Bývalý předseda Pirátů odstoupil z kandidátky. Vadí mu krajský náměstek za Starosty

Jeden z nejznámějších Pirátů v Libereckém kraji a jejich dlouholetý předseda Ondřej Kolek odstoupil ze čtvrtého místa společné volební kandidátky Starostů a Pirátů do letošních parlamentních voleb. Důvodem je jméno krajského náměstka za Starosty Petra Tulpy, který je na ní také i celkový přístup Starostů v Libereckém kraji při sestavování kandidátky i nedostatečná podpora republikového vedení Pirátů.

Ondřej Kolek měl, vzhledem k současným volebním preferencím koalice Pirátů a STAN (v Libereckém kraji zastoupenými Starosty pro Liberecký kraj hejtmana Martina Půty), velikou šanci, že se na podzim v parlamentních volbách stane poslancem. Nicméně se rozhodl rezignovat.

„Vím, že jsem si asi zavřel dveře své politické kariéry, ale prostě musel jsem se rozhodnout a vyšlo mi, že se nemůžu takhle vnitřně sžírat a nebýt k sobě i k okolí upřímný,“ vysvětluje pro Náš Liberec důvody svého rozhodnutí Ondřej Kolek, který je u Pirátů deset let a mezi lety 2014 až 2020 byl dokonce krajským předsedou, který byl 3x po sobě zvolen.

Pirátům na Tulpovi vadí jeho jablonecké i krajské působení

Kolkovi se nelíbí, že by byl na stejné kandidátce s Petrem Tulpou, současným náměstkem hejtmana pro sociální záležitosti, který byl na kandidátce hned za ním, na pátém místě. „Pro mě a pro jablonecké Piráty je osobnost pana Tulpy a jeho stopa v politice toxická,“ říká pro Náš Liberec Ondřej Kolek. Tulpovi vyčítá řadu věcí.

„Pan Tulpa je spoluzodpovědný za změnu územního plánu na obrovské zastavitelné plochy na Proseči v místech, která jsou k zástavbě naprosto nevhodná,“ připomíná jablonecký Pirát kauzu, ve které známý místní politický podnikatel Miroslav Pelta přišel k velkému majetku právě skrze kontroverzní změnu územního plánu.

Jabloneckým Pirátům také vadí, jakým způsobem se Půtovi Starostové zachovali v Jablonci nad Nisou po komunálních volbách 2018, kde byla sestavena koalice ANO, Pirátů a Společně pro Jablonec.  Starostové se tehdy za jejich zády dohodli s ANO a ODS na další koalici a Piráty a Společně pro Jablonec poslali do opozice.

Ondřej Kolek také vzpomíná na Tulpovu roli při schvalování hazardu ve městě, kdy se spolu s dalšími zastupiteli zasadil o to, že Jablonec nad Nisou byl doslova zaplaven hernami. „Na základě těžko vysvětlitelného názorového veletoče některých zastupitelů včetně Petra Tulpy, došlo k tomu, že od roku 2016 bylo jablonecké centrum obleženo kasiny a v nich bylo povoleno více automatů (přes 350),“, uvádí Kolek.

Vyjmenovává i další kauzy, jako vybudování kritizovaného obchodního centra Crystal v Jablonci nad Nisou, ale vadí mu i jeho krajské působení, kdy v minulém volebním období působil jako radní pro školství. „Jeho nestandardní postupy ve výběrových řízeních na ředitele středních škol byly devastující pro fungování a klima škol samotných, postava pana Tulpy se pak stala nepřijatelná v některých obcích, kde se tyto školy nacházejí,“ říká Kolek, který má u libereckých Pirátů na starosti rovněž resort školství.

Tulpa výtky a kritiku odmítá

Náš Liberec se obrátil i na kritizovaného náměstka Petra Tulpu, aby postoje Ondřeje Kolka a některých Pirátů okomentoval. „Pana Ondřeje Kolka osobně neznám, setkal jsem se s ním snad jednou nebo dvakrát. Úplně na rovinu vlastně ani nevím, co mi vyčítá. Moje politické postoje jsou často kompromisní, protože pokud se budeme všichni obecně navzájem odmítat, k ničemu to nepovede. Dokonce si myslím, že člověk, který neumí dělat politické kompromisy, by v politice neměl působit. Pokud se někomu zdá, že některá moje rozhodnutí byla anebo jsou chybná, stát se to mohlo, protože ten dotyčný neví, proč k takovému rozhodnutí vlastně došlo.,“ podotýká k celé situaci Petr Tulpa.

Podle něj je normální, když spolu lidé v politice nesouhlasí, ale měli by se ctít vzájemné dohody. „Moje místo na kandidátce může někomu vadit, stejně jako mně může vadit kandidatura někoho jiného, ale vzhledem k tomu, že dohoda byla a je jasná, kandidátku druhých bych v žádném případě nerozporoval. Byl jsem zvolen tajnou a přímou volbou našich členů a já si tohoto výsledku hodně vážím. Možná bych je případným odstoupením z kandidátky i urazil. Mně kandidatura pana Ondřeje Kolka nevadila. Neznám jeho pracovní ani morální profil, a pokud bych ho měl hodnotit jako člověka, počkal bych až poté, co udělá pro lidi ve veřejném prostoru. Zatím jsou to z jeho strany jen slova a slova,“ uvedl Petr Tulpa pro naši redakci.

Další důvody: přístup Starostů i nepodpora celorepublikového vedení

Osoba Petr Tulpy ale není jediná věc, která se Kolkovi a některým dalším Pirátům nezamlouvá. Rozčarováni jsou i s přístupem koaličního partnera, tedy Starostů, při sestavování kandidátky i tím, jak celorepubliková centrála Pirátů vyhovuje spíše Starostům než místní členské základně.

 „Dále mě k rozhodnutí vedl fakt, že ze strany Starostů pro Liberecký kraj nebyla patrná sebemenší sebereflexe a osoba pana Tulpy byla obhajována velmi sveřepě, a to i ze strany jejich prvních dvou kandidátů, s tím, že jsme byli de facto označeni za kádrováky. Přitom jsme k jednání přistupovali velmi umírněně a slušně,“ říká dnes již bývalý kandidát.

„V Libereckém kraji jsme dostali 2. a 4. místo, přestože jsme našemu vedení jasně řekli, že pokud nebudeme mít lídra, chceme 2. a 3. místo. A přitom alespoň v době mého zapojení nesli Piráti většinu nákladů na kampaň,“ popisuje své rozpaky nad sestavováním kandidátky Ondřej Kolek.

Dlouholetý předseda Pirátů rekapituluje, jak moc pro něj je sestavování kandidátky v Libereckém kraji, samotná spolupráce se Starosty i přístup celorepublikového vedení Pirátů zklamáním. „Celé to tedy pro Piráty v Libereckém kraji působilo značně nevyváženě (platili jsme většinu, zůstala tam předem deklarovaná persona non grata, a ještě jsme dostali horší místa), což mě přivedlo k rozhodnutí, že odstoupím. Hlavní důvod je však přítomnost osobnosti, která je prototypem politika, kvůli kterému jsem, mimo jiné důvody, v r. 2011 vstoupil do Pirátské strany.,“ uzavírá Ondřej Kolek.

 

 

Subscribe
Upozornit na
38 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.