Týden pod Ještědem: opatrně se Zoologickou i Botanickou zahradou

Trošku ve stínu problematiky bytových družstev zůstal záměr vedení města i kraje na přechod Zoologické a Botanické zahrady pod Liberecký kraj. Vypadá to logicky, kraj má od státu více peněz. Jenže po zkušenostech „spolupráce“ města a kraje by ale liberečtí zastupitelé, kteří o tom budou rozhodovat, měli být sakra obezřetní.

Liberecká ZOO i Botanická zahrada jsou součástí identity severočeské metropole. Jsou jeho symboly, stejně jako horský vysílač na Ještědu. Jsou také skvostným dědictvím, které tu zanechaly generace z doby, kdy město prosperovalo na textilním průmyslu. Jsou pamětí města i jeho pýchou.

Také mají zásadní ekonomický význam. Právě do nich každý rok směřují davy turistů, které tu utrácí peníze a pomáhají městské ekonomice i místním podnikatelům a obchodníkům. Zároveň jsou ale v posledních dvou dekádách velkou dopravní zátěží pro centrum i okolní čtvrť. I proto je ale potřeba s nimi nakládat o to citlivěji.

Bohužel právě po ekonomické stránce byly obě zahrady na chvostu zájmu porevolučních generací místních politiků, spjatých s ODS. Botanické se, pravda, dostalo nových skleníků, ale jinak obě zahrady musely ustoupit kořistnickému stylu politiky, kdy si místní stavební lobby udělala z veřejných rozpočtů vlastní kasičku a město se tak zadlužilo na desítky let dopředu, kvůli „také kultuře“ jako je například aréna.

Mandatorní výdaje rostou, lidé dostávají větší platy a je to tak dobře. Jenže se to odráží i v nákladnosti těchto organizací. Liberecký kraj má přitom od státu (na který si tak rád zanadává, kdykoliv to jde) obří rozpočet každý rok a na správu obou zařízení by měl více peněz. Jenže to neznamená, že by je uměl spravovat lépe. Proč?

Stačí se podívat na „spolupráci“ města i kraje za posledního 2,5 roku, kdy ve vedení kraje i Liberce vládne jedna strana, navíc s nebývale silným mandátem. U Starostů vládne železnou rukou hejtman namočený do korupčních skandálů a ona tak zmiňovaná spolupráce je především diktát vůči městu.

Doložme to příklady. Příklad první: před dvěma lety vyloženě na povel hejtmana primátor Liberce a s ním celá rada poslušně předali hotový projekt autobusového nádraží pod kraj. Ten sliboval autobusák ještě lepší, krásnější a promyšlenější. Nestalo se, hejtman a kraj situaci nezvládli, dotace propadla a Liberci zbyly shnilé buňky místo terminálu a chiméra, že možná někdy za dalších 20 let bude nové autobusové nádraží v rámci vlakového. Čemuž nevěří ani ti, kteří tím omlouvají vlastní selhání.

Příklad druhý: náplavka a dolní centrum. Už přes deset let politici od Starostů či ODS slibují upravené dolní centrum a náplavku u Nisy. Vždycky před volbami. Jenže po tom přijdou na řadu jiné zájmy, náplavka se odsouvá a místo ní přichází na řadu další parkovací dům v centru města. Navíc vedle jednoho, který zeje prázdnotou.

Což by vlastně mohl být i případ další. Protože je vidět, jak vedení kraje (a s ním i lokajsky poslušné město) kašle na vlastní proklamace o tom, jak je třeba ulevit centru od aut. Kdepak. Je důležitější prostavět 200 milionů, přímo ve středu města. Komupak to asi udělá radost?

Příkladů bychom našli jistě víc, ale jen z tohoto je zřejmé, že v případě ZOO a Botanické, je opravdu potřeba být ve střehu. Obě instituce jsou opravdu moc cenným dědictvím na to, aby se staly prostorem pro spekulace a kšefty mezi politiky, kteří si tak notují s místní zákulisní podnikatelskou scénou.

Již jsme to zmínili, ale je třeba to opakovat, protože politici ani představitelé obou zahrad to natvrdo neřeknou. Do ZOO i Botanické v budoucnu jistě půjdou ohromné veřejné prostředky, dotace, kterých budou stovky milionů. Bude se řešit parkování a parkhausů v Liberci, jak víme, není nikdy dost. To budou další stovky milionů. A u toho je třeba být.

 To je možná ten největší důvod další „spolupráce“ mezi městem a krajem. Proto pozor na ni.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na