Týden pod Ještědem: nejdražší parkovaní v české historii čeká na schválení

Budeme se trochu opakovat. Kraj chystá pravděpodobně nejdražší parkovací dům v české (a možná nejen české) historii a tlačí na pilu tak, že je to slyšet až v Praze.

Je to téma, kterému se věnujeme dlouhodobě a systematicky. Nám totiž kraj z těch zhruba šesti milionů, co jdou na jeho vylepšení obrazu v médiích každý rok, nic neplatí. Tak nemáme nad sebou žádné inzertní oddělení z Prahy nebo odjinud, které by říkalo, o čem smíme, či nesmíme psát a kam by se z hejtmanské kanceláře žhavily linky, když vyjde něco kritického.

Tento týden jsme srovnávali parkovací domy, které se za poslední rok vyprojektovaly, rozestavěly či dokonce dokončily v jiných českých a moravských městech, respektive v jejich centrech. A výsledek je vskutku tristní. Jinde se v přepočtu na jedno parkovací místo (u čistě parkovacích domů) staví třikrát levněji. Ne před pár lety, ale dnes. To prostě nikdo neokecá, ani řečmi o tom, jak má být liberecký parkovací dům reprezentativní nebo že je vedle chráněný strom. Cena více než jednoho milionu za parkovací místo prostě křičí do světa.

Také jsme (opět) ukázali, že ty dva parkovací domy, které má krajský úřad přes ulici, zas tak plné, jak tvrdí hejtman na základě jednoho dopisu svého stranického podřízeného, nejsou. Spíš to vypadá, že si od svého spolustraníka nechal vyrobit alibi, aby mohl říkat: podívejte se, nejde to jinak, musíme stavět. A za hodně.

Již minule jsme zmínili, že se tak děje za situace, kdy podivně předražený dotační projekt prosazuje hejtman, který má jít podle státního zástupce na 5 let do kriminálu proto, že před pár lety pomáhal Metrostavu vytáhnout peníze z jiného podivně předraženého projektu. Je to náhoda? Asi určitě…

V úterý o tom všem budou rozhodovat krajští zastupitelé. Tedy o tom, zda hejtmanovi (ale i Pirátům, kteří mu zdatně v podpoře nejdražšího parkování v ČR sekundují) posvětí další navýšení ceny stavby o dalších zhruba 45 milionů korun na to, aby se liberecké centrum ještě více zahltilo auty a ještě více zastavělo parkovacími krabicemi. Bude to zajímavé sledovat. A pamatovat si.

Subscribe
Upozornit na
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
„Habemus papam,“ chtělo by se říct, když člověk sleduje prezidentskou kampaň i její výsledky. Jako by nešlo o prezidenta, ale o náboženského monarchu. Spousta
„Zlo“. Tak jednoduchý, trefný a vše vypovídající transparent měl jeden z odpůrců Andreje Babiše v Liberci. Nicméně vzhledem k tomu, jak se Babišovi nepřátelé chovali v Liberci a
Pravicové koalice vládnoucí našemu městu i kraji, skoro v identické podobě, nadělily spoluobčanům pod stromeček (a ještě s předstihem) dvojí zdražení: dopravy a odpadů.
Verba docent, exempla trahunt. Slova učí, příklady táhnou, říká se od klasických dob a je to pořád pravda. Možná někomu skutečnost, že si primátor