Tajemný liberecký Mayský kodex – falzum nebo světová senzace?

Liberecké muzeum skrývá artefakty veřejnosti dosud ne příliš známé, ale o to víc úžasné až vzrušující svou tajemností. Je jím i tzv. Mayský kodex, který získal ve 20. letech 20. století jablonecký obchodní cestující Emil Heinze. Jde o mistrné falzum nebo o skutečný světový unikát, který mluví řečí starých Mayů, jejich zapovězených obřadů a podivných bohů? Neshodnou se ani odborníci…

Emil Heinze, byl zástupcem jablonecké exportní firmy působící na počátku 20. století na trzích v západní Indii, Mexiku a Jižní Americe. A právě v Mexiku (nebo dost možná někde jinde v Latinské Americe – to se už asi nikdo nedozví) získal 18deskové oboustranné leporelo, tzv. Mayský kodex. Obdobné pravé kodexy na světě existují pouze tři, pravost libereckého kodexu je však sporná a zamotává odborníkům hlavy.

Podle nejnovějších výzkumů se pravděpodobně jedná o novodobé falzum z 20. století, řada badatelů se však domnívá, že nosné destičky z vláken agáve jsou mnohem starší a pocházejí z poloviny 15. století. Kresby a kalendářní data na většině z nich jsou však nesmyslná. Jako autor těchto fantaskních kreseb byl označen známý rytec a falzifikátor Genaro Lopéz. Alespoň jej za autora označil v padesátých letech 20. století známý dánský expert na mayskou kulturu, archeolog Frans Blom.

Nicméně na šesti stranách leporela však byla rozluštěna mayská data z dvacetidenního cyklu, která jsou jedinečná a správná a vzbuzují tak jistou naději, že část dokumentu opravdu pochází z poloviny 15. století, někteří znalci mluví i o století čtrnáctém.

Liberecký mayský kodex měl ale divokou historii i ve 20. století. Do Liberce se dostal ze zrušeného jabloneckého muzea v 50. letech 20. století. Jeho znovuobjevení po válce vyvolalo senzaci a k posouzení jeho pravosti byly přizváni i tehdejší evropské znalecké špičky, jako zmíněný dánský archeolog Blom.

Před šedesáti lety byl ze Severočeského muzea půjčen do pražského Náprstkova muzea k bádání. Praha si jej ale nechala ve své expozici a do Liberce se vrátil až v roce 2008, kdy jej chtěla vidět soukromá badatelka, která spustila zájem o to, komu Mayský kodex skutečně patří.

Mayská civilizace je starověká kultura různých státních zřízení, která se v prostředí Střední Ameriky vyvíjela od od poloviny třetího tisíciletí před naším letopočtem až do století šestnáctého (někde až sedmnáctého), kdy byla vyvrácena evropskými dobyvateli. Její potomci žijí ale dodnes. Mayové dodnes odbornou i laickou veřejnost fascinují svou hmotnou, ale i duchovní kulturou, což již v moderní době vedlo právě k výrobě nejrůznějších falz pro bohaté badatele i turisty z Evropy i Severní Ameriky.

Interaktivní podobu libereckého Mayského kodexu najdete v nové expozici Severočeského muzea a snad brzy veřejnosti představen i předmět samotný. O tom, zda je to ukázka dějin padělatelství nebo skutečný mayský kodex, se ale asi ještě dlouho povedou diskuse.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.
Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty