Peníze pro šéfa komunistů inkasoval bývalý mluvčí liberecké nemonice

V současné korupční kauze předsedy KSČM Vojtěcha Filipa zásadním způsobem figuruje i někdejší mluvčí Krajské nemocnice Liberec Lukáš Gibiec. Podle protikorupčních detektivů právě přes něj měl být Filipovi poskytnuta „finanční podpora“ ve výši 500 000 Kč od kontroverzního od podnikatele Tomáše Horáčka, stíhaného za rozsáhlou korupci. 

Filip měl podle policie peníze přijmout v roce 2018 od podnikatele Tomáše Horáčka 17. dubna 2018, 500 tisíc korun ve Sněmovní 4, Praha 1. „Prověřováním bylo zjištěno, že k předání uvedené částky skutečně došlo,“ napsali vyšetřovatelé do dopisu finančnímu úřadu v Českých Budějovicích, o kterém jako první informoval server iROZHLAS.cz 

Policisté upozornili českobudějovický finanční úřad na nesrovnalosti ve Filipových příjmech. Podle policejního podání zatajil v příjmech 500 000 korun. Původně se přitom detektivové snažili doložit, že půlmilionová částka byla úplatkem.

„Policejní orgán prověřoval podezření ze spáchání přečinu nepřímého úplatkářství a dospěl k závěru, že ve věci nejde o trestný čin,“ potvrdil informace podle serveru iROZHLAS.cz státní zástupce Zdeněk Matula, jenž případ dozoroval. „Současně však dospěl k závěru, že může jít o jednání postižitelné podle jiného právního předpisu,“ dodal Matula.

Sám Filip připouští, že se jej policisté na půl milion vyptávali. „Podání vysvětlení je klasický úkon, kterého nemám důvod se neúčastnit,“ reagoval šéf komunistů. „Řekl jsem, jak jsem pana Horáčka poznal a kdy jsem s ním jednal. Neměl jsem, co tajit,“ přiblížil dále Filip výpověď před vyšetřovateli. Že by sumu od stíhaného podnikatele inkasoval, odmítl. „K ničemu takovému nedošlo,“ tvrdí politik pro iROZHLAS.cz

Jenže podle iROZHLAS.cz policisté o předání peněz nepochybují. V „odevzdání věci“ napsali, že získali svědectví tří lidí. A co víc: důkazy nalezli i v mobilním telefonu, který zabavili Horáčkovi. Ten sám se nadto přiznal, předání peněz do detailu popsal a označil i muže, který měl údajnou transakci zprostředkovat. Podle jeho tvrzení jim byl Lukáš Gibiec, mediální poradce a někdejší Filipův asistent a v letech 2011 až 2014 i mluvčí Krajské nemocnice Liberec. 

Jak Horáček na policii popsal, Filip prý slíbil, že za předané peníze pomůže do funkce politické náměstkyně ministerstva zdravotnictví Andree Vrbovské, někdejší šéfce Nemocnice Na Bulovce a Horáčkově spolupracovnici. Součástí dohody byla údajně i cesta poslanců zemědělského výboru do Kazachstánu, kterou vedl Filip coby místopředseda sněmovny. 

„Program zahraniční mise byl na základě pokynu Vojtěch Filipa z velké části pozměněn. Pro část výpravy byla naplánována návštěva několika tamních nemocnic a ministerstva zdravotnictví. Na těchto jednáních Filip aktivně prosazoval zájmy společností z mé skupiny,“ vypověděl Horáček. S Filipem se podle svých slov naposledy setkal 27. června 2018. 

Avšak den nato byl Horáček zatčen. A jelikož ve vazbě skončila i Vrbovská a z kazachstánských obchodů nic nevzešlo, domáhal se Horáček vrácení peněz. Za Gibiecem dokonce poslal svou advokátku. 

„Uvedla, že jí Gibiec vrácení částky 500 000 přislíbil. Později s ní přes veškeré přísliby přestal komunikovat,“ popsal svou verzi příběhu do úředních protokolů Horáček, který se v nemocniční korupční kauze snaží získat statut spolupracujícího obviněného. Sám Horáček serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že jeho vyjádření v policejním protokolu stále platí. „Vámi uvedené informace se zakládají na pravdě,“ sdělil. 

Podle iROZHLAS.cz podnikatel Tomáš Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele stejné nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra. Ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Samotný bývalý Filipův mediální poradce na sebe v Liberci upozornil mezi lety 2008 až 2012, kdy na kraji vládla ČSSD, SOS s podporou KSČM. Již tehdy Náš Liberec upozornil, že Lukáš Gibiec poskytuje v rámci kraje školení úředníkům a zastupitelům v oblasti „mediálního poradenství“ za několik desítek tisíc za sezení. 

V roce 2011, poté co v Liberci byla po odstavení Změny pro Liberec utvořena koaličně smluvní vláda ČSSD, Starostů pro Liberecký kraj (v koalici Liberec občanům s KDU-ČSL), Unií pro sport a zdraví, Věcí veřejných a ODS, stal se Gibiec mluvčím KNL poté, co se jejím ředitelem stal Jiří Veselka (USZ) a ekonomickým ředitelem bývalý primátor Liberce Jiří Kittner (ODS).

foto: iROZHLAS.cz

 

 

Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Praktiky a spolupráce firem, která v Liberci nejsou neznámé, zaujaly i úředníky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jedná se o více jak půl miliardovou
Liberec vozí svůj „zelený“ odpad do 40 kilometrů vzdálené Mimoně. Liberečany to stojí téměř 5 milionů korun ročně. Vedení města před šesti lety nechalo
Jediným zástupcem Libereckého kraje v Evropském parlamentu bude Jan Farský zvolený za hnutí STAN. Farský byl zvolen i poslancem při posledních volbách do českého
Vítězem právě proběhlých voleb do Evropského parlamentu je hnutí ANO. Volilo jej téměř 27 procent těch, kteří dorazili k volebním urnám. Oproti posledním volbám