nášLiberec

Search

Další varianta pro bytová družstva. Je chaotická, neprojednaná a drahá, zní už nyní

Kdo si myslel, že kolem bytových družstev v Liberci opravdu nemůže být větší chaos, spletl se. Starostové a ANO přicházejí s další, již čtvrtou variantou na vypořádání se s družstvy, u nichž město odmítá naplnit 20 let staré smlouvy. Jenže už po včerejším zveřejnění zní od družstevníků jednoznačně odmítavé reakce a rozčarování. Zároveň je vidět i silný rozpor v koalici ohledně této otázky.

Dotační variantu, jak toto, v pořadí již čtvrté řešení, zástupci na radnici vládnoucích Starostů pro Liberecký kraj a ANO nazývají, představil na včerejší tiskové konferenci její autor, radní za Starosty Michal Hron. Podle něj a primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové), ale například i náměstka Zbyňka Karbana by město poskytlo družstevníkům dotaci na bydlení, jak tomu učinil před zhruba 20 lety stát. 

Družstva by podle Starostů a ANO měla  podíly města odkoupit za cenu obvyklou, čímž by podle Michala Hrona přestalo existovat riziko porušení zákona. Liberecká radnice byla ale zároveň zřídila dotační program, ze kterého by družstva zaplatili svůj podíl na ceně. „Navíc, kdo by prokazatelně se svými rodinnými příslušníky obýval byt po dobu pěti lety, nemusel by městu doplácet ze svého vůbec nic,“ vysvětlil svůj návrh radní Hron. “ Pro ty, ale kteří svůj byt jen pronajímají, dotaci dostanou, ale bude snížena o tu původní dotaci města (de facto státu-pozn.red.), což odpovídá většinou té částce 320 tisíc korun“, doplnil Michal Hron.

Město by si ale k tomu to účelu muselo vzít další úvěr. Náklady na dotační program sám primátor Jaroslav Zámečník odhaduje na miliardu korun. „V letošním roce bychom rádi vyřídili tři družstva, možná čtyři. V příštím roce dalších šest, byl by to tedy nějaký revolving. Takže bychom ty peníze dali, pak nějaké dostali a ty bychom znovu použili na další dotace, ale v úhrnu se jedná o majetek kolem jedné miliardy korun,“ sdělil primátor. Navíc potvrdil, že vedlejší náklady, jako například peníze za znalecké posudky a bankovní poplatky by opět neslo město. To bude zcela jistě znamenat další mnoha milionové částky.

Ihned po zveřejnění se na tento, již čtvrtý, návrh vedení města snesla vlna kritiky od opozice i od družstevníků. „Trošku na to koukám jako z jara,“ sdělil naší redakci Jindřich Felcman, zastupitel za Změnu pro Liberec a předseda libereckých Zelených. „Nechají si ty byty zaplatit, aby družstevníkům to dali dotaci? Civilizace požírá sama sebe..“, říká s nadsázkou Felcman. 

Další opoziční zastupitel, Jaromír Baxa z Liberec otevřený lidem, je k „dotační variantě“ rovněž skeptický. „Podmínkou žádosti o dotaci je uznání závazku vůči městu. Vedení města tedy pořád pracuje s tezí, že družstevníci na podíl města nemají podle původních smluv nárok, s čímž nesouhlasíme. Navíc  zvolená cesta bude drahá. Vyžádá si výdaje na bankovní poplatky, zpracování znaleckých posudků na všechny domy resp. byty, a také na zpracování, schválení, podepsání a archivaci mnoha smluv s jednotlivými družstevníky.,“ uvedl Jaromír Baxa.

Své nesouhlasné názory vyjádřili ale i samotní družstevníci. „To je k breku – uznání závazku 800.000 oproti nějakému příslibu, ze dotační program nikdo nenapadne…a ještě k tomu tiskovka za účasti novinářů, k věci, která je pro všechny strany překvapením bez projednání.,“ uvedl na facebookové stránce Spravedlnost pro bytová družstva Josef Lank.

Další z zástupců družstev, Lenka Šlapáková svůj názor na novou radniční variantu shrnula takto: „Proč chodit do města přes Ještěd ??? To neznamená, že tam nedojdeme. Škoda, že varianta předložená panem Petrem Židkem, tzv. liberecká neměla také umožněné své představení. Ona je ve fázi HOTOVO.“

Jak upozornili zástupci družstev, na tiskové konferenci skutečně chyběl radní za ODS, který byl navíc v prosinci jmenován novým šéfem pracovní skupiny, Petr Židek. Ukazuje to na to, jaké ostré neshody v této otázce panují v koalici. Židek poté k celé situaci vydal prohlášení, kde mimo jiné píše: „O tiskové konferenci k variantě převodů družstevních podílů jsem se dozvěděl dnes dopoledne a nebyl jsem na ni přizván. Ano, po zběžném seznámení se touto variantou jsem konstatoval, že by to mohla být cesta, ale rozhodně jsem s ní nevyjádřil souhlas, dokud se s ní neseznámím. Od té doby, co byla představena neproběhla žádná diskuze, a to ani na radě města ani na jednání zastupitelstva ani v žádné pracovní skupině s družstevníky. To, že řešení může jít cestou dotace, a to především z důvodu pomoci družstevníkům od případné daňové zátěže kvituji, nicméně není z mého pohledu možné činit tak, za pomoci spíše komplikujících danou situaci.“

Vedení města se patrně zaleklo negativních reakcí družstevníků i ostatních na tzv. dotační variantu, která byla reprezentována teprve včera. Dnes proto vydalo prohlášení, ve kterém všechny ujišťuje, že se jedná pouze o návrh a opravdu jen jednu z variant. Podle primátora Jaroslava Zámečníka to ale neznamená, že ostatní, dosud předložené a diskutované varianty pro převod bytů, padají.

„Naopak, zůstávají stále ve hře, byť některé už mají minimální šanci uspět. Protože ale ani jedna z dosud předložených variant nedospěla k finálnímu řešení a vyřešení problému s převodem bytů, snažíme se hledat i další nové cesty, což jistě uvítají i družstevníci a družstva, kterých se problém zásadně dotýká,“ dodává primátor Jaroslav Zámečník.

Subscribe
Upozornit na
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jedna z historických školních budov v centru Liberce neměla od revoluce důstojné zázemí pro místní děti. Situace se ale mění k lepšímu. U druhého
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky