Do Liberce a Jablonce by mohly přijít více jak 2 miliardy korun

Pro Liberec s Jabloncem nad Nisou a dalších 47 obcí, kde žije zhruba polovina celého kraje, tedy zhruba 220 tisíc obyvatel, se rýsuje mezi lety 2021 až 2027 možnost čerpat evropské dotace v hodnotě více jak dvě miliardy korun. Vedení města Liberce už plánuje, co by za ně mohlo být. Nicméně s čerpáním dotací, jak ukazují konkrétní příklady ze současnosti, má problémy.

Integrated Territorial Investment, neboli Integrovaná teritoriální investice, neboli ITI představuje v nadcházejících šesti letech velkou možnost pro Liberec a Jablonec nad Nisou, jako i ostatní obce co do zásadních investic. Podle náměstkyně primátora Liberce Radly Loučkové Kotasové (ANO) mohou jednotlivé obce předkládat své projekty, na něž by chtěly čerpat peníze v rámci ITI, do letošního léta. Finální výběr bude na řídícím výboru ITI, v němž budou zástupci měst, obcí a kraje, neziskového sektoru, podnikatelů či akademické půdy.

Podle Loučkové Kotasové umožní dotace opravu celé řady libereckých škol nebo investice do sociálního bydlení, ale například i cestovního ruchu. Primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) zase na tiskové konferenci uvedl, co vidí jako priority, které by z evropských dotací měly být realizovány. Jedním z nich je náplavka u Nisy, dalším parkovací dům v prostorách autobusového nádraží a poslední rekultivace Tržního náměstí.

Jenže hned dvě z primátorem jmenovaných priorit Liberec nezvládl již v minulém dotačním období, byť na ně byly připraveny evropské peníze. V případě parkovacího domu v prostorách autobusového nádraží bývalé vedení Liberce , zastoupené tehdejším náměstkem Janem Korytářem (Změna pro Liberec), sehnalo dotaci na nový terminál i s parkovacím domem ve výši 150 milionů korun, vykoupilo pro to potřebné pozemky, vypracovalo projekt a vysoutěžilo jeho podobu, se kterým uspěl známý liberecký architekt Petr Stolín. Součástí měl být i park a parkovací dům pro 400 aut, který měl ulevit dopravě v centru.  Nicméně před více jak dvěma lety primátor Zámečník podepsal se svým stranickým šéfem, hejtmanem Půtou, také „memorandum o spolupráci“ a předal Liberce hotový hejtmanu Martinu Půtovi (SLK), ten ale situaci nezvládl. Dotace propadla, stejně jako miliony vyložené do té doby na projekt.

Podobně dopadla i náplavka u Nisy, kterou politici Liberečanům slibují již od roku 2010. Měl se na ní podílet Liberecký kraj i město Liberec.  Loni byla liberecká náplavka a zkulturnění dolního centra Liberce prvním a jediným projektem, který kvůli ekonomické krizi spojené s covidem dostal červenou. „Jedinou investicí, kterou kraj zastaví, je úprava okolí sídla Libereckého kraje. Ta nám v tuto chvíli přijde zbytná,“ oznámil v červnu 2020 hejtman Libereckého kraje Martin Půta a jeho rada. Přednost dostal parkovací dům u krajského úřadu, který se za poslední 4 roky více jak 3 x prodražil a na jedno místo je rovněž několikanásobně dražší než podobné stavby v zemi.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.