Poloprázdné parkovací domy – všichni tvrdí, jak jsou plné

Náš Liberec před několika dny informoval o tom, že Liberecký kraj bude stavět nový parkovací dům vedle krajského úřadu. Za 180 milionů korun. S dotací i bez nich. Politici totiž tvrdí, že parkovací domy OC Fórum vzdálené sotva pár kroků jsou plné k prasknutí. Jenže to není pravda.

Na nutnost postavit další parkovací dům v centru města za téměř 200 milionů korun, s dotacemi i bez nich, tlačí zejména hejtman Martin Půta. Ten to zopakoval několikrát na tiskové konferenci, která proběhla 17. února.

Hejtman by na stavbu parkovacího domu rád čerpal dotace určené pro město Liberec. „Tady je potřeba doplnit, že by mělo být zájmem zastupitelů statutárního města Liberce, aby byl parkovací dům postaven, ačkoliv chápu, že část zastupitelů s tím z ideologických postojů nesouhlasí, čemuž nesouhlasím, ale respektuji to.,“ sdělil Martin Půta na zmíněné konferenci. Já myslím, že to pan náměstek Miklík řekla jasně, když se nebudeme schopni dobrat nějaké dohody, tak to postavíme i za vlastní peníze. V tom případě bude ale jen neschopnost využít peníze, které jsou k dispozici,“ dodal hejtman Půta.

Pirátský náměstek Miklík: vedlejší parkahausy jsou beznadějně plné! Není to ale pravda…

Stejně horlivě prezentuje nutnost postavit nový krajský parkhaus i Půtův náměstek Zbyněk Miklík z Pirátů. V diskusi na Facebooku ve skupině Našeho Liberce například několikrát argumentoval, že vedlejší parkovací dům (de facto dva, jeden je součástí OC Forum a druhý k němu přiléhá) je beznadějně plný a nelze jej využít.

„Jezdíte vůbec autem? Parkovací dum vedle je prázdný? Vždyť je to úplná blbost. Občas se mi podařilo zaparkovat na střeše (pár volných míst). Jinak je to plný celý den. Žijete v reálném světě? Pokud budou lidi jezdit auty, budou chtít zaparkovat.,“ uvedl například náměstek Miklík na kritiku libereckého zastupitele za Změnu a předsedy místních Zelených Jindřicha Felcmana, který dlouhodobě ukazuje na to, že jsou vedlejší parkovací domy poloprázdné.

Jenomže, kdo zná liberecké centrum, ví, že to není pravda. Dost míst je v samotném OC Fórum, vedlejší parkovací dům je permanentně poloprázdný. Náš Liberec neváhal a pořídil fotky za celý minulý týden (tedy ještě před zpřísněním protikoronavirových podmínek), které jednoznačně dokazují, že náměstek Miklík nemluví pravdu.

Všechny fotografie byly pořízeny zhruba v 8.30 -9.00. První fotografie vždy zachycuje střechu OC Fórum, druhá pak horní patro vedlejšího parkovacího domu. Je naprosto vidět, že je zde úplně prázdno. Minimálně pro tolik aut, kolik jich má obsahovat nový krajský parkhaus za téměř 200 milionů.

Pondělí 22. 2. 2021

Úterý 23. 2. 2021

Středa 24.2. 2021

Čtvrtek 25.2. 2021

Pátek 26.2. 2021

OC Forum také tvrdí, že mají také plno, když nemají

To, že politici tvrdí, že jsou vedlejší parkovací domy plné, ač to není pravda, se dá vysvětlit lecjak. V Liberci není neobvyklé, že často jednají v zájmu stavebních firem. Ostatně samotného hejtmana jeho lobbing pro Metrostav dostal až na lavici obžalovaných a státní zástupce pro něj chce 5 let za mřížemi.

Překvapivé je ale i tvrzení vedení OC Forum, jak jsou jejich kapacity plné, což je v rozporu s realitou, nicméně to dává krajským politikům argument, že mohou parkovací dům stavět. Navíc každý návštěvník OC Forum může vidět, že je zde spousta prázdných míst (nejen kvůli v koronaviru a v době pandemie) k pronajmutí. Nicméně, že jsou parkoviště plná, tvrdí i management obchodního domu.

„Z Krajského úřadu jsme v r.2017 a dále pak v létě r.2020 obdrželi žádost na dlouhodobý pronájem 200 parkovacích míst ve všední dny v prostorech parkovacího domu, které jsme ale nemohli vyhovět s ohledem na stávající potřeby i budoucí plány vlastníka OC Forum Liberec, které se mají realizovat v nejbližších letech. V této souvislosti již většinově ukončujeme i dřívější smlouvy týkající se možnosti externího parkování z okolních úřadů, bankovních institucí, obchodů či kanceláří. Není to tedy tak, že bychom nechtěli vyhovět jen a pouze KÚ.,“ uvedl pro Náš Liberec Miroslav Habel, hlavní manažer OC Forum Liberec.

Náš Liberec se obrátil i na zmíněného libereckého zastupitele Jindřicha Felcmana, který otázku poloprázdného parkovacího domu u OC Forum otevřel již loni. Ten situaci vidí takto: „V tuto chvíli je vrchní podlaží parkovacího domu zcela nevyužívané, v podlaží pod ním jsou motokáry – dohromady je to právě těch 150 míst, která krajský úřad potřebuje. Tři spodní podlaží jsou zpravidla zaplněny max. z poloviny. To zná každý, kdo zde občas parkuje. Pokud provozovatel parkovacího domu mluví o tom, že do budoucna se plánuje nějaký rozvoj obchodního domu, měli by hlavně liberečtí politici zbystřit a regulací v územním plánu na to zareagovat. Už nyní stahuje obchodní dům do centra velké množství aut, křižovatka u Babylonu je pravidelně ucpaná, naopak obchody v Pražské jsou prázdné. Takže v souvislosti s parkovacím domem kraje se teď řeší zásadní koncepční otázka – chceme mít ze spodního centra Liberce ohromné kapacitní parkoviště, ohromný obchoďák a kolem pusto?“

Situace kolem nového parkovacího domu za téměř 200 milionů je podivná. Vedle stojí nevyužitý a poloprázdný parkhaus, parkovací kapacity jsou i v OC Forum. Dokazují to fotografie. Přesto politické vedení doslova tlačí výstavbu nového parkovacího domu pro zhruba 240 aut. Situaci budeme sledovat.

Subscribe
Upozornit na
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.