Hejtman po výprasku od veřejnosti už nový nouzový stav žádat nebude

Liberecký hejtman Martin Půta sklidil u veřejnosti a na sociálních sítích silnou kritiku za svůj postoj, kdy okamžitě po zrušení nouzového stavu požádal vládu o nový, byť ji celý rok kritizoval a stavěl se do role toho, kdo by krizi zvládl lépe. Na včerejší tiskové konferenci krizového štábu také zaznělo, že nejvíce problémů s koronavirem má Jilemnicko a Semilsko.

Na úvod tiskové konference se hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) politoval, že mu lidé na sociálních sítích i v mailové korespondenci dávají co proto, za jeho nedělní rozhodnutí požádat premiéra Andreje Babiše o nový nouzový stav. Stalo se tak v návaznosti na rozhodnutí poslanecké sněmovny ze čtvrtka, kde zástupci Pirátů, ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL, KSČM a SPD ve čtvrtek ve sněmovně prohlasovali neprodloužení nouzového stavu. Ten měl skončit v neděli. Ještě předtím ale hejtmani v čele s jihočeským Martinem Kubou a libereckým Martinem Půtou požádali Andreje Babiše o nouzový stav nový.

Hejtman také zopakoval své stanovisko, že podle něj za všechno může vláda ČR v čele s premiérem Andrejem Babišem. „Je to plně odpovědnost vlády a jeto plně odpovědnost parlamentu a my jako hejtmani se připravujeme na to, že s velkou mírou pravděpodobnosti nouzový stav skončí k prvnímu březnu,“ uvedl hejtman. Půta zároveň zdůraznil, evidentně pod mírou kritiky veřejnosti, že o nový nouzový stav usilovat nebude. „Nemyslím si, že další restrikce a pokračování v restrikcích, které nefungují, může situaci vylepšit,“ doplnil Půta.

Větší míru věcných faktů na tiskové konferenci prezentoval krajský náměstek pro zdravotnictví Vladimír Richter z ODS. Ten seznámil veřejnost s aktuálními čísly, ze kterých vyplývá, že pandemie nejvíce ohrožuje východní okres Libereckého kraje, tedy Semilsko a z něj zejména Richterovo domovské Jilemnicko. „Největší nárůst mají oblasti sousedící s Královehradeckým krajem, tedy Semilsko, kde je za posledních 7 dní největší nárůst nakažených, je zde 782 nakažených. Z deseti obcí z největším počtem nakažených je jich pět z okolí obce s rozšířenou působností Jilemnice, tedy bezprostředně sousedící s Královehradeckým krajem“ sdělil Vladimír Richter.

Richter se věnoval i situaci v nemocnicích, které se potýkají s přetížením. „Zatím nemusíme převážet pacienty z jiných krajů, naopak je můžeme přijímat z jíných krajů. O víkendu jsme například přijali 5 pacientů do liberecké nemocnice z Královehradeckého kraje, nicméně například v Jilemnic máme například jen 3 volná lůžka, z toho dvě intenzivní a jedno akutní“,  uvedl náměstek Richter.

Subscribe
Upozornit na
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.