Analýza: Liberecký kraj bez opozice? Aneb Piráti hned zpočátku na rozcestí

Libereckým Pirátům, které většina volila kvůli jejich dobrému důsledně opozičnímu renomé na republikové úrovni, vydržela jejich povolební strategie dva dny. Pokud si odsouhlasí, že vstupují do koalice, kde jim hrozí, že budou na chvostu zdejších známých šíbrů ze Starostů a ODS, může se stát, že Liberecký kraj bude bez reálné opozice. Tedy ve stavu, o němž nesní ani Andrej Babiš, pokud náhodou spí.

V povolební strategii, kterou si Piráti schválili již před volbami, kde skončili s deseti procenty třetí, se píše: „Odmítáme koalice s extremistickými stranami a lidmi nekompetentními, s korupční minulostí nebo s možnými střety zájmů a to i na celorepublikové úrovni.“. Dále: „Ke koaliční spolupráci budeme hledat partnery, kteří ctí principy transparentnosti, participace občanů, potlačování klientelismu a předcházení konfliktu zájmů. V případě, že okolnosti nedovolí sestavit koalici s takovými partnery, budeme pracovat v opozici.“

A jaké bude složení rady? Předně je zde osoba hejtmana Martina Půty, který je stále obžalován z korupce a přijímání úplatků, když se v zákulisí snažil pomoci Metrostavu k urychlenému vytáhnutí dotace na obskurní projekt. Přes to, že se Půtovi povedlo značné části veřejnosti vštěpit svou konspirační verzi příběhu, že celý proces s ním je kampaň, jedná se pořád o obrovský problém.

Nepravomocné osvobození soudcem Petrem Neumannem, který osvobodil v případu i ty, kteří se přiznali, a zamítl odposlechy, které u některých obžalovaných jasně svědčí o korupci, případ neřeší, naopak mu dodávají ještě temnější konotace. Soudce Neumann ostatně odešel do důchodu s kárným trestem, když v rozporu s důkazy a rozsudky vyšší instance osvobozoval politiky ODS (kteří figurují i Půtově případu) obžalované za tunelování městského majetku skrze Sportovní areál Ještěd.

Poslední týdny na sebe Půta také upozorňuje ve vztahu k tomu, co sám nazývá „dopravní mafie“. Přes jeho, krajskými stranickými miliony podpořené, úspěšné PR, kde se staví do role „bojovníka“ s dopravní mafií, je stále více zřejmé, že o většině toho, co se kolem BusLine dělo, věděl, ba dokonce řídil. Dnes sám označuje  za dopravní mafii své bývalé náměstky pro dopravu mezi lety 2012-2019 (tedy téměř celá dvě uplynulá období), které v minulosti vždy hájil.

Je zde i mlčení jeho Starostů v dozorčí radě při nákupu předražené nafty pro Silnice LK či manipulacemi s dopravními zakázkami nebo nakupování členů jeho rady skrze VIP zájezdy, které organizoval Miroslav Pelta a Jiří Vařil.  Půtova dnešní, opět u značné části jeho voličů úspěšná, póza – jeho vlastními slovy – „jsem překvapený a zklamaný“, je po osmi letech, co je hejtmanem, naprosto neuvěřitelná a nepravdivá.

Dále jsou zde noví zamýšlení radní za ODS. Resort školství má dostat dlouholetý starosta Frýdlantu v Čechách, Dan Ramzer. Ten je zmiňován jako tvář nové, obrozené ODS, v kontrastu s letitými matadory z Liberce, Jablonce nad Nisou či České Lípy. Ramzer je skutečně krajským radním až od roku 2016, ale zároveň je od 90. let  členem ODS Libereckého kraje se vší její slávou a napojením na zdejší firmy. Kandidoval i za nechvalně známou a účelově založenou DRS Josefa Nadrchala i Investing CZ.

Ramzer je také od roku 2004 členem Frýdlantské vodárenské společnosti, což dává logiku vzhledem k tomu, že je starostou Frýdlantu. Nicméně je také pravda, že tato společnost je historicky v rukou lidí z jeho ODS a tradičně zde získává, často za podivných podmínek, stamilionové zakázky společnost Syner.

Dalším radním za ODS je Vladimír Richter. Jedná se o dlouholetého starostu Jilemnice, který byl v letech 2004 až 2008 radním Libereckého kraje  pro dopravu. Byl tak členem vedení kraje, které  za projektovou dokumentaci na stavbu  Centra vzdělanosti Libereckého kraje, neuvěřitelných 125 milionů korun pro tehdejší dceřinku Syneru Investorsko inženýrskou.

Vladimír Richter na sebe upozornil také jako účastník zájezdů dua Pelta-Vařil, se kterými cestoval minimálně na jeden tento klientelistický dýchánek, a to na utkání Peltova FK Jablonec a Ajax Amsterdam.

V opozici tak skončí leda tak ANO, protože i Liberecký kraj se připojuje k „vlně AntiBabiš“, kdy se proti ve většině vítězných krajů spojují menší strany a posílají ANO do opozice. V Liberci je ovšem situace jiná, jelikož ANO zde skončilo jako druhé, daleko za vítěznými Starosty.

Problém je v tom, že ANO není na opoziční roli zvyklé a často ve svých řadách kumuluje naprosto nezkušené politiky. V opozici zasednou i bývalí, de facto dnes končící, Půtovi radní, ty si ale hejtman během čtyř let společného vládnutí dokázal zcela otočit kolem prstu.

Co se týče kvality zástupců SPD, o tom vypovídá jejich ticho za poslední čtyři roky. Na krajské úrovni se těžko bude řešit imaginární uprchlická vlna, takže se dá předpokládat, že ticho ze strany Okamurových „vlastenců“ bude pokračovat i nadále. Zvláště pokud jim i dnes hejtman Půta dá nějaká ta placená místa v orgánech krajských společností, jako minule. Což se dá samozřejmě ostatně očekávat i vztahu k ANO.

Vypadá to, že Liberecký kraj nebude mít dostatečnou opozici, a to ani co do počtu, ani co do vůle něco prosadit. Piráti, kteří si v rámci parlamentu získali renomé i následnou volební sílu tvrdých a věcných kritiků vládních kroků, již po dvou dnech zahazují svou strategii a hrnou se do Půtovy krajské vlády.

Zcela jistě se dá počítat s další permanentní kampaní hejtmana i jeho Starostů, podpořenou bezprecedentními miliony z veřejných peněz (vlády Starostů si schvalují každý rok 15 milionů na vlastní PR) po celé čtyři roky. Je vidět, že tato taktika permanentní kampaně Starostům vychází, podobně jako v republikovém měřítku premiérovi. Za vše dobré a přínosné budou moci oni, vše špatné odnesou koaliční partneři. Všechno podpořeno částkou 15 milionů na PR v rozpočtu kanceláře hejtmana.

Velice pravděpodobně se tak může stát, že toto objetí bude pro Piráty smrtící. To si, jak je vidět z diskusí na jejich stránkách, uvědomuje i část jejich stranické základny. Rozhodnout se má v řádu několika dní, během října, kdy bude předložen návrh koaliční smlouvy, který si musí Piráti sami ve straně odhlasovat. Je ovšem také pravda, že do hry vstoupí i republiková politika, kde se Piráti v rámci „hnutí AntiBabiš“ se Starosty připravují na nejdůležitější, parlamentní volby, které proběhnou za rok. Jak dobře zvolí se ukáže možná právě až v tento čas. 

Subscribe
Upozornit na
75 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.