Glosa: Mějme pochopení pro pana primátora aneb trochu předvolební matematiky

Primátor Jaroslav Zámečník a jeho věrní ze Starostů to schytávají ze všech stran. Někdo by snad řekl, že právem. Nechtějí totiž naplnit smlouvy a vypadá to, že nutí lidi do toho, aby si své byty zaplatili ještě jednou. To je poměrně hanebné, chtělo by se říci. Jenže zkusme se na to podívat také z jiné stránky.

Liberec má po dvacetiletém mejdanu ODS (jejímž členem pravda byl v té době i dnešní primátor za Starosty Jaroslav Zámečník) pokladnu vymetenou jak spižírnu před výplatou. Ale pořád za ním někdo chodí s nataženou rukou. Furt a dokola.

Tu Syner, že chce deset milionů, aby mu neklesly zisky v aréně, tu zapráská bičem Liberecký hejtman a šéf Starostů Martin Půta, že se zase dohodl s nějakým oligarchou na benzínce nebo kde a že má Liberec přidávat na skokanské můstky. Nebo dávat zdarma lukrativní pozemky na stavbu krajské záchranky, aby pan hejtman vypadal dobře v médiích.

To je pořád něco. A kde na to má primátor, potažmo celé vedení města brát? Jenomže  liberečtí radní jsou hlavy otevřené a tak vsadili na starý dobrý recept, který i pan primátor zná ze zlatých a dřevních dob ODS, která v něm byla mistrem, ale zdatně jej využívají i noví Starostové. Tedy: vytáhnout prostředky z lidí.

Vždyť pojďme počítat: Liberec má spoluvlastnický podíl ve družstevních 1151 bytech. Na zastupitelstvu padlo, že by si Starostové a pan primátor uměli představit nějaký ten doplatek ve výši 120 tisíc korun na byt. Na Facebooku je už primátor Zámečník odvážnější a vytahuje příklad Jablonce, kde je hodnota doplatku za byt 300 až 400 tisíc za (ale nové) bytové jednotky na Proseči.

Kalkulačku máme v mobilu každý, takže: pro městskou kasu to znamená nějakých zhruba 140 až 460 milionů příjmů! Velice snadno získaných a velice snadno vymahatelných. Kdo by rád neplatil, když by měl přijít o domov, že? Trošku gangsterské, ale rozhodně efektivní.

No a s takovými penězi může město nakupovat stavět a betonovat, až se Syneru a dalším podobným dělat boule za ušima a pomníků a pomníčků a mediální slávy pro pana hejtmana může být… Až hanba! Takže, mějme trochu uznání a nebuďme sobci.

Subscribe
Upozornit na
44 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na