Veřejný prostor v Liberci aneb pivní slavnosti u radnice každý den

Na historickém náměstí již několik týdnů dominuje obří pivní plastový stan od Svijan. Bohužel se nejedná o jednorázovou akci, ale o plánovanou podporu pivovaru Svijany. Jeho majitelé zase pravidelně sponzorují v Liberci vládnoucí Starosty pro Liberecký kraj.

Minulé volební období způsobila přes léto rozruch u liberecké veřejnosti „pláž“, která se objevila před radnicí. Měla to být součást „léta před radnicí“, jak je prezentoval tehdejší i současný náměstek pro kulturu Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) a bývalý primátor Tibor Batthyány (zvolen a vyhozen z ANO).

Dnešní vedení města s primátorem Jaroslavem Zámečníkem (Starostové pro Liberecký kraj) se ale bizarnost nakládání s nejcennějším městským prostorem zřejmě rozhodla posunout ještě dál. Zhruba před dvěma, třemi týdny se před radnicí objevil veliký pivní stan od pivovaru Svijany. Spousta Liberečanů si myslela, že jde o jednorázové občerstvení postavené k nějaké kulturní či sportovní akci.

Chyba lávky. Pivní stan od Svijan „okrašluje“ Náměstí Dr. Edvarda Beneše již třetí týden. Stan jako vystřižený z nějaké pouťové zábavy nebo pivních slavností většinou zeje prázdnotou, byť láká kolem jdoucí na pivo a klobásu. Nad tím, co to má znamenat, se již pozastavuje čím dále více Liberečanů.

Antonín Ferdan, bývalý zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj, k tomutu počinu vedení města na sociálních sítích například poznamenal: „Po dlouhé době jsem prolétl ,,Benešákem“ v Liberci a můj pohled utkvěl na obr párty stanu přes půl náměstí s honosnou nabídkovou tabulí, kde čestné místo zaujímala vodka a pivo. Pak jsem se oklepal, probudil, a uklidnil se, protože jsem si po tom strašném snu uvědomil, že už jsme v 21. století a něco takového na historickém náměstí už člověk nepotká….eh, počkat? Kdo za tím stojí a kdy to zmizí?“

Dostalo se mu odpovědi od jeho dnes již bývalého kolegy ze zastupitelského klubu Starostů a současného náměstka primátora Jiřího Šolce. „Celá akce byla připravována v době, kdy se ještě nemohlo sdružovat v hospodách, a nikdo nemohl tušit jak rychle ta opatření proti čínské chřipce budou trvat. Proto si naše městská společnost dala za cíl podpořit alespoň trochu místní produkce (kapely aj.) a dohodla si na to sponzorský stan. Provozovatel sklípku to platí a i platí ty umělce. Ano viděeno dnešní optikou – mohlo to být mnohem (asi tak o 80%) menší, ale po bitvě každý generál. Skočí to za pár dnů a příště se na to…. protože je třeba si přiznat „nepovedlo se to“, uvedl Šolc.

Argumentačně se mu snažila pomoci jeho kolegyně, náměstkyně Radka Loučková Kotasová z ANO. „Souhlasím, že se nemusí ten stan všem líbit, je to trochu nešikovná snaha podpořit pivovarníky. Pokud je mi známo, tak stan bude na náměstí nejdéle do konce června…“, snažila se vysvětlit přítomnost pivního stanu na náměstí náměstkyně Loučková Kotasová.

O tom, že se z libereckého hlavního náměstí stává za poslední dva roky parkoviště, jsme již informovali. Teď je z něho navíc každodenní pouť nebo pivní slavnosti…

Vrásky na čele pivní svijanský stan před libereckou radnicí dělá i hlavnímu libereckému architektovi Jiřímu Janďourkovi. „O téhle instalaci jsem vůbec nevěděl a samozřejmě se mi nelíbí. Nemám nic proti prezentaci pivovarů na náměstí, ale ne touhle formou. S kolegy nyní připravujeme koncepci funkčního využití náměstí, aby se podobné věci nemohly opakovat,“ uvedl pro Náš Liberec Jiří Janďourek.

Pivní stan se nelíbí ani Jindřichu Gubišovi ze Spolku pro estetiku veřejného prostoru, který je zároveň členem Výboru pro kulturu a cestovní ruch v Liberci: „Na výboru se o tom vůbec nejednalo. Jsem z toho velice překvapen. Pokud by se mělo jednat o jednorázovou akci, která druhý den zmizí, tak budiž. Ale tohle… Spíš se to hodí někam na parkoviště u obchodního domu, rozhodně ne před radnici stotisícového města,“ vyjádřil své pocity pro Náš Liberec Jindřich Gubiš.

Slova náměstkyně Radky Loučkové Kotasové o podpoře regionálního pivovarnictví pak mohou působit úsměvně. Pivovar Svijany je úspěšná firma, která ročně prodává stovky tisíc hektolitrů piva a má miliardové příjmy.

Bez zajímavosti ani není, že společnost LIF, pod kterou Svijany spadají, pravidelně podporuje v kraji i v Liberci vládnoucí Starosty pro Liberecký kraj nemalými částkami. Například před posledními krajskými volbami přispala firma LIF Starostům částkou 200 000 Kč.

Subscribe
Upozornit na
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Praktiky a spolupráce firem, která v Liberci nejsou neznámé, zaujaly i úředníky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jedná se o více jak půl miliardovou
Liberec vozí svůj „zelený“ odpad do 40 kilometrů vzdálené Mimoně. Liberečany to stojí téměř 5 milionů korun ročně. Vedení města před šesti lety nechalo
Jediným zástupcem Libereckého kraje v Evropském parlamentu bude Jan Farský zvolený za hnutí STAN. Farský byl zvolen i poslancem při posledních volbách do českého
Vítězem právě proběhlých voleb do Evropského parlamentu je hnutí ANO. Volilo jej téměř 27 procent těch, kteří dorazili k volebním urnám. Oproti posledním volbám