Týden pod Ještědem: evropské město kultury, ubytovna místo školy a děti ve vaně

Nemohlo se to načasovat lépe. Liberec spustil další část kampaně ohledně své kandidatury na Evropské hlavní město kultury. Současně s tím ovšem uteklo, že děti na ZŠ ve Švermově budou chodit do tříd ve vaně zpustlého bazénu, protože ze školní budovy je ubytovna. Ono to ale vůbec není k smíchu, protože tak je tomu v Liberci skoro se vším.

Liberec by chtěl být hlavním městem evropské kultury. Skutečně, to není vtip. Byť to komické je a nejlépe to vyjádřili loni dva mladí muži, kteří na Facebooku spravují stránku „Jen další generická stránka s memy o Liberci“, která bohužel už moc nefunguje. Loni ale ještě šlapala a dobře. 

Ke kandidatuře Liberce na Evropské hlavní město kultury, kterou hejtman Martin Půta, primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro kulturu Ivan Langr (všichni Starostové pro Liberecký kraj) symbolicky uvedli hlavní melodií z mafiánské ságy Kmotr, uvedla stránka tenhle mem. Není třeba nic dodávat.

O další level výše ale celou frašku posunul tento týden náměstek Langr, hlavní tvář a tahoun roztodivné liberecké kandidatury. Na zastupitelstvu oznámil, že bazén na Františkově, který pravicové koalice nechaly zchátrat, nemá budoucnost a udělají se v něm školní třídy. A děti hybaj do vany se učit!

Jenže příběh má i temnější stránku. Děti se mohly učit i ve staré školní budově, která tomu sloužila sto let, jenže to by ji město nesmělo prodat podnikateli, který si z ní udělal ubytovnu a tříská tam kapitál na nouzi a chudobě druhých. A to ve školním areálu, prosím. No, to by se na Lesní a na Husovce asi nestalo, že? Respektive nemohlo stát.

Ano, je to Kocourkov. Ale ještě více je to tragédie. Tragédie v tom, jak jde město na ruku v prvé řadě podnikatelům s ubytovnami a je schopno tomu obětovat zájmy své vlastní školy i celé čtvrti. A hlavně místních dětí, kteří nebudou mít nejen bazén, ale ani normální školu.

Zatímco za minulého režimu, kterým se dodnes straší, vyrostla v této liberecké nikdy příliš bohaté lokalitě tehdy moderní základní škola s bazénem, dnes tam je ubytovna a děti se půjdou učit do vany. Evropské hlavní město kultury jako řemen.

Subscribe
Upozornit na
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Česko-polský spor o těžbu v hnědouhelném dole Turów na hranicích dostává novou dynamiku. Podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí.
Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to sotva půl roku, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček otevíral politicky protežovaný policejní
Státní zástupce zrušil stíhání společnosti Eurovia CS v kauze údajné korupce při rekonstrukci tramvajové trati v centru Liberce. Podle žalobce měla společnost účinný protikorupční
Vítězem 19. ročníku Ceny Karla Hubáčka je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci za čtvrt miliardy korun. Nákladná rekonstrukce významné liberecké památky ale stála o
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.