Týden pod Ještědem: papaláši

Náš Liberec jako první přinesl tento týden dvě poměrně zásadní zprávy. Ta první je, že za průšvih kolem mostu v Poniklé nikdo neponese odpovědnost a že šlendriánský a chaotický přístup vedení kraje v této věci bude stát jeho občany minimálně 7 milionů korun navíc. Druhou jsou politické hrátky o obsazení vedení bazénu, budoucí klíčové městské investice v hodnotě téměř jedné miliardy. Obě dvě mají stejného jmenovatele.

Přes upozorňování hejtmana, který se v médiích sám postavil do role „zachránce mostu“ (když jej předtím spolu se svým náměstkem nechal začít demolovat), že se kraj bude ptát po vinících, můžeme zůstat klidní. Nebude.

Vina by šla především za náměstkem pro dopravu, a ten přeci (jak víme z jeho pečlivě připravovaného facebookového PR, staví v Prysku dům), a že by tedy musel platit škodu? Ani náhodou… Ona by ta šla vina i za panem hejtmanem a ten chce zase být ministrem pro dopravu (k radosti firem jako Metrostav, které by tak na klíčovém postu měly „svého Marťase“). Takže občánci: zapomeňte a zaplaťte.

Jestli tohle není učebnicový příklad papalášství, tak už asi nic. Veřejnost má sice pro papaláše vžitý obraz postarších pánů s prostorově výraznou figurou a nikoliv mladé usměvavé politiky, kteří jsou na kraji, ale podstatné je, jak se tito chovají. A chovají se úplně stejně. Odpovědnost a transparentní politika jsou tak v Libereckém kraji definitivně mrtvými, vyprázdněnými pojmy. Ale to víme už dávno.

Podobný příklad papalášství jsme tento týden mohli pozorovat i v Liberci. Zdejší bazén se nejen podezřele prodražuje (má stát již skoro miliardu), ale stejně křiklavé jsou i manýry, jak se hledají vedoucí společnosti, která má mít bazén i jeho miliardovou přestavbu na starosti.

Trafika za trafiku, chtělo by se říci. Vedení liberecké radnice si celé jaro dělalo vrásky s výběrovým řízením na šéfa bazénu, kam se ale přihlásili i lidé zvenčí, aby jej nakonec zrušilo a dalo funkci koaliční zastupitelce z ruky. Potvrdilo tak možná zvěsti, že šéfkou měla být ona a výběrko mělo být jen utajené, leč později provalené divadélko.

Těžko říct, proč „vítězná“ zastupitelka funkci nepřijala, možná u ní zvítězila soudnost i vědomí toho, že podobné trafikantství by ji v kariéře nemuselo pomoci. Jenže poučilo se i vedení Liberce? Ani náhodou. Nyní se už zase spekuluje o dalším zastupiteli, tentokrát z řad Starostů/TOP 09 (přičemž první jmenovaná aspoň ze sportovního managementu profesní zkušenosti).

Já na bráchu, brácha na mě? Vypadá to tak. Každopádně bazénu by asi lépe prospěla regulérní soutěž mezi skutečnými odborníky. A nejen bazénu.

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Radnice selhává v řadě zcela zásadních oblastí, které se týkají péče o město. Každý, kdo má oči, tak to musí vidět. Proto vedle již
Náš Liberec v týdnu informoval, že kdysi oblíbená restaurace v areálu LVT na dnešní Masarykově třídě půjde k zemi. Její osud, stejně tak jako
Pod Ještědem žijeme už od devadesátých let jako v pohádce. Ne, ne že bychom se tu měli tak krásně a spokojeně. Nebo, že by
Je to už trochu upachtěné téma. Ale spor o sběrný dvůr byl první výrazný rozpor mezi stranami (tehdy) nové koalice. Jenže to psal rok
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.