Pozdrav z půdy přes desítky let času

Parádní úlovek se podařil zaměstnancům Severočeského muzea a náměstku primátora Jiřímu Šolcovi (SLK) na půdě bývalé základní školy Na Žižkově. Nalezli tam obří plátno s historickým vyobrazením Ještědu, ještě s bobovou dráhou a původním hotelem, který zde stál před stavbou vysílače Karla Hubáčka. K čemu desítky let stará plachta sloužila, se neví s jistotou.

Budova jedné z nejstarších libereckých škol jde bohužel k zemi. Od devadesátých let zde byla dlouhé roky hotelová škola, ale současný stav je již tristní a objekt ustoupí výstavbě sociálních bytů, které by zde za 120 milionů měly vzniknout a sloužit jako dostupné bydlení Liberečanům, například mladým rodinám.

Zástupci města ve spolupráci s pracovníky Severočeského muzea ale provádí průzkum objektu, který zde stojí od 19. století a byl ku příkladu jednou z českých škol na území dnešního Liberce. V Rochlici, respektive její části právě v blízkosti dnes již bývalé základní školy Na Žižkově, se právě proto také říkalo Český kopec.

Nalezená plachta pochází stoprocentně z let před rokem 1963, kdy vyhořel původní horský hotel na Ještědu, který je na obřím plátně zachycen. Zobrazena je i tehdejší oblíbená bobová dráha, která je dnes v troskách. K čemu plachta nalezená na půdě školy byla, se netuší. Dost pravděpodobně byla určena pro nějaké dětské představení.

„Tato nádherná plachta, pravděpodobně velká dekorace k dětskému představení, znázorňuje zimní starý Ještěd. Kresba je nádherně propracovaná, okénka stavby jsou udělaná pro osvětlení a dokonce nechybějí ani nalepovací srnky,“ komentuje zaprášený nález náměstek primátora Jiří Šolc.

Archeologové s náměstkem plachtu opatrně zpátky zabalili a snesli dolů k odvozu do depozitáře Severočeského muzea v Liberci. „Věřím že ji někdy uvidíme v plné kráse rozvinutou. Třeba při tematické výstavě o Ještědu,“ uzavírá náměstek.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život