Dvojí metr Pirátů? „Pusťte nás na ně!“ platí jen u někoho…

Liberecký kraj bude mít po dnešku novou vládu. Zasednou v nich členové Starostů, ODS, ale i Pirátů. Zatímco spojení Starostů a ODS je již tradiční, stejně jako jejich napojení na podnikatelské zásvětí a z toho pramenící korupční skandály, u Pirátů budí účast v koalici otázky. Zatím totiž vystupovali s pečlivě budovanou silnou, protikorupční image, jako bijci všech korupčníků a politických šíbrů. Dnes je ale, zdá se, vše trochu jinak.

V novém vedení Libereckého kraje, které představil Náš Liberec již minulý týden, zasednou dva Piráti. Veřejnosti zcela neznámý Zbyněk Miklík, který se do Turnova přestěhoval z Prahy před šesti lety a Václav Židek, kterého veřejnost na Českolipsku přeci jen mohla zaregistrovat jako jednoho z organizátorů proti těžbě na kopci Tlustec.

Piráti si po celé zemi vydobyli renomé ne místní politikou, ale především celostátním angažmá, kde tvrdě vystupovali a vystupují proti korupci. Při minulých parlamentních volbách objížděl zemi slavný „pirátský vězňobus“, kde předseda (a původem Jablonečan) Ivan Bartoš jako dozorce ve vězení hlídal nejznámější české šíbry z ODS, ANO, ČSSD i TOP 09 a volal „Pusťte nás na ně!“.

Dnes jdou Piráti do krajské rady s hejtmanem Martinem Půtou, který je obžalován z korupce a ač byl u prvoinstančního soudu osvobozen, samotný osvobozující rozsudek soudce Petra Neumanna, který osvobodil i ty, kteří se přiznali, aby mohli být osvobozeni všichni, budí jen další otazníky a podezření. Hejtman také opakovaně útočí na policii a justici, když je obviňuje ze spiknutí a kampaně proti němu (byť pro svá tvrzení nepřinesl nikdy sebemenší důkaz), což mu u části veřejnosti nakloněné konspiračním teoriím a fake news evidentně vychází.

Hejtmanův korupční průšvih není jediný v nové radě kraje. Starostové se aktuálně přou o to, kdo a jak se zapletl s dopravní mafií, jeden z bývalých Půtových radní pro dopravu, Vladimír Mastník, je kvůli témuž dokonce obviněn policií. Tradiční vazby na podnikatelské zásvětí má zdejší ODS. Tu v novém vedení Libereckého kraje reprezentuje například Vladimír Richter, známý účastník Peltových a Vařilových VIP zájezdů.

Při porovnání skutečností Libereckého kraje se silnou protikorupční rétorikou Pirátů s nelze nezeptat, nakolik se obě věci shodují. Jak to, že tak hlasitě vyzývají premiéra Andreje Babiše k rezignaci, když ten je obviněn (a nikoliv ještě obžalován) z trestných činů méně závažnějších než hejtman Martin Půta, kterých se měl dopustit dokonce ještě před svým vstupem do politiky? Proč Pirátům nevadí útoky hejtmana Půty na nezávislost justice, když loni kvůli tomu samému pranýřovali ministryni spravedlnosti Marii Benešovou?

Zeptali jsme se tedy zástupců Pirátů přímo. Na naše otázky odpověděla tisková mluvčí a koordinátorka libereckých Pirátů Karolína Gaislerová a nový náměstek hejtmana za Piráty Zbyněk Miklík, který bude mít na starosti resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Zbyněk Miklík, ač v politice nováček, odpověděl nejdříve klasickou politickou frází: „Piráti ctí presumpci neviny. Respektujeme výrok libereckého krajského soudu, který pana hejtmana zprostil obžaloby. Další vývoj kauzy spojenou s rekonstrukcí kostela svaté Maří Magdaleny budeme bedlivě sledovat. A případně reagovat podle našich zásad a hodnot.“

S tím se naše redakce nesmířila a položila jsme novému náměstkovi další otázky:

1) Jak budete reagovat, pokud bude hejtman Půta odsouzen? 

„Pokud k tomu dojde, budeme se řídit Povolební strategií, která obsahuje: „Členem rady nebude osoba odsouzená za zločin nebo trestný čin spáchaný v souvislosti s výkonem veřejné funkce.” (dodejme ale, že na toto pamatuje nejen povolební strategie Pirátů, ale zejména legislativa ČR – pozn.red.)

Kompletní znění povolební strategie: https://liberecky.pirati.cz/krajske-volby/povolebni-strategie.html 


2) A jak budete reagovat, pokud odsouzen nebude, byť se prokáže, že svým konáním napomáhal účelově předraženému projektu, který byl objektem páchání trestné činnosti dalších fyzických i právnických osob (tedy, že se např. prokáže vina u ostatních obžalovaných)? 

Ctíme presumpci neviny a respektujeme výrok soudu. Pokud se vina neprokáže, považujeme takovou osobu za nevinnou.

3) Myslíte si, že je v pořádku, když je na tak významné pozici člověk obžalovaný z tak závažných trestných činů (zde bych to dal do komparace s „pouhým“ obviněním premiéra Babiše, který se činů, z nichž je obviněn, na rozdíl od hejtmana, měl dopustit v době před svým vstupem do politiky)?

Jak jsem zmínil výše, nejsme soudci ani kati a ctíme presumpci neviny. Když se prokáže vina, budeme se řídit Povolební strategií, která obsahuje: „Členem rady nebude osoba odsouzená za zločin nebo trestný čin spáchaný v souvislosti s výkonem veřejné funkce.” Pokud se vina neprokáže, považujeme takovou osobu za nevinnou.

4) A dovolte ještě jednu otázku, která odráží postoje Pirátů. Loni chtěli Piráti po ministryni Benešové, aby doložila svá slova o tom, že je v ČR možné objednat si trestní stíhání (viz: https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/nezvestna-analyza-benesove.html ).

Hejtman Půta již přes 5 let po svém obvinění neustále mluví, že jde o kampaň proti němu, veřejně obviňuje z politických a mocenských zájmů státního zástupce atd… aniž by ovšem pro svá tvrzení měl jakýkoliv důkaz.

Lze tomu rozumět tak, že Pirátům tyto postoje a útoky na nezávislost justice a OČTR vadí jen u některých politiků a u některých ne? 

Jedna věc jsou slova ministryně spravedlnosti, která má spravedlnost v gesci a hovoří obecně o stavu “spravedlnosti v ČR”. Jsou to závažná slova, která dopadají na všechny občany ČR. Jiná věc je konkrétní názor, obrana konkrétního člověka v konkrétní kauze.

Na stejnou otázku, tedy zda nejde o dvojí metr v případě přístupu Pirátů ke korupčním problémům premiéra Babiše a hejtmana Půty, odpověděla i koordinátorka České pirátské strany pro Liberecký kraj, Karolína Gaislerová. Ta potvrdila, že za dvojím přístupem Pirátů ke korupčním problémům politiků je celostátní politika namířená proti hnutí ANO Andreje Babiše.

Hlavním cílem Pirátů je také to, aby u vedení kraje nebyla strana ANO. Mohli jsme si vybrat dvě možnosti, buďto být v opozici a u vedení bude ANO, ODS a STAN. A nebo být v koalici a u vedení budou Piráti, ODS a STAN. Samozřejmě, to co říkáte je pravda, ale z tohoto pohledu, který Vám nyní popisuji to dává smysl.“ , odpověděla na dvojakost přístupu České pirátské strany v otázce obvinění/obžaloby z korupce u premiéra Babiše a hejtmana Půty Karolína Gaislerová.

Subscribe
Upozornit na
33 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Náš Liberec přináší exkluzivní materiál, který ukazuje, jak majitel zdejší stavební firmy, dle policie, uplácel náměstka primátora Liberce. Podle detektivů Petr Židek z ODS
Kontroverzní liberecký podnikatel, o jehož byznysu spojeném s veřejnými zakázkami Náš Liberec informuje dlouhodobě, bude vyšetřován ve vazbě. Rozhodl o tom včera odpoledne liberecký
AKTUALIZACE: HEJTMAN ZJIŠTĚNÍ NL POTVRDIL Náš Liberec zjistil i třetí větev vyšetřování korupce v Liberci, o které zatím nechce státní zastupitelství mluvit. Jedná se
Včerejší mohutný zásah policie na libereckém magistrátu nabírá konkrétnější obrysy. Ze sdělení státního zastupitelství, které má Náš Liberec k dispozici, je patrné, že náměstek