nášLiberec

Search

Kraj připravuje nejdražší parkování široko daleko. Jedno parkovací místo vyjde na milion

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta a rada kraje chystají realizovat v centru Liberce parkovací dům, který má stát více než čtvrt miliardy. Náš Liberec již před časem upozornil, že původní cena projektu byla ještě před čtyřmi lety 67 milionů korun, zatímco všude jinde v České republice se obdobné stavby stavějí výrazně levněji.

Zdá se, že Liberecký kraj má na vybudování kontroverzního parkovacího domu v centru Liberce, který ještě více svede automobilovou dopravu do centra, opravdu zájem. Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) chce kvůli němu svolat v půlce srpna dokonce mimořádné zasedání zastupitelstva kraje.

„Vývoj cen je poměrně dramatický, tím navýšením ceny se dostaneme přes závazek spolufinancování, který máme schválený v zastupitelstvu, takže musíme schválit nový,“ řekl Půta. Kraj původně počítal se spolufinancováním do 136 milionů korun, to se teď ale zvýšilo na 164 milionů. Více chce kraj podle náměstka Zbyňka Miklíka (Piráti) žádat i na dotacích, místo 69 milionů by to mělo být 90 milionů korun. Aby bylo možné žádost podat, musí materiál znovu projít krajským zastupitelstvem.

Ani meziroční navýšení cen některých stavebních materiálů však nemůže vysvětlit tak extrémní nárůst ceny stavby, která se od záměru z roku 2017 zvedla dokonce čtyřnásobně. A to již ve fázi projektování, aniž by se „koplo do země“.

Ačkoli vedení kraje dosud nikdy tento závratný nárůst ceny nevysvětlilo, dá se celkem jednoduše zmapovat z veřejně dostupných zdrojů. V roce 2017 přijal kraj usnesení, které na projekt „PARKOVACÍ DŮM, LÁVKA A KULTIVACE OKOLÍ SÍDLA LIBERECKÉHO KRAJE“ počítalo s částkou 67 milionů korun. Na jaře 2020 to bylo dle oficiálního vyjádření hejtmana Půty 127 milionů. V únoru 2021 hejtmanův náměstek Zbyněk Miklík z Pirátů řekl na tiskové konferenci, že konečná cena bude 178 milionů. Na jaře 2021 hejtman Půta a jeho náměstek oznámili, že stavba přijde na necelých 206 milionů. Dnes “slibují“, že to bude 254 milionů.

Jak upozornil Náš Liberec i opoziční zastupitel ze Změny/Zelených Jindřich Felcman, v přímém sousedství zamýšleného parkovacího domu přitom stojí dva další parkovací domy, které jsou často poloprázdné a oba by požadovanou kapacitu parkovacích míst zvládly.

Hejtman Martin Půta sice operuje s vyjádřením vlastníka těchto dvou parkovacích domů, tedy zástupce společnosti Forum Liberec, že jsou parkovací domy beznadějně obsazené, ale jak ukázalo Felcmanovo i naše mapování situace, není to pravda. Navíc jednatel Fora Liberec, který Půtovi toto vyjádření o „plnosti“ sousedních parkovacích domů poskytl, je jeho stranickým podřízeným a zastupitelem za Starosty pro Liberecký kraj ve Vratislavicích nad Nisou.

Náš Liberec také přinesl informaci, že podobné stavby se jinde staví výrazně levněji. Například v nedaleké Mladé Boleslavi otevřeli před necelým rokem, na podzim 2020, parkovací dům, který u zdejší nemocnice postavil Středočeský kraj. V přepočtu na parkovací místo vyšel 3x levněji než zamýšlený parkhaus u krajského úřadu v Liberci. Zde, podle plánů hejtmana a vedení kraje, má jedno místo vyjít na neuvěřitelnou částku – více jak milion korun.

Pochybnosti vzbuzuje i způsob, jakým chce kraj na parkovací dům získat dotaci. Náš Liberec jako první upozornil na to, že na přání hejtmana město Liberec posunulo tramvajovou zastávku Rybníček v dolním centru krajského města, aby kraj vůbec mohl na dotaci dosáhnout. Opozice v této souvislosti tvrdí, že jde o ukázkový „dotační fixl“, kdy kraj bude předstírat, že parkovací dům má sloužit veřejnosti (podle dotačních pravidel musí být do určité vzdálenosti od MHD – proto ta posunutá zastávka tramvaje), ale ve skutečnosti půjde o parkování úředníků. A naddimenzovanou stavební zakázku.

Subscribe
Upozornit na
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali
Společnost SYNER GROUP (Syner) podala prostřednictvím svého právního zástupce trestní oznámení ve věci údajného nezákonného úniku informací v kauze, kde je obviněn jeden z majitelů Syneru,