Polsko odmítá pozastavit těžbu v Turówě, emoce se stupňují

Česká vláda uspěla na poli mezinárodního práva. Poté, co začátkem roku podala žalobu na Polsko, rozhodl Evropský soud Evropské unie nařídil pozastavení těžby v Turówu. Polská strana s rozhodnutím nesouhlasí a koncern PGE odmítl zastavit těžbu.

V pátek odpoledne přišla zpráva, že na základě žaloby české republiky, kterou v únoru podával tehdejší ministr zahraničních věcí za ČSSD Tomáš Petříček, Soudní dvůr Evropské unie  v předběžném opatření nařídil okamžité zastavení těžby v dole Turów do doby vynesení konečného rozsudku v tomto česko-polském sporu. místopředsedkyně Soudního dvora paní Rosario Silva de Lapuerta tomuto návrhu České republiky vyhověla s platností do vyhlášení konečného rozsudku.

Podle soudu nelze předem vyloučit, že Polsko pravidla o ochraně životního prostředí porušuje, a je „dostatečně pravděpodobné, že pokračování těžby hnědého uhlí v dole Turów až do vyhlášení konečného rozsudku by mohlo mít negativní dopad na hladinu podzemních vod nacházejících se na českém území.“ 

Rozhodnutí Soudního dvoru uvítali představitelé vlády ČR. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) označil rozhodnutí evropského soudu za první velké vítězství v kauze Turów. „Za všechny naše občany jsem nesmírně rád a děkuji všem, kteří nám pomáhají v právní bitvě za naše životní prostředí,“ napsal na Twitteru a ocenil ministerstvo zahraničí.

„Skvělá zpráva. Soudní dvůr na základě návrhu České republiky nařídil Polsku bezodkladně pozastavit těžbu uhlí v dole Turów do doby meritorního rozhodnutí! Díky za spolupráci ministrovi životního prostředí,“ napsal na Twitteru ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) a poděkoval Brabcovi.

Rozhodnutí Soudního dvora vítají i představitelé Libereckého kraje. Ten se problémem zabýval krátce před volbami 2016 a situaci se začal věnovat věnovat ze zhruba před rokem půl v roce 2019, před dalšími krajskými volbami, po dlouhých suchých letech. Hejtman Martin Půta (SLK) dnes k věci uvedl: „„Pevně věřím, že rozhodnutí evropského soudního dvoru bude znamenat především to, že se setkáme s polskou stranou u jednoho stolu a budeme jednat dle platných evropských pravidel. Ostatně k tomu ji vyzýváme poslední dva roky,“ uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. „Polská státní firma PGE nemůže ignorovat oprávněné požadavky a obavy českých obyvatel žijících na českém státním území, v těsné blízkosti dolu. Škody, které těžba způsobuje mají zásadní vliv na podzemní vodu, ovzduší, pokles terénu, ale především na kvalitu života tamních obyvatel,“ dodal Půta.

„Kromě samotného předběžného opatření je pro mne velmi pozitivní i zdůvodnění tohoto rozhodnutí v tiskové zprávě Soudního dvoru EU. Jasně je tam uvedeno, že zastavením těžby v dole Turów nedojde k vážnému narušení stability energetické sítě Polska, a proto má jednoznačně přednost ochrana podzemních vod, životního prostředí a zdraví lidí. Zcela to odporuje některým tvrzením, která slyšíme ze strany PGE a nám dává dobrý základ pro další jednání a dokládání před Soudním dvorem EU,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova za Piráty.

Polský koncern PGE, který kontroverzní důl Turów provozuje, odmítl zastavit těžbu s tím, že neporušuje polské zákony. Koncern vydal prohlášení, kde zdůrazňuje, že hnědouhelný důl Turów má platnou a legální koncesi na těžbu uhlí. Podle PGE je Soudní dvůr Evropské unie vůči Polsku nespravedlivý, protože v Česku a Německu funguje v tomto regionu devět uhelných dolů, které škodí životnímu prostředí mnohem víc než důl polský. Proti rozhodnutí Soudního dvora protestují také polské odbory. Podle polské strany jde o útok na energetickou stabilitu země a zároveň hrozí, že tisíce lidí přijdou o práci.

Věc se již řeší i na úrovni Evropského parlamentu. Polsko odmítne splnit předběžné opatření Soudního dvora Evropské unie, podle něhož má okamžitě uzavřít hnědouhelný důl Turów, který dlouhodobě kritizuje Česká republika. Uvedla to poslankyně Evropského parlamentu Anna Zalewská z polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS)

Spor začíná mít i silně emotivní rovinu. Hejtman Půta například na svých stránkách uvedl, že do věci je na sociálních sítích zatahována jeho rodina. Například polská facebooková stránka Ruce pryč od Turówa lživě uvádí, že Půtova manželka (původem Polka) je „uhelný oligarcha“ a spojuje ji s konkurenčním hnědouhelným dolem. Podobný typ propagandy ale odsuzují na stránkách i mnozí polští diskutující. 

Subscribe
Upozornit na
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a