Zatopená Fibichova: kdo může za problém s kanalizací?

Sobotní bouře, která se prohnala Libercem napáchala spoustu škody. Jednou z nejviditelnějších byla a je i ucpaná Fibichova ulice pod ZOO, kde se utvořilo regulérní jezero. Část místních občanů viní město, že nedostatečně čistí kanalizace a že by k podobným situacím nemuselo docházet. Radnice a technické služby naopak argumentují, že na vině jsou místní, kteří si do kanálu svádí své odpady.

Po sobotních lijácích zůstala nejvážnější situace ve Fibichově a v Rychtářské ulici, kde došlo k havárii a poškození části potrubí, skruží a propadu zeminy. V místě vznikl několik metrů hluboký kráter. Při prohlídce lokality technici zjistili, že velká voda cestou sebrala obrovské množství větví, klád, kamení a trávy, proto došlo k ucpání kanalizace na několika místech najednou.

Ve Fibichově ulici Technické služby města Liberce (TSML) momentálně pracují na ucpané vpusti, kde se musí část rozkopat, aby voda mohla odtékat a silnice byla znovu průjezdná. Část místních obyvatel ale tvrdí, že kdyby technické služby nezaspaly a řádně se věnovaly svým povinnostem a například by po předchozí, středeční bouři, pročistily zdejší kanalizaci, následky by nemusely být tak hrozné.

„Fibichova ulice by nemusela být takto zatopena, kdyby v Alšově ulici byla vyčištěna kanalizace (ve čtvrtek nás několik volalo o vyčištění)… vše díky ucpaným kanálům teklo přes naše domy a zahrady dolu do Fibichovi… škoda, ze nejdou vložit videa k příspěvku, abych se mohla podělit o tu masu vody, co se nám prohnala pod okny,“ napsala na web města Jana Krobová, která bydlí v Alšově ulici v Lidových sadech, která je nad dnes zatopenou Fibichovou.

Naší redakci se ozvali rovněž další občané, kteří tvrdí, že město i TSML upozorňovali na ucpané kanály již dříve. Většina z nich si ale nepřála jmenovat, výjimkou byla právě Jana Krobová. Na dodatečný dotaz naší redakce odpověděla: „Ano, ve čtvrtek dva lidi jen od nás z domu urgovali vyčištění. Neříkám nic, co není pravda.“

Vedení města ale takovou kritiku odmítá. „Při prohlídce lokality technici zjistili, že velká voda ze soboty na neděli cestou sebrala obrovské množství větví, klád, kamení a trávy, následkem čehož došlo k ucpání několika kanalizačních bodů najednou. Spad srážek byl v noci ze soboty na neděli tak silný, že musel být na území Liberce vyhlášen II. stupně povodňové aktivity a pochopitelně v noci zasedal i povodňový štáb…Na vině, jak ukázal rychlý průzkum na místě události, ale není jen nadstandardně vysoký objem srážek a blesková povodeň. Ale i někteří majitelé okolních nemovitostí, kteří si v minulosti načerno připojili své septiky právě do hlavní dešťové kanalizace, aby se vyhnuli platbám za jejich vyvážení. To mimo jiné způsobilo, že kapacita kanalizační soustavy v této části města byla přetížena. Obecně lze nicméně říci, že k jejímu přetížení může při tak silných deštích dojít bez ohledu na to, jak často se jednotlivé kanalizační body čistí. A i přesto, že je TSML čistí průběžně,“ uvedl pro Náš Liberec Tomáš Tesař z tiskové oddělení libereckého magistrátu.

S jeho slovy souhlasí i šéf technických služeb Peter Kračun, kterého Náš Liberec rovněž požádal o vyjádření. „Kanalizace, a to zejména ty historicke, jsou noční můrou všech měst. Občané si stěžují na něco stále, ale mnohdy se jejich stížnosti týkají věci, u nichž zůstává rozum stát… Zejména tehdy, když jsou načerno napojeni ze septiku do dešťové kanalizace a přijde velká voda…a je to jen proto, ze nechtějí platit za vyvoz septiku. Co se týče Fibichovy ulice, tam došlo k havárii proto, ze velká voda vzala po cestě všechno možné, od větvi, klád, trávy, kamenu a všeho ostatního a tím došlo k ucpání kanalizace,“ sdělil naší redakci ředitel TSML Kračun.

Radnice ale i přesto vyzývá občany, aby případné nedostatky městu hlásili. Zdůraznil to mluvčí Tomáš Tesař. „Mimochodem, budeme moc rádi, když občany, kteří vám píší, odkážete s jejich požadavky přímo na dispečink TSML nebo jim doporučíte, aby nás na jakékoliv nedostatky upozornili osobně, emailem, telefonicky, nebo ideálně prostřednictvím naší fantastické aplikace Marushka Photo, která mimo jiné slouží právě k tomu, aby město dokázalo flexibilně reagovat na podněty občanů a opravit například nepropustný kanál,“ uvedl Tesař.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.