Porušený slib primátora Zámečníka a další malá domů pro SYNER

Vedení Liberce vložilo na program červnového zastupitelstva materiál ke směně pozemků města na Kunratické s pozemky společnosti SYNER v centru města kolem Papírového náměstí. Detailně je tento záměr popsán v tomto článku. Stalo se přesně to, čeho jsme se jako opozice od začátku obávali – celý proces přípravy směny byl netransparentní a konečný výstup je více než pochybný.

Už v listopadu 2019, kdy byla tato směna ve fázi záměru na zastupitelstvo předložena poprvé, jsme jí podpořili, ale současně upozorňovali na to, že jde velmi citlivou záležitost. Jedná se o strategickou směnu pozemků velkého rozsahu, velmi rozdílného charakteru, navíc s vlastníkem, který má prostě historicky v Liberci velmi pošramocenou pověst. Primátora Zámečníka jsem tudíž na jednání zastupitelstva 28. 11. 2019 výslovně žádal, aby na přípravě materiálu spolupracoval s opozicí. Primátor Zámečník takovou spolupráci přislíbil. Pan Berki, šéf klubu zastupitelů za Starosty, si v té souvislosti dokonce neodpustil své obvyklé morální poučování, když zadoufal, že se k tomu zástupce opozice postaví konstruktivně (vše dohledatelné v zápisu, str. 17 – 19).

To samé jsem pak na jednání zastupitelstva dne 27. 2. 2020 opětovně připomínal. Ze strany primátora Zámečníka a příslušného úředníka se mi znovu dostalo ujištění, že pracovní skupina bude zformována (viz zápis, str. 38 – 39).

Nyní, v červnu 2020, dostáváme na stůl již hotový materiál, který vznikl bez jakékoliv součinnosti s opozicí, bez jakékoli průběžné konzultace. A jsme postaveni do situace, zda materiál na základě velmi nedůvěryhodného procesu ocenění pozemků schválíme, anebo neschválíme a budeme za škodiče, kteří nechtějí co nejrychlejší obnovu území kolem Papírového náměstí.

Jak ocenění pozemků přitom dopadlo? Podle předloženého materiálu se pozemky města na Kunratické s výměrou 25 tis. m2 smění s pozemky SYNERu v centru s výměrou 7 tis. m2 a město bude ještě 5,5 mil. Kč doplácet. Zatímco cena za metr čtvereční u pozemku města tak vychází dle posudku na 1755 Kč, u pozemku společnosti Syner vychází na 6981 Kč.

Jsem si vědom toho, že do ceny pozemků se promítá řada faktorů. Na jedné straně je zde strategická poloha centra, ale s o to většími nároky na architektonické řešení a projednání nové zástavby. Na druhé straně jsou zde pozemky na Kunratické, bez jakékoliv zátěže, na kraji města v kontaktu s okolní krajinou. Desítky plusů i mínusů hovoří pro obě lokality. Proto jsme chtěli být součástí přípravy znaleckého posudku a mít možnost ho průběžně oponovat.

V takovém případě bych určitě namítal naprosto zásadní chybu tohoto posudku. V něm totiž není nikterak zohledněn faktor regulace novým územním plánem. Ten bude vydaný naprosto jistě dříve, než se v obou lokalitách začne projektovat. A zatímco pro lokalitu v centru, oceněnou na 6981 Kč, tento nový územní plán stanoví výškovou regulaci 4 nadzemních podlaží, u lokality na Kunratické s odhadnutou cenou 1755 Kč je stanovena výšková regulace na 8 nadzemních podlaží! Je skutečně korektní takhle významnou skutečnost při ocenění pozemků opominout?

Jindřich Felcman, zastupitel města za Změnu pro Liberec a předseda libereckých Zelených

Subscribe
Upozornit na
49 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nechci na Ještědu nové sjezdovky, kvůli kterým by padlo 7× víc lesa než na Novou skalku. Tohle kácení ale bezohledně prosazuje provozovatel areálu, společnost
Náměstek Jiří Šolc (ANO) a primátor Zámečník (Starostové) v aktuální zprávě straší obyvatele Liberce černými scénáři kvůli zdražujícím se cenám energie. Vedení města odhaduje,
Na tiskové konferenci libereckých radních dne 17. 8. zazněly informace o několika nových plánech a záměrech. Jelikož se toto volební období chýlí ke konci,
Opozice zvedla staronové téma vlastní městské developersko/inženýrské společnosti a tak se tedy sluší na toto výsostně politické téma reagovat a vést polemiku. Myslím si,