Glosa: Když řídíš kraj podle Facebooku, jednou tě realita dožene

Konec jedné velké iluze. Celý rok náš pan hejtman sbíral politické body na Facebooku za chiméru, že on je ten, který se o lidi dokáže postarat. On je ten, který by uměl víc, než ta neschopná centrální vláda. Hejtman Půta nyní sklízí, co zasel: když buduješ alternativní realitu na Facebooku a v médiích, není to navždy. Zvlášť, když na dveře zaklepe realita.

Pamatujete loni na jaře? Každý den jsme byli, zejména na sociálních sítích, bombardováni fotkami jak ze Severní Koreje. Když se do Čech přihnal koronavirus a zavládla panika, Martin Půta, podobně jako vůdce KLDR Kim Čong-un, u všeho byl. Kde šily roušky, stál a koukal. Kde vědci z liberecké univerzity vyvíjeli nanomateriál, stál a koukal. Kde se látka vyráběla ve fabrikách, stál a koukal. Prostě všude. Zachránce a lídr.

Hejtman, který se o svůj kraj postará. Hejtman, který zvládne krizi. Hejtman, který napraví špatné kroky neschopné vlády. Pečlivě budovaná image za miliony z kapes daňových poplatníků hrála hlavní roli i v předvolební kampani, kde pak Půta a jeho Starostové slavili svůj zlatý hattrick. Nebýt té nepříjemnosti, že je obžalován z korupce, když se, dle žalobce, snažil ohnout dotační řízení pro Metrostav, jistě by byl jedničkou Starostů do nadcházejících parlamentních voleb.

Jenže na koronavirus facebooková kampaň nefunguje. A tak když Půtovi kolegové ze STAN s dalšími stranami ve čtvrtek ve sněmovně, slovy pirátského místopředsedy dali „Babišovi lekci“, najednou byl na obzoru průšvih.

Všem najednou došlo, že boj s koronavirem na Facebooku a útoky na centrální vládu v rámci blížící se kampaně nebudou stačit. Že realita je něco jiného, než stovky lajků k líbivým postům a jízlivým komentářům, co že zase v Praze všechno zkazili.

Na řadu by musela přijít skutečná práce a odpovědnost. Najednou by se mohlo ukázat, že všechno pěkná slova do kamer, v rozhovor pro média a na Facebooku nebudou stačit.

Proto pryč od nich. Tedy od té práce a odpovědnosti. Od těch líbivých slov nikoliv. Jako důkaz nám budiž to, že jen dostal hejtman za jediný den od veřejnosti „ceres“ na Facebooku, už zase nouzový stav nechce a ten musí na začátku března skončit.

Jako kdybychom věděli, jak za 14 dní nákaza bude vypadat, kolik bude nemocných a kolik mrtvých. Ale volby jsou blízko a popularita veřejnosti, je zdá se důležitější. To jen, až někdo zase křičet, jací jsou to v Praze populisté.

Subscribe
Upozornit na
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.