na
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce