Týden pod Ještědem: Liberci, otřes se! Tak zní stále častěji krajský povel…

V Liberci nebude náplavka u Nisy. Není to priorita, byť to byl předvolební slib vítězných Starostů. Přes všechny letošní potíže s koronavirem to ale přesně ukazuje v jakém nedůstojném a podřízeném postavení se poslední dva roky Liberec vůči kraji nachází. A těch příkladů je víc…

Náplavku u Nisy slibovala již ODS v roce 2010. Jenže pak prohrála volby, a tak jí těžko vyčítat, že svůj slib nedotáhla. Před dvěma lety ji slibovali Starostové v Liberci. Měla být navíc příkladem dobré spolupráce a symbiózy kraje a města pod jedním stranickým vedením. To se také stalo. Ale jinak, než to bylo prezentováno voličům.

Dnes mají Starostové na městě i na kraji přes třicet procent, koaliční strany, včetně ve volbách druhého ANO, jim v podstatě dělají stafáž, snad jen liberecká ODS chvílemi, ale jen malinko, zazlobí. Prostor k naplňování předvolebních slibů a vizí tedy nevídaný.

Jenže: u Starostů vládne železnou rukou hejtman Martin Půta, jde doslova o stranu jednoho muže. Kdo si dovolí nesouhlasit, je zlikvidován, ať se jedná o koaličního partnera nebo i přímo stranického kolegu. A Martina Půtu zajímá jen a pouze mediální image Martina Půty, a to zejména před volbami.

Je to krásně vidět na přístupu kraje ke krajskému městu. A nejde jen o náplavku, která se ukázala jen jako vizuálně pěkná předvolební mozaika spatlaná ze slibů a hezkých obrázků na Facebooku (dobře,kraj dostane od státu peněz méně, ale pořád je díky státní kase bohatý až dost). Liberec přišel i o parkovací dům na autobusáku, protože si jej hejtman chtěl připsat na vlastní triko a nesnesl by uznat zásluhu nenáviděné opozici ze Změny.

Na druhou stranu se kraj nebojí rozkazovat, kolik a kde má město dát milionů. Vzpomeňme na příklad skokanských můstků, kdy i primátor města Liberce se musel kvůli befelu hejtmana doslova v médiích ponížit a poslušně během jednoho týdne otočit o 180 stupňů, protože si to hejtman a oligarcha na Ještědu přáli.

Stejně tak chce nyní kraj po městě zadarmo (respektive za mlhavý slib, že přidá na divadlo  a ZOO – proč už to dávno nedělá?) obří pozemek pod Broumovskou, aby se vedení kraje v čele s hejtmanem mohlo před kamerami pochlubit, jak se zde bude stavět (někdy v budoucnu, ale pochlubit se je potřeba před volbami) nové centrum pro záchranku. To už se zajídá, jak informoval i náš web, i některým samotným Starostům.

Liberec je třetí největší české město (páté v republice, když započítáme Zemi moravskou a slezskou) a je svým způsobem ve specifickém postavení. Jeho obyvatelé tvoří celou čtvrtinu kraje, ve spojení s bratrským Jabloncem jde dokonce o třetinu.

Bohužel tomu absolutně neodpovídá postavení současného libereckého vedení, v čele s primátorem a některými radními a zastupiteli ze Starostů. Během necelých dvou let, co jsou v Liberci u moci Půtovi Starostové,  je těch příkladů, kde město pod Ještědem dělá Libereckému kraji a jeho hejtmanovi doslova „Oslíčku, otřes se“, až moc.

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.