Hádka na radě města kvůli silnici u domu ředitele TSML

Zhruba sto padesát metrů nového povrchu v jedné z radčických ulic se stalo předmětem ostré debaty na zasedání Rady města Liberce. Radní se podivovali nad opravou komunikace vedoucí kolem nemovitosti současného ředitele Technických služeb města Liberce (TSML).

Situace se točila okolo rekonstrukce ulice V Rokli, která spojuje liberecké čtvrti Kateřinky a Radčice. Petr Židek, radní za ODS a zároveň člen dozorčí rady TSML, upozornil na podle něj problematickou opravu silnice, kterou zde provedly TSML.

„Nebylo mi vůbec jasné, proč se komunikace v tomto místě na 150 m, abyste věděli, hodnota žlabu a opravy je vyčíslena na 550 tis. Kč, dělala. Poté jsem ale zjistil, když jsem se o tom zcela náhodně bavil s panem primátorem nad územním plánem v den otevřených dveří pro občany, že ta komunikace je udělána v místě, kde je rozestavěná stavba, která patří panu řediteli TSML, p. o., dokonce i pan primátor na to byl některými občany upozorněn. Chtěl bych se teď zeptat, co to má znamenat,“ uvedl Petr Židek doslova na zasedání rady města dle zápisu.

V kuloárech liberecké politiky se již delší hovoří o napjatých vztazích mezi radním Židkem a ředitelem Peterem Kračunem, který byl do funkce jmenován teprve loni na základě výběrového řízení. Některé zdroje naznačují, že radní Židek usiluje o post ředitele TSML pro sebe.

Ostatně Židkova ODS je jedinou koaliční stranou, která ve vedení města nemá například náměstka nebo jinou placenou funkci na plný úvazek, na rozdíl od ANO či v Liberci dominantních Starostů. Náš Liberec se proto obrátil na oba aktéry sporu s dotazy.

Ředitel Kračun odpověděl v souladu s tím, co řekl již na radě města. Zdůraznil, že problém v místě se táhl již zhruba 15 let. „Máme záznamy od roku 2007, kdy jsem snad nemohl být ani panem Židkem nařknut z něčeho nekalého. Prakticky stále se v té ulici řešily stejné problémy, tedy sesouvání svahu a stékání vody z lesa přes komunikaci do domů tamních obyvatel. V roce 2015 to došlo tak daleko, že musela být komunikace opatřena výdřevou, která stabilizovala svah s komunikací tak, aby se nesesunula na dům mého souseda. Později tam byla provedena oprava za cca 300 tis. Kč, svah byl zpevněn betonovou zdí. Moji sousedé z druhé strany mají dokonce letitý projekt města na odvod vody tak, aby jim při každém větším dešti nestékala do domů,“ vysvětlil pro Náš Liberec ředitel Kračun.

Radního Židka nejvíce zaujal fakt, že se oprava silnice uskutečnila v návaznosti na Kračunovu nemovitost. Stejně i to, že v ulici V Rokli byla opravena jen malá část, a to právě kolem domu ředitele technických služeb.

Nicméně posléze i on přijal ředitelovo vysvětlení. „Ano, zarazilo mě, že se udělala oprava komunikace v délce cca 150 m v “území nikoho”, nedávalo mi to smysl. Dostalo se mi však vysvětlení, že se jedná o odvodnění komunikace na základě podnětu místních občanů,“ odpověděl radní Židek.

Spekulace, zda by sám přijal místo v TSML ale radní za ODS Petr Židek jednoznačně odmítl. „O žádnou pozici v managementu TSML p.o. jsem nikdy neusiloval ani neusiluji,“ uvedl radní pro Náš Liberec.

Aktuální spor na radě města znovu otevřel otázku, která se skloňovala v minulém volebním období. Tedy skutečnost, že TSML a potažmo město dostatečně nezveřejňují plán rekonstrukcí komunikací na několik let dopředu. V této otázce je dál například Liberecký kraj, který s podobným plánem pomocí tiskových avíz více komunikuje s veřejností, která pak má větší kontrolu nad tím, co, kde a za kolik se má opravovat.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce