Premiér bude jednat s primátorem Liberce o škodách po povodni

Se škodami v řádech desítek milionů korun, které Liberci způsobila velká voda z minulého týdne, by mohl pomoci stát. Premiér ČR Andrej Babiš (ANO) a primátor Liberce Jaroslav Zámečník (SLK) jsou připraveni jednat o pomoci s krytím škod, které o víkendu způsobily prudké lijáky a blesková povodeň.

Primátor Liberce Jaroslav Zámečník poslal kvůli tomu osobní dopis ministrovi průmyslu, obchodu a dopravy Karlu Havlíčkovi, ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové i předsedovi vlády Andreji Babišovi. Jeho úřad reagoval návrhem osobního jednání s premiérem, k němuž má dojít příští pondělí.

„Konečnou výši škody na městském majetku a infrastruktuře ještě neznáme. Některé z následků se navíc projeví až za několik dnů, týdnů a měsíců. Kvituji, že premiér prakticky ihned souhlasil s osobním jednáním. Jsem připraven ho o situaci v Liberci detailně informovat a zároveň pořádat o státní účelovou dotaci, protože opravy nás přijdou na desítky milionů, což je další nečekaná zátěž pro náš rozpočet,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Víkendová povodeň a s ní související škody na majetku a infrastruktuře jsou pro 5. největší město ČR třetí ekonomickou ránou během několika měsíců, což významně zasahuje do jeho hospodaření.

„Dlouhodobě se snažíme řešit výdaje na provoz města a investice zodpovědně a tak, abychom jednali jako dobrý hospodář a zároveň snižovat obrovský dluh, který jsme zdědili po předchozích vládách. Na druhou stranu, ani dobrý hospodář ve svých rezervách nepočítá s tím, že se mu do rozpočtu výrazně negativně promítnou hned tři pohromy za sebou. Nejprve pandemie a propad ekonomiky, záhy extrémní zvýšení cen stavebních materiálů a související prudký růst nákladů na rozdělané investiční projekty, a do třetice ještě povodeň. To vše nás nutí vynaložit z rozpočtu o stovky milionů více, než jsme plánovali,“ upozorňuje primátor Jaroslav Zámečník.

Velká voda poškodila část infrastruktury města. Nejvážnější byla situace v ulicích Na Skřivanech, V Horách, U Trianglu, U Jánského kamene, Rychtářská a Fibichova v blízkosti nejstarší zoologické zahrady v ČR.

Asi nejvíce škod živel napáchal ve Fibichově a v Rychtářské ulici, kde došlo k havárii a poškození části potrubí, skruží a propadu zeminy. V místě vznikl několik metrů hluboký kráter. Při prohlídce lokality technici zjistili, že velká voda cestou sebrala obrovské množství větví, klád, kamení a trávy, proto došlo k ucpání kanalizace na několika místech najednou.

Obrovské škody napáchal velká voda i na jiných místech Libereckého kraje. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje vyjížděl společně s dobrovolnými hasiči od pátečního odpoledne 16. července do pondělního rána 19. července k více než 200 událostem. Liberecký kraj již nyní zná první odhady škod, které voda způsobila. Dosahují prozatím částky přibližně 162 milionů korun.  

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.