Týden pod Ještědem: Ono to jde. Ale musí to někdo chtít dělat…

„Vždyť je to taková blbost, pár prkýnek a strom.. Za chvíli to bude stejně plný odpadků,“ říkal mi kamarád, když jsem s ním stál před upraveným květníkem na 5. květnu. „Blbej seš akorát Ty, nenadávals sám ještě před pár tejdnama, jakej tam je humus?, “ musel jsem mu říct jako odpověď , kterou nemohl popřít.

Ano, je to drobnost. Ale pro lidi, co ve městě bydlí, se právě i z takových drobností skládá jejich domov a je opravdu rozdíl, jestli žijí u křoví plného krys, střepů a výkalů než u pěkného místa, kde se můžou posadit a třeba si o pokecat se sousedy a přáteli. To, co vypadá jako „blbost“ je ve skutečnosti daleko víc než sebekrásnější vzdušné zámky. A to je v Liberci za poslední tři roky docela problém.

Pro současné vedení města ze Starostů, ANO a ODS se pomalu, ale jistě vkrádá označení Obrázková koalice. Pokud tomu minulému vedení všichni v jednotném útoku, spolu s médii Syneru, vyčítali, že za 4 roky postavili akorát Lesní koupaliště, současné dámy a pánové na radnici zatím umí ukazovat jen obrázky a pěkné vizualizace. 

Ty pro ně připravuje Kancelář architektury města (KAM) a dělá to dobře. Ostatně připravovat návrhy veřejných staveb, urbanistického řešení města, organizovat veřejné soutěže a vybírat nejlepší řešení, je jejich práce. A tu zvládají na výbornou. Je ale pak prací politiků, aby tohle všechno realizovali. Sehnali na to peníze, dotáhli vše do konce. A tady je nastává průšvih.

Nebudeme si v Liberci nalhávat, že tady už žádné zákulisní rozhodování nehraje roli a že poslední slovo nemají velké stavební firmy, které si místní politiky vodí, nejen po benzínových pumpách, jak ukazuje příklad hejtmana Martina Půty.

 Navíc to, že vedení města (čest výjimkám) je v roli poslušného pejska, který čeká na páníčkovy příkazy z kraje, Liberci taky nepomáhá. Tahle proklamovaná „spolupráce“ kraje a města už stála Liberec autobusák, náplavku, chytré řešení automobilové dopravy v centru a mnoho dalšího.

Jak je vidět z podobných drobných staveb, jako je ten květník na 5. květnu (ale i další záležitosti), nebylo by od věci, kdyby se KAMu dal větší prostor. Rozhodně by to mohlo dopadnout lépe, než, co předvádí politické vedení, které spoustu z toho akorát zazdí. Třeba by pak lidé přestali mrmlat i nad dobrými věcmi. Jako ten můj známý…

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Náš Liberec v týdnu informoval, že kdysi oblíbená restaurace v areálu LVT na dnešní Masarykově třídě půjde k zemi. Její osud, stejně tak jako
Pod Ještědem žijeme už od devadesátých let jako v pohádce. Ne, ne že bychom se tu měli tak krásně a spokojeně. Nebo, že by
Je to už trochu upachtěné téma. Ale spor o sběrný dvůr byl první výrazný rozpor mezi stranami (tehdy) nové koalice. Jenže to psal rok
Pokud by v Liberci existovala politická satira (a náznaky tu byly, bohužel však zanikly), neuživila by se. Politická reprezentace by jí utloukla vlastní (ne)prací.