Premiér bude jednat s primátorem Liberce o škodách po povodni

Se škodami v řádech desítek milionů korun, které Liberci způsobila velká voda z minulého týdne, by mohl pomoci stát. Premiér ČR Andrej Babiš (ANO) a primátor Liberce Jaroslav Zámečník (SLK) jsou připraveni jednat o pomoci s krytím škod, které o víkendu způsobily prudké lijáky a blesková povodeň.

Primátor Liberce Jaroslav Zámečník poslal kvůli tomu osobní dopis ministrovi průmyslu, obchodu a dopravy Karlu Havlíčkovi, ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové i předsedovi vlády Andreji Babišovi. Jeho úřad reagoval návrhem osobního jednání s premiérem, k němuž má dojít příští pondělí.

„Konečnou výši škody na městském majetku a infrastruktuře ještě neznáme. Některé z následků se navíc projeví až za několik dnů, týdnů a měsíců. Kvituji, že premiér prakticky ihned souhlasil s osobním jednáním. Jsem připraven ho o situaci v Liberci detailně informovat a zároveň pořádat o státní účelovou dotaci, protože opravy nás přijdou na desítky milionů, což je další nečekaná zátěž pro náš rozpočet,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Víkendová povodeň a s ní související škody na majetku a infrastruktuře jsou pro 5. největší město ČR třetí ekonomickou ránou během několika měsíců, což významně zasahuje do jeho hospodaření.

„Dlouhodobě se snažíme řešit výdaje na provoz města a investice zodpovědně a tak, abychom jednali jako dobrý hospodář a zároveň snižovat obrovský dluh, který jsme zdědili po předchozích vládách. Na druhou stranu, ani dobrý hospodář ve svých rezervách nepočítá s tím, že se mu do rozpočtu výrazně negativně promítnou hned tři pohromy za sebou. Nejprve pandemie a propad ekonomiky, záhy extrémní zvýšení cen stavebních materiálů a související prudký růst nákladů na rozdělané investiční projekty, a do třetice ještě povodeň. To vše nás nutí vynaložit z rozpočtu o stovky milionů více, než jsme plánovali,“ upozorňuje primátor Jaroslav Zámečník.

Velká voda poškodila část infrastruktury města. Nejvážnější byla situace v ulicích Na Skřivanech, V Horách, U Trianglu, U Jánského kamene, Rychtářská a Fibichova v blízkosti nejstarší zoologické zahrady v ČR.

Asi nejvíce škod živel napáchal ve Fibichově a v Rychtářské ulici, kde došlo k havárii a poškození části potrubí, skruží a propadu zeminy. V místě vznikl několik metrů hluboký kráter. Při prohlídce lokality technici zjistili, že velká voda cestou sebrala obrovské množství větví, klád, kamení a trávy, proto došlo k ucpání kanalizace na několika místech najednou.

Obrovské škody napáchal velká voda i na jiných místech Libereckého kraje. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje vyjížděl společně s dobrovolnými hasiči od pátečního odpoledne 16. července do pondělního rána 19. července k více než 200 událostem. Liberecký kraj již nyní zná první odhady škod, které voda způsobila. Dosahují prozatím částky přibližně 162 milionů korun.  

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce