Most v Poniklé je kulturní památkou. Politikům navzdory

Historický kamenný most v krkonošské Poniklé se stal národní kulturní památkou. Liberecký kraj jej přitom na začátku léta začal demolovat. Po tvrdé kritice ze strany památkářů i široké veřejnosti ale vedení kraje otočilo.

„Dobrá věc se podařila! Ministerstvo kultury České republiky prohlásilo kamenný klenutý most přes řeku Jizeru v Poniklé za kulturní památku,“ okomentoval dnes na Facebooku situaci kolem poškozené památky hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Ve tiskovém prohlášení ještě jednou zopakoval: „Jsem rád, že jsme s panem statutárním náměstkem Janem Svitákem před nedávnem navrhli radě kraje zastavení plánované demolice mostu. Počkali jsme na rozhodnutí Ministerstva kultury. Liberecký kraj se bude snažit o most co nejpříkladněji pečovat a připravovat jeho rekonstrukci.“ 

„Ministerstvo kultury obdrželo žádost o prohlášení mostu v Poniklé od soukromé osoby již před dvěma lety. Nyní, na základě souhlasného stanoviska Libereckého kraje jako vlastníka, most prohlásilo památkou. Podle toho bude nyní kraj postupovat,“ dodala dnes Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Nic ovšem není víc pokrytecké. Byli to právě hejtman a jeho náměstek pro dopravu a spolustraník Jan Sviták i náměstkyně pro kulturu Květa Vinklátová (rovněž Starostové pro Liberecký kraj), kteří ještě před pár týdny tvrdili, jak most je naprosto v dezolátním stavu, a musí proto k zemi. Na tiskové konferenci konané 30. června, na které byli přítomni hejtman Martin Půta i náměstkyně pro kulturu Květa Vinklátová, bylo veřejnosti sděleno, že most musí být pro špatný stav stržen. Zároveň bylo zdůrazněno, že most není památkově chráněn a jeho likvidaci by nic nemělo bránit.

„Důležité je konstatovat to, že most není památkově chráněn a v návaznosti na to se k té stavbě nevyjadřovali památkáři, respektive vyjadřovali se, ale až po okamžiku podepsání smlouvy a ukončení projektové dokumentace,“ uvedl na zmíněné tiskové konferenci před dvěma měsíci náměstek Sviták. „V téhleté fázi už to nebylo možno a nebylo by ekonomicky efektivní a bylo by to obrovsky rizikové v průběhu té stavby, byť je to komplikované, že se bude bourat most, který je historický, byť ne památkově chráněný,“ vysvětloval tehdy Sviták.

Nutnost zbourat most v Poniklé zdůraznil i hejtman Půta. „Já chci poděkovat panu náměstkovi, kolik času na tom strávil v posledních třech měsících,“ uvedl hejtman. „Mě samozřejmě píší lidé, často chalupáři, kteří k tomu mostu mají nějaký citový vztah, já to chápu, ale postavit nový most prostě musíme, respektive je to výsledek toho všeho,“ dodal hejtman.

Liberecký kraj tedy připravil demolici mostu v krkonošské Poniklé z roku 1856, byť proti tomu nejméně 3 roky protestovali místní občané i památkáři, kteří se snažili o prohlášení ponikelského mostu kulturní památkou. Vše bylo marné, vedení kraje, tedy koalice Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS, podepsalo se stavební firmou smlouvu o demolici a stroje se 3. 7. do historického mostu zakously (viz úvodní obr.).

Po zveřejnění záměru kraje následovala silná kritika veřejnosti a hejtman, který za koalici Starostů a Pirátů usiluje o post ministra dopravy, ukázkově otočil a během pár dní nařídil zastavit stavbu. Takový postup ovšem bude stát Liberecký kraj o 7 milionů korun navíc, které půjdou dodavatelské firmě.

Nikdo se ovšem zpovídat nebude. Hejtman Půta na sociálních sítích na dotaz předsedy libereckých Zelených Jindřicha Felcmana k tomu, kdo ponese odpovědnost, před pár týdny napsal: “Na krajském úřadě funguje škodní komise, určitě se tím bude zabývat. A samozřejmě můžete využít svého práva podat trestní oznámení. Naši politickou odpovědnost zastavení projektu si rád zodpovím.“

Jenže hejtman „zapomněl“, že za původní projekt, tedy zbourání mostu, jehož demolice již započala, je odpovědný jeho náměstek pro dopravu a spolustraník Jan Sviták. Nicméně stejně závažná je další věc: kraj, oproti Půtově tvrzení, žádnou odpovědnost po nikom vymáhat nebude.

Na dotaz naší redakce odpověděl mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla: “Škodní komise prozatím nevznikne. Podle stanoviska právníků totiž nevedla k odstoupení od smlouvy s dodavatelem jiná cesta než dohoda obou smluvních stran, což dodavatel odmítal. Na žádost vedení kraje firma pozastavila stavbu a proběhlo další jednání k možnosti odstoupení od smlouvy s finanční kompenzací, což byla jediná možnost, jak zachovat historický most, zajistit jeho případnou památkovou ochranu a získat čas k řešení přemostění.“

Subscribe
Upozornit na
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice
Zastupitelstvo města odsouhlasilo zvýšení daně pro velké firmy, jejichž podnikání a zejména areály zatěžují městskou infrastrukturu. Týká se to samozřejmě i velkých stavebních společností.
Jedna z libereckých ostud by se mohla stát minulostí. Chátrající redernovský zámek, který doplatil na privatizace 90. let minulého století, by se konečně mohl
Veřejná zakázka na rekonstrukci budovy URAN pod libereckým nádražím, kterou měl podle policie ovlivňovat majitel Syneru Petr Syrovátko, se opět prodražuje. Tentokrát o 17