V krajských kandidátkách je jasno. Nad termínem ale visí otazník

Za týden, tedy 28. června musí politické strany a hnutí předložit své kandidátky do krajských voleb. Ty proběhnou letos, 2. a 3. října, společně s volbami do Senátu. Volby do Senátu by se ale podle ministra vnitra mohly přesunout na jiný termín. Je otázkou, zda se to nemůže týkat i voleb krajských.

V Libereckém kraji je zatím jasno u deseti stran. Již potřetí se stát hejtmanem Libereckého kraje se pokusí ten stávající, Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj. Půta je sice obžalován z přijímání úplatků a zneužívání svěřených pravomocí, ale zároveň kraj pod jeho vedením investuje nestandardně vysoké a bezprecedentně obrovské částky z veřejných prostředků na vlastní propagaci (každý rok si krajský vláda schvaluje cca 15 milionů korun), což u jeho příznivců evidentně zabírá. V případě odsouzení by ale funkci nemohl vykonávat.

Ve „starostenském“ táboře ale došlo letos k rozlučce poté, co Starostové odmítli své tradiční spojence z obecních voleb, tedy KDU-ČSL a TOP 09. Ti jim pomáhali sehnat hlasy liberálních voličů ve městech, ale v krajských volbách jdou již stranám za výsledky peníze od státu (milion korun za mandát), a tak Starostové svým spojencům dali košem. Ti následně utvořili vlastní kandidátku nazvanou Společně pro Liberecký kraj, kterou vede Jiří Klápště.

K rozštěpení došlo ale také u současné krajské opozice ze Změny pro Liberecký kraj a Zelených. Původní Změna kandiduje se svým lídrem Janem Korytářem, kdežto Zelení kandidují s částí nestraníků na kandidátce Pro KRAJinu a jejich lídrem je Josef Šedlbauer.

Zatím v kraji (oproti celostátní politice) nikterak výrazní Piráti posílají do boje svoji kandidátku v čele se Zbyňkem Miklíkem. KSČM staví do čela svého dlouholetého lídra Stanislava Mackovíka a stále slábnoucí ČSSD vsadila na politického poutníka a bývalého krajského náměstka Josefa Jadrného. Okamurovi pravicoví extrémisté z SPD budou vedeni jabloneckým strážníkem Michalem Švarcem.

Vítězem voleb posledních voleb v kraji v roce 2016 se stali Starostové pro Liberecký kraj, získali 32,3 procent hlasů,což znamená 18 zastupitelů. Druhé místo obsadilo hnutí Andreje Babiše ANO, které přesvědčilo 17 % voličů a v novém zastupitelstvu bude mít 9 mandátů. Třetí místo obsadila KSČM se 8,1 procenty a reprezentují ji 4 zastupitelé. Po čtyřech zastupitelích získaly i ČSSD (8 %), ODS (7,9%) a hnutí Změna pro Liberecký kraj (7,1%). Do zastupitelstva se dostala i koalice SPD a SPO, která získala 5,2% voličských hlasů a v krajském zastupitelstvu obsadila 2 mandáty.

Do současné situace ale může zasáhnout deus ex machina v podobě koronavirové epidemie. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nevyloučil, že by se podzimní volby do Senátu mohly kvůli epidemiologické situaci posunout. Zda by to mohlo zasáhnout i volby krajské, není ještě zřejmé. Podle hygieniků se rozšíření nákazy vrací a lidé, kteří mají kvůli epidemii covid-19 nařízenou karanténu, se voleb podle zákona zúčastnit nemohou. Pokud by však jejich počet dosáhl podle Hamáčka řádu tisíců, bylo by podle ministra vnitra na místě zvážit i odložení termínu voleb. Spekuluje se o jejich sloučení s parlamentními, které budou příští rok.

Subscribe
Upozornit na
39 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Zastupitelé Libereckého rozhodli o tom, že po 170 letech v Liberci ukončí svou činnost samostatná Střední průmyslová škola textilní a sloučí se zdejší průmyslovkou.
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.