nášLiberec

Search

Stěhování úředníků z budovy Uranu nedává smysl

Rekonstrukce budovy Uranu je naplánována na cca 8 měsíců. Město kvůli tomu připravuje stěhování úředníků z Uranu na 8 let. Vypadá to jako překlep, ale bohužel je to reálný – a velmi podezřelý – záměr vedení města.

2, 5, 8 nebo 10 let? A proč?

Město Liberec v posledních dnech informovalo o tom, že chystá velké stěhování úředníků z budovy Uranu. A to kvůli plánované rekonstrukci této budovy. Veřejnost přitom mohla slyšet už několik podivuhodných výroků ze strany primátora Zámečníka (Starostové pro Liberec) ohledně délky připravovaného pronájmu. Na tiskové konferenci primátor uvedl dobu 5 až 8 let, nyní se v oficiální tiskové zprávě města píše o době 5 let s další pětiletou opcí.

„Absolutně nerozumíme tomu, z jakého důvodu tady vedení města o takto dlouhodobém pronájmu vůbec uvažuje. Rekonstrukce Uranu má trvat 8 měsíců. Bylo by naprosto logické, kdyby v takové situaci město hledalo pouze provizorní řešení. Velká část pracovních hodin se mohla přesunout na home office, rekonstrukce domu se jistě dala řešit tak, aby část budovy byla v provozu,“ kroutí hlavou nad záměrem města Jindřich Felcman, zastupitel z opoziční Změny pro Liberec / Zelených.

Jelikož jde o pronájem, je uzavření smlouvy v kompetenci rady města. Záležitost tak vůbec nebyla projednána na zastupitelstvu, opozice se o plánovaném záměru dozvídá pouze z médií či sociálních sítí. Alespoň přes Facebook, v reakci na dotaz J. Felcmana, se tak mohli občané města dozvědět údajné důvody, proč se řeší dlouhodobý přesun úředníků. Tajemník Ing. Martin Čech uvedl toto vysvětlení:

„Počítá se s dočasným umístěním autobusového nádraží – tato dočasnost je cca 10 let (než bude vybudován nový terminál v prostorách nádraží. Rekonstrukcí budovy Uranu dojde k faktickému snížení počtu kancelářských prostor – odbor sociální péče z důvodů plnění standardů neustále navyšuje počet pracovníků a již nyní se do prostor v budově Uranu nevejde. Z tohoto důvodu se zvažuje varianta nájmu buď 2 roky nebo 5 let.“

Tohle vyjádření tajemníka je ale velmi pochybné, jak vysvětluje J. Felcman: „Zázemí autobusáku je naplánováno v přízemí budovy. Ostatně má nahradit současné mobilní buňky, to není žádný velký prostor. Navyšování počtu úředníků zrovna neodpovídá tomu, co současné vládnoucí strany svým voličům slibovaly. A lavírování mezi dobou pronájmu od 2 do 10 let taktéž působí naprosto nedůvěryhodně.“

Úzký výčet zájemců

Důvěryhodnosti celé operaci nepřidává ani výběr zájemců o pronájem. Nakonec se dostaly do užšího výběru jen dvě nabídky. To je vzhledem k tomu, kolik je v Liberci nevyužitých kancelářských prostor, překvapující.

„Když se v minulosti poptávaly nabídky pronájmu na dobu rekonstrukce, mezi zájemci se objevovaly i další subjekty. Prázdná je např. budova bývalé ČSOB u základní umělecké školy, prostory v Palachově ulici, poloprázdných či prázdných budov je v centru města spousta. Teď máme ale na výběr pouze mezi budovou S-Tower vlastněné Synerem a budovou OC Forum provozovanou politikem z hnutí Starostové pro Liberec,“ popisuje pochybnosti J. Šedlbauer, zastupitel za Změnu pro Liberec / Zelené.

Pochybnosti je nutné vyjasnit

Celá operace působí tak překotně a zmateně, že vzbuzuje závažné otázky. Bylo by tak více než žádoucí, aby byly tyto otázky vysvětleny na úrovni zastupitelstva města. Primátorovi Liberce, J. Zámečníkovi, tak opoziční klub Změny pro Liberec zaslal oficiální dopis, aby do doby červnového zastupitelstva nájemní smlouvu v radě města neuzavíral a předložil věc k rozhodnutí zastupitelstvu města.

Jindřich Felcman shrnuje, jaké informace budeme po městu chtít:

– Technické důvody, proč nebylo možné dělat rekonstrukci Uranu po etapách.

– Konkrétní nároky pro zázemí autobusového nádraží umístěného do budovy Uranu.

– Jednoznačné důvody, proč nebylo možné část práce dotčených agend přesunout na home office.

– Doklady, dle kterých bylo osloveno více potenciálních zájemců o pronájem.

– Konkrétní parametry, na základě kterých byly nabídky k pronájmu posouzeny a zredukovány pouze na dvě vyhovující.

Tisková zpráva Zelených/zastupitelů za Změnu pro Liberec

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hnutí ANO v Libereckém kraji oficiálně podalo kandidátky do krajských voleb a voleb do části senátu, které se uskuteční ve dnech 20. a 21.
Po několik let probíhala na Grabštejně rozsáhlá rekonstrukce objektu a stavební úpravy, které vyžadovaly i zásah do terénu. Význam lokality, statut národní kulturní památky
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.