V Liberci přistáli mimozemšťané! I když…

Podivné bytosti z minulých století, kteří vytvářejí a pak recitují jakési nesmyslné a k smrti nudné věty. Anebo dokonce entity, které na Zemi přistály z jiných planet či galaxií. Taková je možná představa většinové společnosti o lidech, jenž píší verše. Zlomit určitý předsudek, a snad i odpor vůči poezii, a přesvědčit čtenáře i posluchače, že tento literární obor je běžnou součástí každodennosti, se snaží kniha, která 22. února 2021 vyšla v péči libereckého Nakladatelství Bor.

Nese název Básníci nejsou mimozemšťané a podtitul Almanach 1. libereckého festivalu poezie. Jde o ukázky z děl devatenácti autorů, kteří se představili na 1. ročníku tohoto literárního bienále s celorepublikovým i mezinárodním přesahem a to na konci září roku 2019 v libereckém klubu Ateliér.

Za zrodem almanachu stojí duo Veselá Trdla, které je zakladatelem a pořadatelem festivalu a mimo to organizuje například řadu literárních čtení či poetických performancí. Publikaci edičně sestavil básník Martin Trdla a o její výtvarný doprovod se postarala Olga Veselá. Kniha představuje jmenovitě ukázky z děl těchto autorů, a to v pořadí, jak vystupovali na festivalu: Vojtěch Vaner, Kateřina Málková, Ama Péčová, Jan Jedlička, Marcello, Ohnutý Smrk, Jáchym Pochop, Tomáš Vaněk, Vladimír Valenta, Janek Gant, Patrik Lejdar, Jiří Simeth, Pavel Novotný, Antonia Naranjo Paris, Julius Benko, Jan 1334, Zuzana Lazarová, Martin Trdla a Miroslav Dávid. Poslední jmenovaný autor je jedním ze dvou zahraničních přispěvatelů knihy, na akci dorazil ze slovenských Malacek. Uvedená Antonia Naranjo Paris je zase španělská básnířka.

Podle editora knižní novinky a spolupořadatele festivalu Martina Trdly není v Česku příliš literárních festivalů, které by měly svůj vlastní almanach vyvedený jako plnohodnotnou knihu. „Festivalem i almanachem se snažíme dokázat, že poezie je zcela běžnou součástí každodenních malých i velkých životů všech lidí na této planetě, i když o tom většina z nich nemá tušení. Ostatně již francouzský prokletý básník Charles Baudelaire kdysi prohlásil, že každý zdravý člověk vydrží dva dny bez jídla, ale ne bez poezie. A když už cituji, dovolím si parafrázovat ještě výrok velkého českého básníka Ivana Diviše. Ten na začátku devadesátých let poezii definoval jako poslední smysluplný pokus oslovit svého bližního přirozeným jazykem. Tedy nikoliv jazykem advokáta, nikoliv jazykem soudce, jazykem propagačního parazita, jazykem televize nebo rozhlasu. Básník alespoň něco ví. Jinak je ovšem vydán všanc všem ubohostem, všem chybám, všem nemocem a smrti, jako druzí jeho bližní, to jest nebásníci. Ale básník si uvědomuje něco navíc, je to naprosto nedefinovatelné. Uvědomuje si, že na tom visí život a smrt,“ říká Martin Trdla

Poměrně netradiční jsou v knize ilustrace. Ty ztvárňují účastníky festivalu, ale v podobě maskota literární přehlídky – ufona. „Většina lidí básníky jako ufony vidí. Z toho jsem vycházela. Ilustrace jsou proto reprodukcemi originálních linorytů, které jsem vytvořila na základě fotografií básníků. Snímky pochází z jejich medailonků anebo přímo z festivalu. Portréty jsem tiskla na čtverečkovaný papír jako je ve školních sešitech, protože tento vzor byl také jedním z motivů akce. Almanach tak trochu připomíná blok, do kterého si básníci píší nápady,“ odhalila ilustrátorka Olga Veselá. Jedinečnost publikace podtrhuje též její nepříliš tradiční formát a také použití papíru ve vintage stylu. „Obálka je pak montáží linorytu a koláže,“ dodává Veselá, která se technikou linorytu zabývá již řadu let.

Nakladatelka a redaktorka publikace Eva Koudelková uvádí několik důvodů, proč se rozhodla almanach vydat. „Jeden z nich vyplývá z naší koncepce regionálního nakladatelství, které přirozeně upřednostňuje vše, co s regionem souvisí. Také mě nadchlo, že bychom mohli být u začátku vzniku nějaké tradice. To je vždycky čest, ale svým způsobem i závazek. Kromě toho: samozřejmě mám ráda poezii a jsem si vědoma její důležitost v životě každého z nás. Časem přibyl ještě jeden aspekt: poznala jsem organizátory a zjistila, že jsou spolehliví, pracovití, navíc nápadití a mají zápal a výdrž. A k tomu všemu se s nimi moc dobře spolupracuje, což je vzácné. Tomu nešlo nepodlehnout,“ svěřila se Eva Koudelková z Nakladatelství Bor.

Almanach Básníci nejsou mimozemšťané je k dostání u Veselá Trdla, v Nakladatelství Bor, v Knihkupectví a antikvariátu Fryč, na kosmas.cz a u všech dobrých knihkupců. Doporučená cena činí 278 korun s DPH. Křest knihy se uskuteční živě a to v sobotu 27. února 2021 z okna bytu, v němž žijí editoři knihy. Stačí když lidé za dodržování protiepidemických podmínek budou tento den od 15:00 korzovat libereckou Okružní ulicí.

První díl bienále 1. liberecký festival poezie, který se konal 21. září 2019 v klubu Ateliér, měl 25 účinkujících včetně několika mezinárodních přenosů z Indie, Španělska či Holandska a přilákal desítky diváků. Referovala o něm řada celostátních médií včetně například Události v kultuře na ČT ART. „Domníváme se, že jsme založili prestižní festival s mezinárodním přesahem a pěknou tradici,“ doplňuje Martin Trdla s tím, že druhý ročník se v Liberci uskuteční letos 25. září. „Už máme zajištěné všechny české hosty a aktuálně jednáme o těch zahraničních,“ dodává Trdla.

Odkazy:

https://www.facebook.com/VeselaTrdla

https://www.facebook.com/1.LibereckyFestivalPoezie

https://www.youtube.com/channel/UCWu4uj-wPqkfBAIJzFxIYjQ

Instagram: vesela_trdla

https://www.kosmas.cz/knihy/286767/basnici-nejsou-mimozemstane/

http://www.naklbor.cz/

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Medailí města ocenilo statutární město Liberec trojici osobností. Z rukou primátora Liberce Jaroslava Zámečníka ve středu 31. května převzali ocenění Eva Koudelková za přínos
Zajímavou akci uspořádala Krajská vědecká knihovna v Liberci při příležitosti oslav konce Druhé světové války. Čtvrtého května zahájí vernisáží venkovní výstavu o osudech parašutistů výsadku Antimony,
Úvěr na 750 milionů, dalších 450 mil. z nejistých zdrojů a překopané i to, co funguje a co návštěvníci Libereckého bazénu oceňují.
Poslanecká sněmovna v pátek 21. dubna 2023 ve třetím čtení schválila zákon o ochraně oznamovatelů, který vychází z evropské směrnice. Návrh zákona předložil ministr
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.