Liberecký kraj přispěje městu na bazén. Dá ale jen pouhé promile z ceny

Pouhý jeden milion korun přispěje Liberecký kraj na plánovanou rekonstrukci městského plaveckého bazénu v Liberci, která má s daní vyjít až na jednu miliardu korun. Ačkoliv zařízení používají i mimo liberečtí obyvatelé kraje, kraj zatím víc nedá. Navíc je i tento milion podmíněn tím, že Liberec uspěje se žádostí o dotaci u Národní sportovní agentury.

Městský plavecký bazén na Tržním náměstí je jediný padesátimetrový bazén v celém kraji a slouží nejen obyvatelům města pod Ještědem. Primátor Liberce Jaroslav Zámečník sice ještě loni na jaře sliboval, že jeho rekonstrukce nepřesáhne částku 350 až 400 milionů korun, dnes se ale hovoří až o jedné miliardě s DPH.

„Vzhledem k situaci na trhu jsme náklady na chystanou přestavbu bazénu nechali orientačně přepočítat. Zatímco ještě před dvěma měsíci jsme počítali s částkou přibližně 700 milionů bez DPH, nyní se blížíme k sumě kolem 820 milionů. Nikdo navíc nedokáže odhadnout, jak se situace vyvine, ale hlavně, kdy a v jaké úrovni se současný růst cen zastaví. Proto musíme začít hledat další nové možnosti financování a ve správný čas vybrat nejvhodnější způsob, jak složitou rekonstrukci zaplatit,“ uvedl na začátku letošních prázdnin primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Město by na bazén rádo získalo dotaci od Národní sportovní agentury. Od ní může na opravu získat více jak třetinu z plánované částky na rekonstrukci. „Maximum je 300 milionů korun a my si chceme o tuto dotaci zasoutěžit, a každá podpora i třeba z Libereckého kraje nám zvýší šanci,“ řekl ČTK primátor. Dohromady je podle něj v programu 900 milionů korun, jeden projekt může získat až 300 milionů. „Ale je osm akcí, které se údajně chtějí o dotace poprat,“ dodal pro ČTK liberecký primátor.

Právě pomoc od Libereckého kraje by měla městu pomoci s bodováním v hodnocení projektů podaných u Národní sportovní agentury. Zda jeden milion od kraje bude stačit, se neví, ale politici si myslí, že ano.

V Liberci i na Libereckém kraji vládnou s převahou Starostové pro Liberecký kraj. V posledních třech letech, co jsou u moci v Liberci Starostové, ale sílí hlasy (z opozice i uvnitř koalice), že proklamovaná spolupráce města a kraje pod jednou politickou stranou pro město Liberec znamená spíše vazalství a že tím, kdo v Liberci nejvíce rozhoduje, je hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). A ne vždy ku prospěchu Liberce a jeho obyvatel.

Jako příklady jsou uváděny převod zoo a botanické zahrady spolu s obrovským majetkem pod kraj, předání hotového a dotačně zajištěného projektu nového autobusového terminálu s parkovacím domem pro 400 míst hejtmanovi, který jej ale nezvládl a dotace padla a další příklady. Ostatně i milion korun na rekonstrukci bazénu, který představuje pouhou tisícinu očekávaných nákladů, byl odsouhlasen na úterním mimořádném jednání krajského zastupitelstva, kde se zároveň schválilo navýšení prostředků na extrémně drahý parkovací dům u Libereckého kraje, který má být financován i 90 miliony z dotací určených pro město Liberec.

Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.