Postřehy ze zastupitelstva: po roce starostí se Starosty družstevníci vítězí

Bolestivá chvilka pro liberecké Starosty. Vedení města, v čele s primátorem Jaroslavem Zámečníkem a radním Michalem Hronem, muselo přiznat, že družstvům náleží městské podíly na bytových domech, tak, jak to 20 let říkají smlouvy. Stálo to jen rok nervů a pěkných pár milionů z veřejné kasy.

Překvapivý materiál dal na jednání zastupitelstva radní Michal Hron (Starostové pro Liberecký kraj), který poslední rok patřil spolu s primátorem a hejtmanem k hlavním odpůrcům naplnění smluv s družstvy. Pod tíhou rozsudku Nejvyššího soudu, který se týkal stejného případu v Neratovicích (na který Náš Liberec na sociálních sítích upozornil), musel uznat, co družstva, opozice, ale i koaliční ODS tvrdí od začátku.

Tedy, že bytovým družstvům je třeba vyhovět podle znění smluv a převést jim podílu zdarma nebo za symbolickou 1 korunu. Nejde o jediný judikát. To samé potvrdil již i soud v případě družstva v Říčanech. Stejný názor měla i dotčená ministerstva, tedy stát, který dotaci poskytl. Rok na to všichni upozorňovali, rok si Starostové nedali říct a najímali si z peněz Liberečanů drahé právníky, aby ti vymýšleli argumenty a kličky proti nim. Rozsudek Nejvyššího soudu ale již není možné ignorovat.

Pro radního Hrona i primátora Zámečníka to jistě nebyla příjemná chvíle. Opoziční zastupitel ze Změny Jindřich Felcman dokonce požadovat rezignaci Michala Hrona z postu radního. Samozřejmě se nekoná, v Liberci se odpovědnost nikdy moc nenosila. Petr Židek z ODS se zase oprávněně ptal, zda by nebylo dobré překontrolovat i práci dotčené právní kanceláře, kterou si město najalo proti družstvům, i v jiných případech poté, co předvedli. Ale ani to se nestane.

Nicméně vyhráno není. Ponížení Starostové si do usnesení dali „přípravu záměru“ převést družstevníkům podíly podle smluv, které nikdo 20 let nerozporoval. Rozhodně tedy nesmí usnout na vavřínech a očekávat musí mnohé. Dokud nebudou mít vše zapsané v katastru, vyhráno nemají. Za ten rok si ale asi již zvykli…

Druhým nejdůležitějším bodem bylo schválení záměru o směně organizací. Liberecký kraj by od města získal ZOO a Botanickou zahradu, město by se pak muselo postarat o domov pro seniory ve Vratislavicích nad Nisou na Františkově.

Zástupci zoologické zahrady, v čele s ředitelem Davidem Nejedlem, který je zároveň zastupitelem za Starosty pro Liberecký kraj, jsou takovému řešení nakloněni a silou starostenských hlasů byl také záměr schválen. ZOO i Botanická zahrada jsou dlouhodobě podfinancované a město si slibuje, že se tohoto outěžku na svém rozpočtu zbaví na úkor kraje, který od státu dostává obrovské peníze.

Jenže stojí za to poslechnout i argumenty opozice. Zda je správné, že se město zbaví svého „rodinného stříbra“, zejména, že se vzdá možnosti zasahovat do chodu, podoby obou zahrad i jejich okolí. A zda tedy tohle má být ta slibovaná spolupráce mezi městem a krajem, kde vlastně město jen plní přání a rozkazy kraje.

Ještě mnohem více je potřeba se zeptat, zda za tím také nejsou – ano, peníze. ZOO i botanická budou v budoucnu obřím příjemcem dotací a tedy i místem pro velké veřejné zakázky. Současné vedení ZOO se například netají svou touhou po rozšíření směr Lesní koupaliště i po parkovacích domech pro návštěvníky. A tady půjde o stovky milionů (nejlépe z dotací určených pro město, jako v případě aktuálně zamýšleného parkovacího domu u krajského úřadu), na které se na kraji jistě těší.

Za zmínku stojí i příklad developerského plánu na nahňácání 19 zahrádek s chemickými záchody  a parkovištěm na jednu parcelu ve vilové čtvrti. Marně se opoziční zastupitelé (Baxa, Felcman) snažili ukázat, že je to v rozporu s územním plánem a že zde developer staví de facto na černo. Proč to městu nevadí?

Liberečané také nebudou mít levnější teplo. Zatímco za minulé koalice Změny a ANO byla snížení cen tepla od teplárny jednou z priorit a vedl se o ni vítězný, ale tvrdý až krvavý boj, současnému vedení je to tak nějak jedno. A jak uvedl zástupce teplárny, ceny tepla se snižovat nebudou, byť to před třemi lety ještě sami slibovali…

Ostudnou tečkou včerejšího zasedání zastupitelstva bylo schválení medailí města pro liberecké osobnosti. Všichni navržení prošli. Až na spisovatele a novináře Jana Šebelku. O to se postaral radní Petr Židek z ODS, který dal hlasovat po jménech, aby Šebelkovu nominaci jeho straníci a zástupci ANO neschválili.

Jan Šebelka ODS i místnímu syndikátu leží dlouho v žaludku. Proč? Nikdy se jich nebál. A to ani v době, kdy se to teda vůbec nenosilo, což mu novodobí soudruzi řádně osladili, když se postarali, aby nemohl najít zaměstnání. Přesně jako za normalizace. No tak ho, se stejnou normalizační pachutí, zbavili i navržené medaile. Ale kdo zná Jana Šebelku, s nímž i naše redakce měla čest spolupracovat, ví, že se mu asi jen ulevilo…

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Radnice selhává v řadě zcela zásadních oblastí, které se týkají péče o město. Každý, kdo má oči, tak to musí vidět. Proto vedle již
Náš Liberec v týdnu informoval, že kdysi oblíbená restaurace v areálu LVT na dnešní Masarykově třídě půjde k zemi. Její osud, stejně tak jako
Pod Ještědem žijeme už od devadesátých let jako v pohádce. Ne, ne že bychom se tu měli tak krásně a spokojeně. Nebo, že by
Je to už trochu upachtěné téma. Ale spor o sběrný dvůr byl první výrazný rozpor mezi stranami (tehdy) nové koalice. Jenže to psal rok
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.