Trafika pro političku? V Liberci (ne)proběhlo zvláštní výběrové řízení

Náš Liberec jako první informoval o potichu vypsaném výběrovém řízení na manažera Sportovního areálu Liberec (SAL). Již tehdy se v kuloárech mluvilo o tom, že jde o účelově zřízenou pozici pro koaliční zastupitelku Renatu Balášovou z ANO. Výběrové řízení nakonec bylo zastaveno a Balášová byla jmenována na přímo jednatelkou.

Vedení Liberce vydalo začátkem letošního roku poněkud skrytý inzerát, kde nabízelo lukrativní a také velmi dobře placený post manažera Sportovního areálu Liberec, s.r.o. To je společnost, kterou vlastní město a skrze kterou provozuje liberecký Sport park s arénou, kterou ovšem podle koncesní smlouvy provozuje firma ze stáje Syner Group, Sport Facility management Liberec (SFM).

Výběrové řízení vypsané tak, aby si ho nikdo nevšiml

Nové místo manažera mělo být na liberecké poměry velice dobře placené. Podle inzerátu měl získávat nový „Manažer správy sportovních zařízení“ základní plat ve výši 50 až 60 tisíc korun a ke své ředitelské pozici nemusel mít ani vysokoškolské vzdělání. Inzerát byl vypsán velice rychle v lednu, případný vítěz měl nastoupit už od února.

Kolem výběrového řízení byla řada podivností již od počátku. Podle vyjádření města se sice jednalo o „zásadní manažerský post“, ale o to více překvapilo, že potom město Liberec nikterak neinzerovalo toto místo na svých stránkách. Objevil se jen jeden nenápadný inzerát na jobs.cz, navíc trošku nepochopitelně podaný městským obvodem Vratislavice nad Nisou. Podle vedení města to je tím, že zde sídlí jeden z jednatelů SAL, starosta Lukáš Pohanka.

Jenomže po zveřejnění našeho článku se stalo, že se na pozici začali hlásit lidé. K tomu je ostatně vyzvali i někteří politici, kterým se takový přístup vedení města nelíbil. Například radní z ANO, Marek Vávra, který na svém facebookovém profilu se znatelnou mírou sarkasmu napsal: „Přátelé, kdo by chtěl v Liberci místo managera sportu za 50 000 – 60 000 Kč (v gesci bude mít dozor nad arénou, skateparkem a v budoucnu i třeba liberecký bazén), nechť se neváhá obrátit dle instrukcí v inzerátu a nejlépe v kopii i na podatelnu města Liberec. Podle mne by to měli zvládat současní zaměstnanci města Liberec. Jednatelé SALu ( Lukáš Pohanka, Zbyněk Karban) si však myslí, dle své politické odpovědnosti něco jiného, tak budiž…“. Marek Vávra také přiložil odkaz na inzerát na zmíněném serveru.

Místo pár dní tři měsíce

Výběrové řízení, které mělo trvat jen pár dní v lednu se tak protáhlo na více jak 3 měsíce. Podle mluvčí liberecké radnice Jany Kodymové se do něj přihlásilo deset uchazečů. Proběhla dvě kola, ale nikdo nebyl vybrán. Podivným způsobem se také zacházelo s uchazeči, kteří si stěžovali, že se jim nikdo dlouhé měsíce ani neozval a oni tak nevěděli, na čem jsou.

„Po absolvování druhého kola mi pět týdnů nikdo nedal vědět, zda jsem byl nebo nebyl vybrán, jak se výběrové řízení vyvíjí a podobně,“ říká pro Náš Liberec Jan Kubeš, který byl jedním z uchazečů. „Navíc jsem 14 dní po tom druhém kole sám psal na město dotaz, abych věděl, jak na tom jsem. Bez odezvy,“ doplňuje Jan Kubeš.

V ve výběrové komisi byli politici: primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj), jeho náměstci Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj), Zbyněk Karban (ANO) a vratislavický starosta Lukáš Pohanka (Starostové pro Liberecký kraj).

Balašová byla nakonec jmenována přímo

Nakonec nikdo vybrán nebyl a výběrové řízení bylo zrušeno. Rada města se rozhodla místo manažera společnosti SAL jmenovat bez výběrového řízení jejího nového jednatele. A tím se stala právě zastupitelka ANO Renata Balašová.

Vedení města tento krok zdůvodňuje výpovědí provozovatele městského bazénu, která na město přišla minulý měsíc. Bylo rozhodnuto, že se vytvoří dceřiná společnost SAL, která bude provozovat bazén. To by měla mít na starosti právě Renata Balašová z ANO.

„Myslím, že bylo asi osm nebo devět zájemců a do druhého kola byli vybráni tři zájemci. Aspoň za mě měla největší přehled právě paní Renata Balašová,“ řekl na dubnovém zastupitelstvu primátor Jaroslav Zámečník. „Nakonec jsme v radě města, v souvislosti s výpovědí bazénu, jsme hledali způsob převzetí bazénu a vybrali jsme variantu, že společnost SAL vytvoří dceřinou společnost a pověřili jsme paní Balašovou, aby se ujala funkce jednatele,“ doplnil primátor.

„Situace se výpovědí provozovatele bazénu zkomplikovala a já jsem rád, že je někdo ochoten, zdůrazňuji ochoten, se tohoto problému ujmout. Jsem rád, že se našel někdo, kdo má chuť a odvahu se toho věnovat,“ doplnil primátora jeho ekonomický náměstek a spolustraník Balašové Zbyněk Karban.

„A oslovili jste i další uchazeče, zda by se toho nebyli ochotni ujmout?“, ptal se vedení města opoziční zastupitel ze Změny pro Liberec Josef Šedlbauer. „Ne.“, odpověděl náměstek Karban.

„Já jsem se do toho výběrového řízení přihlásila, protože mám pocit, že mám dobré povědomí o sportovištích v Liberci. Mě se také nelíbilo, jak probíhalo výběrové řízení, ale celá věc se zkomplikovala s výpovědí z bazénu, která už běží, o čemž jsme jako zastupitelé neměli ponětí,“ řekla na zastupitelstvu sama Renata Balášová. „Myslí, že kdyby to šlo standardní cestou, bude to trvat dlouho a já pokud budu jednatelskou za bazén, tak samozřejmě nemám problém o všem zastupitele informovat,“ doplnila Balašová.

Kolik bude ve své funkci brát není ale jasné, byť se na to zastupitelé také ptali. Neví to ještě ani ekonomický náměstek Zbyněk Karban. „Platové podmínky , resp. odměnu jednatele, já  zatím vůbec neřeším. Pro mě je nejdůležitější přidaná hodnota takové společnosti a její činnost. Dle mého názoru se to tedy musí odvíjet od činnosti a odpovědnosti, kterou bude případná nová společnost mít, jestli opravdu bude provozovat bazén nebo se na to bude pouze připravovat, pokud bude stávající provozovatel dále provozovat.  Odpovědnost jednatele společnosti, která by opravdu provozovala bazén, navíc v takovém technickém stavu v jakém je, bude obrovská, navíc jednatel ručí celým svým majetkem. Na rozdíl od toho, kdyby se tato společnost na to jenom připravovala.   O odměně jednatel v každém případě musí rozhodnout rada města,“ uvedl pro Náš Liberec náměstek Karban.

foto: youtube.com

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se