Lidem v Ruprechticích se uleví. Pomůže jim nový vodojem

Náš Liberec opakovaně informoval o problémech občanů s nedostatkem vody v horských částech Liberce, které leží na kamenitých svazích Jizerských hor, tedy v Ruprechticích a Kateřinkách. V Ruprechticích si místní mohou oddychnout, minulý týden začala výstavbu vodojemu, který má zajistit dostatek vody pro celou čtvrť.

Ruprechtičtí občané si byli několikrát stěžovat i na zastupitelstvu a líčili zde potíže, jaké mají zejména v posledních suchých letech s nedostatkem vody. Zadlužený Liberec neměl dost prostředků na vybudování vodojemu, a tak pomohly dotace. Celý počin nového ruprechtického vodojemu přijde na 70 milionů korun. Město na projekt získalo dotaci ve výši přes 46 milionů z Ministerstva pro životní prostředí. Dalších 13 milionů pak zaplatí Severočeská vodárenská společnost (SVS), a.s.

Jde o strategickou investici, která má do budoucna zajistit dostatek vody nejen pro tuto městskou část, ale po dobudování vodovodních řadů i pro Kateřinky, Radčice a Krásnou Studánku. V první fázi by podle našich odhadů měla stavba nového vodojemu pomoci více než tisícovce tamních obyvatel,“ říká náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová.

Optimální technické řešení má garantovat nejen dodávku pitné vody pro oblast kolem ulic U Slunečních lázní a Elišky Krásnohorské, ale do budoucna i pro připojení domů v oblasti ulic Kovařovicova, Hostivítova, Divoká, Krakonošova a Trpasličí.

Problémy s vodou mají i sousední Kateřinky, které rovněž leží na strmém a skalnatém podloží. I zde město hledá řešení. Jako jedna z reálných možností je zřízení „komunitního“, doplňkového, odběrného místa vody na pozemku ve vlastnictví města. Radnice najala externí společnost, která ji má s problémem pomoci. Ta provedla vstupní geofyzikální měření, jehož cílem bylo stanovit vhodné lokality pro vypracování hydrogeologických posudků a projektu průzkumných prací k provedení vlastního průzkumného hydrogeologického vrtu.

Jako vhodná lokalita v majetku města byl zvolen pozemek v Kateřinkách. Vodojem zde má být ještě dražší než v Ruprechticích, počítá se s investicí ve výši 90 milionů korun.

„Celou popisovanou akci lze rozdělit do dvou logických celků. Prvním je provedení hydrogeologického průzkumného vrtu, jehož součástí bude i vypracování závěrečné zprávy, která shrne průběh vrtání, realizované čerpací a stoupací zkoušky, popíše reálný stav hloubky vrtu, vystrojení, zastižení zvodně atd. Zvodeň je místo v podzemí, kde je soustředěna podzemní voda. Druhou částí bude vybavení vrtu odběrným místem vody, napojením na elektrický proud, oplocení vrtu, zřízení vodojemu, instalování zařízení na měření množství odebíraných vod pro vodoprávní úřad atd.,“ vysvětluje náměstek Jiří Šolc, který má problematiku v gesci.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.